Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Pokud nepomůže stát, bude příští měsíc likvidační, zní z lázeňských hotelů

  12:54aktualizováno  12:54
Lázeňské hotely v Karlovarském kraji houfně zavírají. Provoz ukončil například Grandhotel Pupp, Imperial i Carlsbad Plaza. Podle Jana Kroniky, předsedy krajské sekce Asociace hotelů a restaurací, denně končí dva až tři hotely.

Karlovarský hotel Imperial při pohledu z Vítkovy hory. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jen minimum hotelů má podle Kroniky naději, že zůstanou v provozu ještě v dalších dnech. „Poslední hosté dokončují pobyt a noví kvůli rozhodnutí vlády nepřijedou,“ konstatoval Kronika.

Sami hosté předčasně odjíždějí. „Nemůžeme jim zajistit stravování, ani poskytovat lázeňskou péči. Je nedůstojné, když dostanou krabičku s jídlem,“ vysvětlil předseda asociace.

„Poprvé v novodobé historii hotelu Imperial jsme byli nuceni uzavřít celý hotel. Neplánovaně. V tuto chvíli minimálně do ukončení karantény, která byla v České republice vyhlášena. To, jak se celý náš tým cítí, nelze slovy popsat. Avšak snažíme se myslet pozitivně a už teď se těšíme na to, až opět celý hotel ožije a všichni se tu opět sejdeme,“ napsal na facebookový profil management karlovarského hotelu Imperial. 

Čekají se stamilionové škody

Obdobná situace je podle Jana Kroniky ve všech městech regionu. Hoteliérům už přitom jde o holou existenci. „Pokud nám nepomůže stát, bude už příští měsíc likvidační,“ naznačil Kronika možný vývoj situace ohledně koronaviru. 

Nejde přitom o hotely jako takové, budovy koronavirus neohrozí. „Jde o lidi. Takřka nikdo nemá takový finanční polštář, aby mohl vyplácet zaměstnance, byť šedesáti procenty mzdy. Tento problém řešíme prostřednictví centrály Asociace hotelů a restaurací i s vládou České republiky,“ konkretizoval zásadní problém Jan Kronika.

„Zažil jsem už několik krizí. A všechny mají jeden společný rys. Cestovní kanceláře zastavují vyplácení peněz. Bojují o svůj život a zavřou přísun peněz i v případech, že už si je jejich klienti v ubytovacích zařízeních odbydleli,“ poukázal na další aspekt předseda krajské sekce asociace.

Lépe na tom nejsou ani lázeňské organizace. Ty už na základě rozhodnutí vlády nemohou přijímat ani takzvané křížkové pacienty. Rozhodnutí vlády lázeňští chápou, přinese ale výrazné ekonomické ztráty. Prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha vyčíslil měsíční výpadek v tržbách léčebných lázní na 800 milionů až miliardu korun.

Zaznamenal ovšem i vstřícný přístup zdravotních pojišťoven. Podle něj by měly souhlasit s prodlužováním návrhů léčby u pacientů, kteří měli do lázní v nejbližší době nastoupit a nyní nemohou. Návrhy od lékařů mají omezenou dobu platnosti. 

Omezení podle Bláhy ale dopadne i na život v lázeňských lokalitách. Na lázně jsou navázány tisíce zaměstnanců v cestovním ruchu, restaurace, kavárny, cukrárny, prádelny a další služby.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Neznámý řidič sjížděl na Klínovci černou sjezdovku. Boural, auto tam nechal

Těžko pochopitelnou zábavu si kdosi vymyslel v krušnohorském skiareálu na Klínovci, jehož sjezdovky stále halí poctivá...

Boží Dar plní turisté, ale není jim co nabídnout, říká dlouholetý horal

Zatímco dříve se v Božím Daru všichni znali a scházeli se, teď je řada nových domů většinou obývaná jen příležitostně....

Sasko a Bavorsko podpoří pendlery, poskytnou jim ubytování a další pomoc

Regionální představitelé spolkových zemí Bavorsko a Sasko pomohou pendlerům najít si v Německu ubytování a případně...

Lázeňská města mohou po pandemii zachránit sami Češi, míní šéf infocentra

Koronavirus dostal Karlovy Vary do obrovského problému. Podle ředitele městského infocentra Josefa Dlohoše nastala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někteří pendleři hledají ubytování, jiní šli na neschopenku

Ještě přísnější podmínky musejí na základě rozhodnutí vlády dodržet lidé dojíždějící za prací do Německa. V sousední...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Lidé chtějí vědět o nákaze v obci, někteří starostové informace zveřejňují

Lidé v Karlovarském kraji chtějí po starostech měst a obcí, aby je informovali o tom, zda je v jejich okolí někdo...

Kantoři se za pochodu učí, jak vzdělávat na dálku. Žákům se často nechce

Základní školy v Karlovarském kraji ovládlo distanční vyučování. Kantoři zadávají svým žáků úkoly online. Pro mnohé...

Dobrovolníci dovezou nákup každému, kdo potřebuje, na věku nezáleží

Donášku nákupu až před dveře nabízí nyní zejména seniorům řada dobrovolníků. Jedním z nich je v Karlových Varech...

Studenti v Karlovarském kraji se zlepšili, dostanou více na stipendiích

Výsledky karlovarských středoškoláků se o něco zlepšily. Vypovídají o tom stipendia, která jim už několik let vyplácí...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz