Strany v Karlovarském kraji zbrojí na volby. TOP 09 nasadí i primátora

  13:34aktualizováno  13:34
Blížící se předčasné parlamentní volby probudily krajské politiky. Rozhýbali mašinérii sestavování regionálních kandidátek. Nejdál v přípravách pokročila Strana práv občanů Zemanovci a TOP 09, na jejíž kandidátce bude figurovat i karlovarský primátor Petr Kulhánek.
Pokud Sněmovna 20. srpna odhlasuje své rozpuštění, bude další vývoj opět záviset na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Právě hlava státu totiž určí, kdy se rozpustí Poslanecká sněmovna a kdy přesně budou předčasné volby. (ilustrační foto)

Pokud Sněmovna 20. srpna odhlasuje své rozpuštění, bude další vývoj opět záviset na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Právě hlava státu totiž určí, kdy se rozpustí Poslanecká sněmovna a kdy přesně budou předčasné volby. (ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

TOP 09 a Starostové už mají jako první strana v kraji téměř jasno, jak bude vypadat jejich společná kandidátka pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

Lídrem bude zřejmě jednatel karlovarské městské společnosti KV Arena Roman Maleček. Za ním by se mohli seřadit primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a současný poslanec Rudolf Chlad. Bývalý náčelník Horské služby v Krušných horách Chlad je poslancem od roku 2010 a jeho účast při hlasováních ve Sněmovně je téměř stoprocentní.

Romana Malečka jako jedničku odhlasoval v úterý krajský výbor TOP 09. A určil i v pořadí další kandidáty - právě Chlada, Petra Schallera a Petra Zahradníčka. Mezi ně se ale na sudé pozice ještě vmísí lidé, které později navrhne hnutí Starostové a nezávislí - jasné už je jméno Petra Kulhánka a jeho náměstka Jiřího Klsáka.

Nový karlovarský primátor Petr Kulhánek krátce po svém zvolení.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Chystané angažmá karlovarského  primátora Petra Kulhánka je zajímavou zprávou z tábora TOP 09 a STAN. Kulhánek po váhání na nabídku kandidovat kývl.

"Rozhodně ale nebudu lídrem, spíš se objevím někde dál ve startovním poli," řekl Kulhánek.

V Kulhánkovi se perou dvě protichůdné myšlenky. Jako primátor Varů cítí, že ve městě uplatní své schopnosti a ovlivní mnohem víc věcí než ve dvousethlavé Sněmovně. Navíc si nemyslí, že zdravý selský rozum je to, co má v parlamentních lavicích navrch.

"Proti tomu jde názor, že pokud bych mohl aspoň trochu zbrzdit rozšiřující se vlnu levice, stálo by to za to," poznamenal. Preferuje ale dál působení ve městě.

Sociální demokracie tvrdí, že při sestavování kandidátek je teprve na začátku. Její krajský šéf Miloslav Čermák čeká, až se dosavadní Sněmovna rozpustí. Až pak dění ve straně nabere vyšší obrátky. "Žádný konkrétní návrh na lídra nemáme."

Diskuse uvnitř ČSSD o vhodných lidech pro další volby už ale běží. Logicky se skloňuje také jméno hejtmana Josefa Novotného.

On sám ale zatím své úmysly neodhalil. "Až přijedu z dovolené," odpověděl v SMS zprávě na dotaz MF DNES, zda se chystá kandidovat a proč. I předsedovi Čermákovi řekl, že si nechá vše projít hlavou.

Buď hejtman, nebo poslanec. Obojí nelze

Poslancem a zároveň hejtmanem už by ale Novotný zůstat nemohl. Vedení ČSSD přišlo s pravidlem, že tyto dvě funkce nelze kombinovat. A je jasné proč. Hejtmani zvolení do parlamentu nestíhají, mají nejhorší účast při hlasováních. Třeba Novotný jen 62 procent.

Sociální demokraté už se ale připravují na mítinky. Na městských úřadech si rezervují náměstí pro předvolební akce.

O kandidátce se začíná debatovat také v ODS. Zrychleně ji v příštích dnech sestaví regionální rada. "Nebude to tak těžký oříšek. Myslím, že se dohodneme ke spokojenosti všech," soudí krajský předseda ODS Jiří Vaněček.

On sám nemá nic proti tomu, aby se lídrem stal současný poslanec a bývalý starosta Ostrova Jan Bureš. "A pak máme úspěšné starosty, starostky, místostarosty. To je jediná cesta, jak v naší nelehké situaci ještě voliče oslovit," zamyslel se Vaněček.

Neshodne se ale s kolegou místopředsedou ODS v kraji Ladislavem Sedláčkem. Ten by hned na první místo posadil někoho ze známějších komunálních politiků.

"Lídr by měl vzejít z lidí, jako je Karel Jakobec ze Sokolova nebo Jana Vildumetzová ze Slavkova. Je za nimi spousta práce a žádné skandály."

Zemanovci cítí velkou šanci

Sedláček by naopak "upozadil" ty, kteří zavinili, že se občanští demokraté ocitli v hluboké krizi. K nim počítá i dosavadního poslance Bureše. "Nic proti němu, ale takoví dostali ODS do problémů," míní Sedláček.

Velkou šanci pod prezidentovými křídly cítí Zemanovci (SPOZ). O volebním lídrovi a kandidátce rozhodnou tento čtvrtek na schůzi krajského výboru. "Chceme, aby naši kandidáti byli odborníky, kteří něčemu rozumí a kteří přinesou pozitivní změny pro zemi i kraj," pronesl krajský předseda SPOZ Josef Kvasnička.

Kdo se na čele seznamu objeví, nechtěl prozradit. "Myslím si, že to bude právě krajský předseda," odhadl Jaroslav Bradáč, člen SPOZ a bývalý krajský radní. Také by do voleb rád zasáhl. "Láká mě to. O některé věcí stojí za to se poprat," dodal Bradáč.

Z malého Karlovarského kraje obvykle vzejde pět poslanců - při minulých volbách získala po jednom křesle ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věci veřejné.

Autor:

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Lidem v Hranicích u Aše vyschly studny, pro vodu si jezdí na městský úřad

Starosta Hranic Daniel Mašlár ukazuje místo u budovy radnice, kde si lidé...

Lidé v Hranicích u Aše, kteří jsou odkázáni na vlastní studny, bojují s nedostatkem vody. Zdroje vysychají a vodovodní...

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Najdete na iDNES.cz