Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Ozonový čistič zůstal v Německu, dopravce musí autobusy dezinfikovat jinak

  9:15aktualizováno  9:15
Na chemické čištění interiérů všech autobusů se budou muset i nadále spoléhat pracovníci Dopravního podniku Karlovy Vary. Záměr nakoupit ozonér, který autobus dezinfikuje pomocí ozonu, totiž nevyšel. Vzhledem k tomu, že přístroj je německé výroby, nepustili jej sousedi přes hranice.

Úklidová firma zajišťuje dezinfekci autobusů karlovarského dopravního podniku v garážích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Ozonér měl dorazit ve středu, kdy jsme zároveň měli proškolit personál na práci s ním. Stalo se ale to, že Němci zásilku zabavili,“ konstatoval Lukáš Siřínek, ředitel karlovarského dopravního podniku. „Ve spolupráci s ostatními přepravci nyní hledáme alternativní cestu, jak se k přístroji dostat,“ doplnil.

Fotogalerie

Na zaměstnance dopravní společnosti totiž denně čeká při dezinfekci autobusů pořádná porce práce. Jen v Karlových Varech vyjíždí na spoje městské hromadné dopravy 40 vozů, dalšími třiatřiceti dopravní podnik zajišťuje dopravu po celém regionu.

„Ve všech je nutné vytřít podlahy a dezinfikovat všechny povrchy,“ naznačil Siřínek.

Pro přepravce je důležitá i bezpečnost řidičů. Ti mají k dispozici osobní dezinfekční prostředky, v úterý pak Lukáš Siřínek převzal na radnici první várku roušek.

„Další společně s respirátory by měly dorazit do týdne. Zatím nevím o tom, že by měl některý z řidičů zdravotní problémy,“ doplnil ředitel dopravního podniku.

Přední dveře zůstanou zavřené, cestující by měli mít roušku

Bezpečností řidičů se ovšem zabývá i Karlovarský kraj. Od úterní půlnoci vydal hejtman kraje Petr Kubis opatření, kterým se cestujícím zakazuje používat pro nástup do autobusu přední dveře. Ty musí všichni dopravci v regionu osadit cedulemi upozorňující cestující na tuto změnu.

„Smyslem tohoto nařízení je v co největší míře ochránit naše občany a zároveň řidiče autobusů a personál ve vlakových spojích před šířící se nákazou koronavirem. Věřím, že se dopravci ztotožní s nutností zavést regulační opatření, a zabránit tak ohrožení svých zaměstnanců i přepravovaných lidí,“ uvedl hejtman.

„Také bych chtěl všechny poprosit, aby se chránili rouškami, šálou, šátky přes ústa, případně jinak bránili možnosti nákazy. Zároveň doporučím primátorce, starostkám a starostům měst v kraji, jež jsou objednateli veřejné linkové dopravy nebo městské hromadné dopravy, vydání obdobného nařízení pro jimi objednávanou veřejnou dopravu,“ doplnil.

Tímto nařízením se podle Kubise musí řídit všech šest autobusových a dva vlakoví přepravci zajišťující veřejnou dopravu pro Karlovarský kraj na základě smlouvy o veřejných službách. Pokuty za nedodržení tohoto nařízení jsou drakonické. Kraj může udělit postih až pět milionů korun. Opatření je platné do 24. března.

V praxi na tomto opatření nejvíce vydělají cestující. V autobuse totiž nebude možnost je odbavit, takže de facto pojedou zadarmo. Podle Lukáše Siřínka vzniklou ztrátu dopravcům zaplatí kraj.

„Po dohodě s vedením města jsme se rozhodli uplatit toto opatření i v autobusech karlovarské městské hromadné dopravy. Žádáme proto cestující, aby do vozů nenastupovali předními dveřmi, a pokud to bude možné, aby si nos a ústa chránili buď rouškou, nebo například šálou,“ dodal ředitel dopravního podniku Lukáš Siřínek.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Neznámý řidič sjížděl na Klínovci černou sjezdovku. Boural, auto tam nechal

Těžko pochopitelnou zábavu si kdosi vymyslel v krušnohorském skiareálu na Klínovci, jehož sjezdovky stále halí poctivá...

Boží Dar plní turisté, ale není jim co nabídnout, říká dlouholetý horal

Zatímco dříve se v Božím Daru všichni znali a scházeli se, teď je řada nových domů většinou obývaná jen příležitostně....

Sasko a Bavorsko podpoří pendlery, poskytnou jim ubytování a další pomoc

Regionální představitelé spolkových zemí Bavorsko a Sasko pomohou pendlerům najít si v Německu ubytování a případně...

Lázeňská města mohou po pandemii zachránit sami Češi, míní šéf infocentra

Koronavirus dostal Karlovy Vary do obrovského problému. Podle ředitele městského infocentra Josefa Dlohoše nastala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někteří pendleři hledají ubytování, jiní šli na neschopenku

Ještě přísnější podmínky musejí na základě rozhodnutí vlády dodržet lidé dojíždějící za prací do Německa. V sousední...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Lidé chtějí vědět o nákaze v obci, někteří starostové informace zveřejňují

Lidé v Karlovarském kraji chtějí po starostech měst a obcí, aby je informovali o tom, zda je v jejich okolí někdo...

Nemocnice čekají kvůli koronaviru stamilionové propady v hospodaření

Na stovky milionů odhaduje Karlovarský kraj propad v hospodaření nemocnic v souvislosti s aktuální pandemií...

Studenti v Karlovarském kraji se zlepšili, dostanou více na stipendiích

Výsledky karlovarských středoškoláků se o něco zlepšily. Vypovídají o tom stipendia, která jim už několik let vyplácí...

Kantoři se za pochodu učí, jak vzdělávat na dálku. Žákům se často nechce

Základní školy v Karlovarském kraji ovládlo distanční vyučování. Kantoři zadávají svým žáků úkoly online. Pro mnohé...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER TÝMU FINANČNÍCH PORADCŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Jihomoravský kraj

Najdete na iDNES.cz