Na farmě ve Slapanech umírala zvířata, veterináři našli i zubožené psy

  • 8
Policisté na Chebsku se zabývají případem několika mrtvých a řady zubožených zvířat i podezřením z jejich týrání. V souvislosti s tím vyšetřují farmu v chebských Slapanech.

Na první pohled vypadá dvůr farmy v chebských Slapanech jako nepřehledné skladiště zemědělské techniky. Všude se povalují zrezlé stroje, dřevěné palety, umělohmotné kbelíky. 

Na ten druhý člověka obcházejí mrákoty. V hromadách hnoje tlející zbytky zvířecích těl, přímo před stavením se povaluje část kostry zřejmě z ovce, o kus dál zakrývá hromádka slámy lebku a zbytek těla. U provizorních kotců je možné narazit na už téměř mumifikované zbytky velkého psa. Vše dokreslují všudypřítomné roje much. 

Veterináři, kteří dnes na místě prověřovali situaci, okamžitě rozhodli o odebrání zvířat a jejich umístění do náhradní péče.

„Je to hodně velký problém. Napočítali jsme asi devadesát ovcí, všechny měly značně přerostlé rouno, část kulhala, zřejmě mají příliš dlouhé paznehty nebo problémy s klouby. Na pastvině jsme našli velké množství již vybělených ovčích kostí a další mrtvé ovce v různém stádiu rozkladu. Bylo zřejmé, že řada zvířat tu v průběhu delší doby uhynula,“ popsala ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková. 

Doplnila, že ve druhé části objetu byla ohrada se šesti psími kotci, a ani tady nebyla péče o zvířata dobrá. „Kotce byly plné suchých výkalů, bylo zřejmé, že psi nebyli dlouhodobě venčeni. Navíc jsme poblíž našli dvě již částečně rozložené mrtvoly psů,“ řekla Slepičková s tím, že psi byli už v pátek převezeni do městského útulku v Chebu. 

„Máme nový přírůstek, devět psů plemene kangal, které jsme dovezli z farmy ve Slapanech. Psi byli chováni v nevhodných podmínkách, byli masivně napadeni blechami, vyhublí, zanedbaní, plní boláků. Zvířata prohlédl a ošetřil veterinární lékař a bude vypracován odborný veterinární posudek, který zhodnotí jejich zdravotní stav,“ uvedla provozovatelka útulku Marie Lokingová.

Ta také zjistila, že majitelem zvířat je Němec turecké národnosti, který se s majitelem farmy dohodl a umístil kangaly do Chebu. V Německu totiž jejich chov podléhá regulaci.

Majitel se po uzavření hranic k psům nedostal

Jenže jak se zdá, problém se psy byl zřejmě dlouhodobějšího rázu a vygradoval po uzavření hranic, kdy se majitel ke svým zvířatům nemohl dostat. Před třemi týdny navíc majitel farmy nastoupil do nemocnice, kde po týdnu zemřel. 

„Bylo to rychlé, odjel na operaci do Prahy a už se nevrátil. Ale nějakého týrání jsme si nevšimli, jen ti psi stále štěkali. O ovce se zatím stará soused,“ uvedl jeden z místních. 

S kangaly, což je mohutné plemeno vyšlechtěné původně k ochraně stád, se přitom na Chebsku už lidé setkali. Před dvěma lety se objevilo několik psů této rasy přímo mezi domy v Hazlově. Také tito nalezenci skončili v péči chebského psího útulku. Mnozí z nich nesli stopy psích zubů, měli také na těle čerstvé rány. 

Podle názoru chovatele, který se plemenem kangal dlouhodobě zabývá, byli hazlovští nalezenci pravděpodobně záměrně vyšlechtěni pro boj v aréně. „Původní plemeno je pracovní, má chránit stáda. Jenže tihle, kterým se říká Karabasch, jsou šlechtěni speciálně k agresivitě a k boji,“ míní chovatel Tomáš Kaipr, který má i vazby na chovatele plemene kangal v Německu.

Podle jeho slov jsou právě tito psi oblíbení u německých Turků. Ti je chovají často i kvůli nelegálním psím zápasům. 

Nyní už jsou psi z farmy ve Slapanech stejně jako ti z Hazlova v útulku, kde dostávají adekvátní péči. „Dvě feny a jeden pes jsou ve slabší kondici, jsou velmi hubení, jeden pes má poraněné oko, na těle dalšího jsou pouhým okem vidět nepěkné otlačeniny a proleženiny. Sepíšeme návrh na odebrání zvířat a jejich umístění do náhradní péče. Už i kvůli tomu, že momentálně žádný vlastník ovčího stáda není. Zda se o psy přihlásí jejich německý majitel, to je otázka. Případ šetří také policie,“ doplnila ředitelka veterinární správy Mária Slepičková.