Klíčové projekty za miliony bude schvalovat až nové vedení kraje

  8:54aktualizováno  8:54
O zakázkách za stovky milionů korun bude rozhodovat nové vedení Karlovarského kraje. Brzy musí vyřešit takzvanou dopravní obslužnost, pokračovat může investicemi do nemocnic.

S opravou Císařských lázní v Karlových Varech má kraji pomoci i stát a samotné město. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ještě do říjnových voleb se původně snažilo stávající vedení kraje stihnout tendr na takzvanou dopravní obslužnost regionu v letech 2019 až 2029. Jenomže koalice se neshodla na podmínkách. Desetiletý tendr za 2,5 miliardy tak rozhodne nové vedení. Jednat musí poměrně rychle.

„Myslím, že na to budou mít něco mezi třemi až šesti měsíci, jinak může mít Karlovarský kraj určité problémy,“ uvedl hejtmanův první náměstek Jakub Pánik.

Sociální demokraté, mezi nimi i první náměstek, plánovali, že kvalitu cestování po regionu vylepší například jednotné jízdné, jeden doklad či nákup desítek nových autobusů. Narazili ale u partnerské ODS. Ta společně s Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí a TOP 09 navrhla, ať o tendru rozhodne příští zastupitelstvo. Nová koncepce by měla začít platit k 1. lednu 2019.

Peníze do zdravotnictví

Dopravní obslužnost není jedinou velkou zakázkou, kterou zastupitelé nerozhodli. V příštím roce připravuje kraj zhruba stomilionovou investici do sokolovské nemocnice - týkající se nových operačních sálů. Další modernizaci plánoval i v případě karlovarské porodnice.

Naopak jasno již je v přeměně chebské nemocnice, která bude stát zhruba 400 milionů bez DPH, dalších 100 milionů spotřebuje přístrojové vybavení. „Tendr bude schvalovat komise, která je již určená. Podle našeho názoru už ho ale předloží nové radě,“ uvedl Jakub Pánik.

Oprava Císařských lázní

Budoucí vedení hejtmanství musí počítat i s penězi na rekonstrukci Císařských lázní v Karlových Varech, které patří kraji. „V této chvíli návrh rozpočtu už obsahuje 100 milionů ze strany Karlovarského kraje a v rozpočtovém výhledu, který bude součástí, je dalších 100 milionů,“ řekl Jakub Pánik.

Na opravě národní kulturní památky za zhruba 500 milionů korun se bude podílet také stát a Karlovy Vary. I ty s penězi počítají. „V současné době je vypsané dvoukolové výběrové řízení,“ uvedl primátor Petr Kulhánek. Zájemci podle něj již mají za sebou první kolo, do kterého se přihlásilo sedm uskupení. Do druhého kola pokračují všechna. Primátor odhaduje, že vítěz bude známý během ledna.

S příchodem nového roku začne nové krajské vedení dohlížet také na opravy silnic druhých a třetích tříd.

Desítky milionů se do regionu chystají i na sociální služby. „Kraj na ně dostává z Operačního programu Zaměstnanost 220 milionů a vše je připraveno ke spuštění od 1. listopadu,“ uvedl hejtmanův náměstek pro sociální oblast Miloslav Čermák. V úvahu podle něj budou připadat i možné dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, které by pomohly dokončit domov Pata v Hazlově.

Školy se hlásí

O dotace už se podle radních hlásí i střední školy v Ostrově či Sokolově, požádala si i záchranka. Počet žádostí o dotaci od kraje, respektive jeho organizací, odhadují na třicítku.

„Máme připravené některé projekty, bude záležet na novém vedení kraje, jak s nimi naloží,“ uvedl Jakub Pánik. Zároveň podle něj pokračují i jednání o vstupu kraje do nadace Film Festival Karlovy Vary.

Stávající krajští radní by se měli příští týden sejít nad návrhem rozpočtu pro příští rok. Připravit ho chtějí pro novou koalici. Záležet bude na ní, zda v něm udělá změny, nebo ne. Zastupitelé by jej měli schvalovat v prosinci.

„Shodli jsme se na tom, že rozpočet připravíme vyrovnaný,“ oznámil Jakub Pánik. Vedení kraje zároveň navrhuje převést přebytek do fondu budoucnosti, který může posloužit investicím.

Stávající krajští radní by se měli ještě sejít nad návrhem rozpočtu pro příští rok. Připravit ho chtějí pro novou koalici. Záležet bude na ní, zda v něm udělá změny. Zastupitelé by jej měli schvalovat v prosinci.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz