Loket se bije o svoji sbírku, kraj má vrátit vzácná kachlová kamna

  8:14aktualizováno  8:14
O osudu další části takzvané loketské sbírky budou zakrátko rozhodovat krajští radní. Městu se po více než dvaceti letech čekání vrátily předměty, které počátkem devadesátých let zabavil stát, teď je na tahu i kraj. Hraje se například o kachlová kamna stojící na Chebském hradě.

Dominik Russ, prasynovec známého keramika Williho Russe, stojí vedle slavných kachlových kamen. Ta jsou nyní k vidění na Chebském hradě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přesně rok leží na krajském úřadu žádost Lokte týkající se navrácení exponátů městu. Pocházejí z takzvané loketské sbírky, jejíž část začal v lednu loňského roku předávat zpět stát. Radní o předmětech - vesměs keramických, budou rozhodovat možná už příští týden.

„V původní žádosti, kterou město odeslalo před rokem, jde o zhruba čtyři stovky předmětů včetně kachlových kamen v Chebu. V průběhu toho období se zjistilo, že dvě stovky předmětů zřejmě chybí. Je to podobné, jako v případě jednání se státem, kdy z 12 tisíc chyběly dva tisíce. Nyní jde asi o 214 předmětů,“ uvedl hejtmanův náměstek pro oblast kultury a rovněž loketský místostarosta Petr Zahradníček. Vzhledem k oběma funkcím se tak přihlásil ke střetu zájmů.

Součástí seznamu, který by rád Loket od kraje získal, je i pozůstalost po sochaři a keramikovi Willim Russovi, který se narodil roku 1888 v Krásně nad Teplou. Na základě Benešových dekretů přišel v roce 1946 o majetek a týden poté šel do odsunu.

Russova kachlová kamna jsou zatím v Chebu

Jednou z nejzajímavějších památek jsou přitom zmiňovaná kachlová kamna, která vystavuje Chebský hrad. Součástí expozice jsou od devadesátých let minulého století.

„Je to předmět, který určitá část lidí vyhledává, jde zejména o německé návštěvníky,“ řekl kastelán Tomáš Dostál. O tom, že se jednání mezi Loktem a krajem koná, ví, a pokud za ním někdo přijde s rozhodnutím, že se kamna stěhují, je na to připraven.

Petr Zahradníček přitom upozornil, že návrat loketské sbírky nemusí nutně znamenat, že některé expozice přijdou o vystavené předměty. Například sokolovské muzeum mělo v zápůjčce věci z loketské sbírky, jejímž majitelem byl památkový ústav a vracely se městu. „Byla to pro nás vlastně administrativní záležitost, od koho je máme vypůjčené,“ uvedl ředitel muzea Michael Rund.

Hejtmanův náměstek je poněkud zklamaný, že se kraj k žádosti Lokte ještě nedostal. Materiál, který měl být součástí už minulého jednání, radní stáhli. Petr Zahradníček nebyl s jeho přípravou spokojený.

„Přestože město Loket dalo k dispozici celou smlouvu, kterou má s ministerstvem kultury o předání loketské sbírky, včetně dodatku schvalovací doložky z ministerstva kultury, vůbec to nebylo přílohou materiálu. Měl to být mustr, podle kterého se mělo postupovat i v případě jednání s krajem,“ uvedl.

Náměstkovi v materiálu chyběl i legislativní pohled, který město má. Očekával, že se spolu střetnou a buďto dojde k soudu, nebo k politické dohodě.

„Mám pocit, že Loket je tady vnímán jako zloděj, ale on chce jen něco zpátky. Na jednu stranu chápu správu majetku, že věci hájí, ale nevidím jediný důvod, když je tady mustr - tedy dohoda města se státem, proč by to nemohlo fungovat i mezi Loktem a krajem,“ podotkl.

Sbírkové předměty, které stát vrátil, putují na loketský hrad. Jeho zaměstnanci exponáty třídí a průběžně vystavují. Sbírku založili loketští měšťané koncem 18. století a památkáři je z loketského hradu odvezli počátkem 90. let dvacátého století, a to než stát vrátil hrad městu. Báli se, aby se při převodu neztratily. Poté se staly součástí expozic několika hradů a zámků po celé zemi.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz