Tradiční strany vsázejí na známá jména, do voleb jde i nové hnutí

  18:11aktualizováno  18:11
Politické strany při nadcházejících volbách v Karlovarském kraji sázejí na známá jména. S nadějí, že právě jejich lídr bude nosit primátorský řetěz, jdou ve Varech do říjnových komunálních voleb tradiční strany jako ODS, ČSSD či KSČM. Ambice ale mají i nováčci, což je například nové hnutí Karlovaráci.
Strany už oznamují lídry kandidátek na blížící se volby. (Ilustrační snímek)

Strany už oznamují lídry kandidátek na blížící se volby. (Ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Při prohlídce kandidátek je zřejmé, že strany zbrojící do voleb sázejí na známá jména.

Rozdíl je ale v tom, že někteří lídři, jako je náměstek primátora za ODS Petr Bursík, v politice dlouhá léta působí, jeho stranická kolegyně a bývalá primátorka Miroslava Štorkánová se pokouší o návrat, zatímco lídr politického hnutí Karlovaráci a šéf Karlovarské krajské nemocnice Josef März by byl v zastupitelstvu nováčkem.

„Máme plnou kandidátní listinu. Je na ní spousta velice zvučných jmen ze společenského i podnikatelského života,“ řekl lídr Karlovaráků a ředitel karlovarské nemocnice Josef März. Dodal, že hnutí jde do voleb s ústřední myšlenkou „Žijeme tu s vámi“.

Lidé z kandidátek

  • ODS: Petr Bursík,
  • KOA: Petr Kulhánek,
  • Karlovaráci: Josef März,
  • ČSSD: Edmund Janisch,
  • O co jim jde?! s podporou KDU-ČSL, Strany zelených, Pirátů a Ladislava Gerendáše: Otmar Homolka.

Další strany a politická hnutí své kandidátky oznámí později.

Komunisté sázejí na osvědčeného harcovníka s tradičně velkými preferencemi Jaroslava Borku, ale i na nové tváře.

Motto kampaně a kompletní kandidátku ve středu zveřejnila Karlovarská občanská alternativa (KOA) se svým lídrem, primátorem Petrem Kulhánkem. Svůj tým doplnila KOA o několik posil. Na druhém místě kandidátky je někdejší náměstek primátora Vlastimil Lepík.

„Náš volební program také oslovil ředitele ZŠ Poštovní Jana Poulu. KOA uvažuje ve smyslu sloganu ,Držíme slovo, směr i tým‘. Volte, má to smysl,“ řekl primátor Petr Kulhánek. Na otázku o případných partnerech do vládnoucí koalice uvedl, že tři měsíce před volbami je těžké něco předjímat.

„To, že jsme v současné koalici, neodporuje našemu tehdejšímu předsevzetí, aby ve vedení města nebyli lidé spjatí s jeho temnější minulostí. Tuto zásadu budeme dodržovat i do budoucna,“ oznámil primátor v narážce na takzvanou karlovarskou losovačku, prodej golfového hřiště, domů v Lázeňské ulici a dalšího historického majetku města.

Kandidátka ANO je jasná, zatím ale neveřejná

Na adresu hnutí ANO, které se v Karlových Varech chystá na komunální volby, primátor poznamenal, že je otázka, jestli jde o soupeře nebo partnery ve chvíli, kdy se v koalici podařilo odstranit vzájemné hašteření. „Je ale pravda, že hnutí ANO je pro nás velkou neznámou, protože se dosud v Karlových Varech výrazněji neprofilovalo.“ Podle vedení KOA není jasné, jak volič zareaguje na kandidátku složenou z neznámých jmen.

Velkou neznámou - z hlediska lídra a dalších míst na kandidátce - je ANO i pro voliče. Zůstane to tak až do července. „O kandidátce máme jasno, na celostátní úrovni ji musí schválit výbor našeho hnutí,“ vysvětlil poslanec parlamentu za ANO Roman Procházka

Lídr ČSSD, uvolněný radní v krajském zastupitelstvu Edmund Janisch by považoval za úspěch zisk osmi křesel. Na dalších místech kandidátky jsou Richard Ullisch a Jaroslav Fiala.

Karlovarská ODS má o svém lídrovi jasno od 29. května, kdy se občanští demokraté sešli na svém volebním sněmu a lídrem zvolili současného prvního náměstka karlovarského primátora Petra Bursíka.

Každý komunální politik by měl pomýšlet na primátorský řetěz

„V samostatných volbách jsme pak zvolili deset lidí po lídrovi. Je mezi nimi i dlouhodobě politicky úspěšný komunální politik a lékař Jiří Brdlík. Pak byl dovolený zbytek kandidátky s náhradníky,“ uvedl předseda Regionálního sdružení ODS Jiří Vaněček. Je na druhém místě kandidátky před Janou Vildumetzovou. V případě zvolení by s ní patřil mezi nováčky v karlovarském zastupitelstvu.

Platí to i o nestraníkovi, primáři Tomáši Pospíšilovi. Jeho žena Veronika Vlková rezignovala v listopadu 2008 na protest proti levicové koalici, která vznikla v krajském zastupitelstvu. Dalším důvodem byly zdravotní komplikace v rodině.

Jiří Vaněček říká, že každý komunální politik na pozici lídra by měl pomýšlet na primátorský řetěz. „Musíme ale být realisté. Nestavěl bych to v tuto chvíli tak, že Petr Bursík je kandidát na primátora. Pokud budeme v koalici, tak bychom jej chtěli prosadit do nějaké exekutivní funkce,“ sdělil Vaněček. Občanští demokraté podle něj budou spokojení, když ve volbách obhájí stávající počet zastupitelů a odchýlí se od preferencí, které platí pro sněmovní volby.

Do voleb zbrojí také opozice. Částečně nové, alespoň podle dlouhého názvu, je hnutí O co jim jde?! s podporou KDU-ČSL, Strany zelených, Pirátů a Ladislava Gerendáše. Lídrem je karlovarský zastupitel Otmar Homola, následuje Jan Klíma a třetí je Jaroslav Fujdiar. Ten by za úspěch považoval podíl hlasů nad 10 procent.

Další opoziční stranou jsou komunisté. Sázejí na osvědčeného harcovníka s tradičně velkými preferencemi Jaroslava Borku, ale i na nové tváře. KSČM zatím kandidátku nemá. Pořadí na prvních místech schválí členové základních organizací na aktivu 25. června v Alžbětiných lázních. „Kandidátku dokončíme až v červenci. Máme představu, že by se mohla voličům ukázat nějaká nová tvář,“ řekl předseda Okresního výboru KSČM Josef Murčo.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Klub evropských parametrů, říká o Plzni Belaň, kouč gólmanů akademie

Sokolovský brankář Jaroslav Belaň se marně snaží zasáhnout.

V Sokolově měl ještě smlouvu na rok, ale rozhodl se ukončit svou aktivní hráčskou kariéru. Osmatřicetiletého Jaroslava...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Další z rubriky

Výstavu vězeňského umění ovládl relikviář vyrobený v Horním Slavkově

Haptický model relikviáře svatého Maura.

První místo v umělecké kategorii si z polského Sztumu, kde se uskutečnila mezinárodní soutěž vězeňského umění, odvezl...

Cheb hledá nového dopravce, musí mít moderní klimatizované autobusy

Město Cheb vybírá nového provozovatele městské hromadné dopravy

Moderní a pohodlné autobusy šetrné k životnímu prostředí by mohly už brzy brázdit ulice v Chebu a přepravovat obyvatele...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Najdete na iDNES.cz