Starostové, ředitel muzea, právník. Karlovarský kraj zná volební lídry

  16:27aktualizováno  16:27
Strany a uskupení, které podle průzkumů mají šanci uspět v předčasných volbách v Karlovarském kraji a dostat se do Sněmovny, mají už o jedničkách na svých kandidátkách jasno. Vysílají do boje mix ostřílených politiků, oblíbených starostů, podnikatelů i osobností.

Jako poslední zveřejnili svého kandidáta Zemanovci. Je jím Josef Kvasnička. | foto: SPOZ

Posledním, kdo odkryl kandidátní listinu, je Strana práv občanů Zemanovci. Do voleb je povede bývalý policista a někdejší starosta Plesné, právník Josef Kvasnička. "Na složení kandidátní listiny jsme se shodli v pondělí. A nebylo to rozhodně snadné, jednání trvalo více než pět hodin," přiznal lídr Zemanovců.

Na různých kandidátkách se objevili zkušení starostové. Černý kůň voleb, hnutí ANO, sází na dlouholetého starostu Nového Kostela na Chebsku Otu Teubera. Lídrem se ale stal ředitel chebského muzea Roman Procházka.

Občanští demokraté nejvíc věří bývalému starostovi Ostrova Janu Burešovi. I na dalších místech kandidátky jsou lidé, kteří vládli městům v regionu. Na druhé místo se prosadila starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. Na třetí místo nominovali občanští demokraté ředitele Západočeského divadla v Chebu Jana Svobodu. Ten už má zkušenosti z Poslanecké sněmovny, etabloval se i jako starosta Chebu.

Další akvizicí ODS jsou Petr Bursík, náměstek karlovarského primátora, a také starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král nebo bývalý starosta a současný místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Oblíbený Navrátil chybí

Favorité, tedy sociální demokraté, nasadili na první příčku své kandidátky krajského hejtmana a do rozpuštění Sněmovny i poslance Josefa Novotného. Hned za ním se, možná poněkud překvapivě, objevila Markéta Wernerová, jednatelka firmy Karlovarské bahenní lázně. Trojici nejvýše nasazených doplnil chebský místostarosta Vladimír Hartmann.

Na kandidátce se kupodivu nenašlo místo pro oblíbeného hejtmanova náměstka Petra Navrátila. "Není dobré být všude. Nechtěli jsme radu kraje oslabovat," vysvětlil krajský šéf ČSSD Miloslav Čermák.

Ambice proniknout do parlamentních lavic neskrývají ani vítězové posledních krajských voleb, komunisté. I KSČM vsadila na ostříleného politika, dlouhodobého poslance Pavla Hojdu, pro kterého mluví nepřetržitá patnáctiletá zkušenost v dolní komoře. Dvojkou komunistů je šedesátiletý Jaroslav Borka, pedagog, který v současné době zastává funkci náměstka hejtmana.

Strana TOP 09 nasadila jako svého krajského lídra ředitele sportovního areálu KV Arena Romana Malečka. Dvojkou bude starosta Zádubu - Závišína Jiří Nešpor, trojkou je pak poslanec a bývalý náčelník Horské služby v Krušných horách Rudolf Chlad.

Jedničky krajských kandidátek

Josef Novotný (ČSSD)

Hejtman Karlovarského kraje, poslanec. Pracoval jako ředitel Integrované střední školy. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Jan Bureš (ODS)

Poslanec parlamentu, osm let působil ve funkci starosty Ostrova. Předtím byl dva roky místostarostou, dříve pracoval jako provozní referent v Léčebných lázních v Jáchymově.

Roman Maleček (TOP 09)

Od roku 2010 zastupitel města Karlovy Vary, od roku 2012 i městský radní. Působí jako jednatel sportovně kulturního a kongresového centra KV Arena.

Pavel Hojda (KSČM)

Od roku 1998 byl poslancem parlamentu, od roku 1980 pracuje jako zastupitel města Chebu. Původně automechanik, vystudoval střední a pak i vysokou školu. Působil ve vedení ČSAD v Chebu.

Roman Procházka (ANO)

Pracuje jako ředitel muzea v Chebu, dříve pracoval ve funkci ředitele regionálního památkové ústavu v Lokti. Vystudoval České vysoké učení technické.

Josef Kvasnička (SPOZ)

Právník. Předseda Strany práv občanů Zemanovci v kraji, původně policista. Působil jako starosta a zastupitel Plesné, zastupoval města v regionu.

Autor:

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Příprava zkušebního polygonu jde podle plánu, stavba začne příští rok

Slavnostní zahájení stavby "II/210  - Napojení Podkrušnohorské výsypky na...

Během prvního kvartálu příštího roku má na Podkrušnohorské výsypce u Sokolova začít růst vývojové centrum společnosti...

Další z rubriky

Dobrá zpráva. Děti mění mobily za tělocvičny. Zájem je třeba o plavání

Ladislav Frühauf, místopředseda TJ Slovan Karlovy Vary

Rodiče si uvědomují, že pohyb je pro zdraví prospěšný, a tak mnohem důrazněji vyhánějí své děti od digitálních fetišů,...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Slepecká maturita je motivace pro nevidomé a adrenalin pro zdravé

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Jak těžké je zdolat schody, přejít rušnou křižovatku nebo přišít knoflík, když člověk nevidí? Chebské Tyflocentrum...

Najdete na iDNES.cz