Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Uzávěra okresů přinesla kolony na D6, zpoždění autobusů i zaměstnanců

  14:31
Na hranicích uzavřených okresů Sokolov a Cheb dnes druhý pracovní den kontrolují řidiče policisté. Se začátkem pracovního týdne se prodloužily kolony zejména na kontrolních stanovištích na dálnici D6. Komplikace byly i na hraničním přechodu Pomezí, důvodem zdržení byly kontroly na německé straně hranice.

Policejní kontrola na dálnici D6, na hranici dvou uzavřených okresů Cheb a Sokolov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jedu na nákup, zasportovat si, na návštěvu kamaráda, případně vůbec nevím o nějakých opatřeních. To byla nejčastější vysvětlení, která neobměkčila policejní hlídky na stanovištích na Sokolovsku a Chebsku.

Tyto dva regiony jsou společně s Trutnovskem v Královéhradeckém kraji od sklonku minulého týdne na základě rozhodnutí vlády uzavřené.

Za tu dobu už policisté do uzavřených oblastí nepustili, případně nedovolili odjet z nich více než 1 600 automobilů.

Zatěžkávací zkouškou systému uzávěry bylo dnešní ráno, kdy lidé ve větším počtu odjížděli za prací.

„K osmé hodině ranní se na dálnici D6 tvořila kolona vozidel,“ sdělila Zuzana Týřová, mluvčí krajského ředitelství policie. I když se podle ní dalo zdržení počítat na minuty, znamenalo v mnoha případech pozdní příchod lidí na pracoviště.

„U některých zaměstnanců jsme mírné zpoždění zaznamenali, bylo to zhruba do třiceti minut. Jde zejména o lidi z administrativy, kteří k nám dojíždějí po dálnici, kde jsou kontroly a tvoří se kolony. Já jsem v pondělí ráno jel po okresce a bez problémů,“ uvedl Tomáš Musil, jednatel společnosti ept connector s.r.o. v Habartově.

Přibližně šest desítek zaměstnanců novorolské porcelánky Thun 1794, kteří dojíždějí z uzavřených okresů kraje, dostalo hned první den platnosti omezujících opatření speciální průkazky, jimiž se hlídkám prokazují.

„Problémy s pozdním příchodem do práce jsme tak v pondělí nezaznamenali. A jestli někdo přišel o pár minut později, to neřešíme,“ uvedl generální ředitel porcelánky Vlastimil Argman.

Co mu ovšem dělá trochu těžkou hlavu, je situace na hranicích s Německem. Právě z Německa totiž porcelánka vozí granulát, základní surovinu pro výrobu. „Kdyby dodávky přestaly, tak jsme víte kde,“ řekl Argman. Žádné avízo, že by zásobovací kamion měl problémy, ale zatím nedostal. Navíc má podnik zásobu granulátu přibližně na týdenní výrobu.

Němci zpřísnili kontroly, kolony na českých dálnicích mají desítky kilometrů

Určité komplikace ale Argman připustil. „Teď jsem mluvil s naším dopravcem a ten stojí ve frontě na antigenní test na německé straně. Prý asi za půl hodiny přijde na řadu. A až pojede zpátky, čeká ho to samé,“ potvrdil dnes krátce po poledni generální ředitel porcelánky.

Podobně je na tom i Tomáš Musil z habartovského podniku ept connector. Víc než uzávěra okresu a případné fronty na kontrolních stanovištích nyní podle něj firmu trápí uzavřené hranice s Německem. „Přes hranice se vozí materiál a my v tuto chvíli nevíme, jak to bude vypadat. Musíme to řešit, sháníme pro naše řidiče antigenní testy, aby do Německa už jeli vybavení. To nás, abych pravdu řekl, v tuto chvíli trápí daleko víc,“ dodal.

Kolony komplikují dopravu v Pomezí

Na kolony u hraničního přechodu Pomezí upozorňují i policisté. Důvodem zdržení jsou kontroly na německé straně hranice. „Na té české policisté dohlížejí na bezpečnost a plynulost v silničním provozu a celou situaci monitorují. Ostatní přechody do SRN v Karlovarském kraji jsou bez komplikací a kolon,“ uvedla policejní mluvčí Týřová.

V souvislosti se situací na hraničním přechodu v Pomezí žádají policisté motoristy, zejména pak ty, kteří usedají za volanty náklaďáků, aby důkladně sledovali situaci na silnici.

„Žádáme řidiče, aby před příjezdem k hraničnímu přechodu na Pomezí, v místech rozšíření čtyřpruhu, důsledně dodržovali zde umístěné dopravní značení a řadili se do jízdních pruhů dle dodatkových tabulek. Pro upřesnění: text GREEN LANES je pro vozidla, jejichž řidiči vše splňují a mají test na covid-19 podle požadavků německé strany,“ vyzvala Zuzana Týřová.

Problémy dnes postihly také autobusové spoje na krajských linkách. I ty čekaly v kolonách na kontrolních stanovištích a do cílových stanic pak přijížděly s mnohaminutovým zpožděním. „To bylo po ránu na linkách ze Sokolovska i 20 minut,“ potvrdil Zdeněk Suchan, ředitel společnosti Autobusy Karlovy Vary.

Řidiči autobusů mají navíc v Karlových Varech ještě další povinnosti, které ovšem kvůli zdržení nestihli. „A tak z Karlových Varů odjížděli zpět i s půlhodinovým zpožděním,“ potvrdil ředitel.

Zdeněk Suchan se zatím nesetkal s případem, že by policisté některého z cestujících nenechali pokračovat v jízdě. „Jsou to vesměs lidé, kteří dojíždějí za prací. Navíc jsou kvůli koronavirové situaci autobusy obsazené maximálně z poloviny,“ vysvětlil Suchan.

Fakt, že všichni cestující hromadnými dopravními prostředky dojeli do cíle i přes policejní kontroly, potvrdila i policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Němci zpřísnili koronavirové kontroly, na hranicích se tvoří kolony

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Karlovy Vary odvolaly šéfy architektů a symfoniků, lidé sepsali petici

Karlovarští radní odvolali ředitele Kanceláře architektury města Petra Kroppa a ředitele Karlovarského symfonického...

Je to čtivo pro tvrďáky, co se nebojí fantazírovat, hodnotí knihu autor

Tajemno, napětí, erotika i kriminální zápletka - to vše slibuje nová kniha karlovarského spisovatele Jana Mašaty, která...

Na chebském komíně se objevil samec se samicí. Hned utvořili čapí pár

Hned několik zajímavostí přinesla nedávná pozorování čápa, který se objevil na hnízdě v centru Chebu. Ukázalo se totiž,...

Lidé mají problém objednat se na test, telefon je obsazený, chybí termíny

Většina testovacích míst v Karlovarském kraji je v posledních dnech velmi často zahlcena. A to i přesto, že v regionu...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...