Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Lidé nemohou dovnitř, Komenský musel ven. O učiteli národů pod širým nebem

  9:44
K celorepublikovému projektu Komenský 2020, jenž připomíná odkaz jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů – Jana Amose Komenského, přispělo i chebské Komunitní osvětové společenství. Učitele národů lidem připomínají nejen venkovní velkoformátovou výstavou pojednávající o jeho životě, ale také edukativními videi, která natočili ve spolupráci se Západočeským divadlem v Chebu.

V osmi epizodách cyklu ztvárnil roli Jana Amose Komenského herec chebského divadla Pavel Marek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Projekt je určen studentům i široké veřejnosti. Jeho hlavním smyslem je nejen přiblížit lidem život a dílo Komenského, ale apelovat také na hledání dobra a pocitu sounáležitosti v každé lidské bytosti.

„Jan Amos Komenský měl celoživotní sen. Toužil vidět nápravu celého lidstva. Vycházel z předpokladu, že věci lidské nejsou zcela v pořádku, ale nejsou také docela ztraceny. Celý život proto pracoval na svém stěžejním díle Obecná porada o nápravě věcí lidských, kde představil vizi a cestu k proměně společnosti. K praktické obnově přitom dle Komenského dochází prostřednictvím moudrého porozumění a správy sedmi klíčových oblastí: vzdělanost, rodina, vláda, víra, média, umění a podnikavost,“ tak zní popis projektu Komenský 2020.

Jeho cílem je seznámit českou společnost s Komenského poselstvím, předat jeho odkaz současné mladé generaci a vyzvat národ k dokončení proměny společnosti v duchu Komenského myšlenek. 

K projektu se může na jeho webových stránkách připojit každý, kdo pořádá například veřejná čtení z Komenského knih, vědomostní soutěže, výstavy, rozpracovává Komenského v rámci školní výuky, vede interaktivní dílny či se k jeho odkazu jakkoli jinak veřejně vyjadřuje.

Dlouhou dobu se však k tomuto projektu nepřipojovala žádná z krajských organizací a na webových stránkách www.komensky2020.cz nebyla k nalezení žádná událost konající se v Karlovarském kraji. Právě to se rozhodla změnit Lucie Poláková z Komunitního osvětového společenství v Chebu. 

„Máme už roky zapsaný spolek, který podporuje rozvoj dobrovolnictví v komunitě. Naším heslem jsou Gándhího slova – Buďme sami tou změnou, kterou chceme vidět ve světě. A podobná výzva je součástí projektu Komenský 2020 – touha po sjednání nápravy ve věcech lidských, dokončení toho, co Komenský nestihl. Když jsem se s projektem potkala v létě poprvé, napadlo mě, že to přímo souvisí s tím, co děláme. Obratem jsem oslovila koordinátorku projektu a ona mi nabídla, abych se stala jeho ambasadorkou pro Karlovarský kraj,“ popsala Lucie Poláková.

Hledání bezpečného prostoru

Bohužel posléze začala platit celorepubliková omezení kvůli pandemii koronaviru. Poláková tedy musela hledat cesty, jak akce uskutečnit v bezpečném prostoru – tedy pod širým nebem či ve virtuálním světě. 

„Měla jsem spoustu plánů – veřejná čtení z Komenského knih, chtěla jsem zapojit místní školy i učitele. Jenže, pochopitelně, pak měli všichni jiné starosti. Listopad se blížil a školy pořád nebyly otevřené. Řekli jsme si tedy, že když lidé nemohou dovnitř, půjde Komenský ven a po dohodě s městskou knihovnou v Chebu jsme v ulici Obrněné brigády instalovali takzvanou Komenského Timeline – tedy velkoformátovou přenosnou výstavu s důležitými událostmi z Komenského života,“ popsala Poláková první krok zapojení do projektu.

Tím však iniciativa jejího spolku neskončila. „Dostala jsem tip, že chebští divadelníci nyní přesunuli částečně svou tvorbu do online prostoru, a jestli s nimi nechci zkusit navázat spolupráci. Tou dobou jsem měla vymyšlený námět pro jedno video. Chtěla jsem vyjádřit ideu, že každá jednotlivá dobrá věc - třeba jen nákup sousedovi seniorovi, je inspirací pro dalšího člověka, pro další dobrý skutek. Že je zapotřebí, aby se lidé na dobré skutky dívali a aby se inspirovali,“ řekla Poláková.

Komenský podle ní ve své knize mluví o nápravě člověka v sedmi různých oblastech – vzdělanost, rodina, vláda, víra, média, umění a podnikavost. „A po schůzce s uměleckým šéfem Západočeského divadla v Chebu Zdeňkem Bartošem a dramaturgyní Martinou Pokornou se ukázalo, že opravdu může videí vzniknout hned osm. Tedy sedm podle Komenského klíčových témat a jedno průvodní o dobrých skutcích,“ vysvětlila Poláková.

Cesta po stopách dobra

Červenou nití protínající všech osm dílů se stala cesta po stopách dobra v Chebu. Poláková oslovila konkrétní lidi či navrhla místa, která by ve videích měla být představena, a Západočeské divadlo v Chebu si vzalo na starost tvorbu textu a samotné natáčení. 

„Spolu s dramaturgyní Martinou Pokornou jsme napsali scénáře a následně natočili osm desetiminutovek o tom, jak Komenský spolu s mladou herečkou, která si čte jeho knihu, prochází Chebem a vysvětluje, kam jsme pokročili za těch 350 let od jeho úmrtí v nápravě věcí lidských. A zjišťuje, že někde jsme třeba pokročili a někde máme stále resty a máme co dohánět, protože tak je to zkrátka v lidské povaze. Ono leccos v našem smýšlení a konání se od dob Komenského vlastně nezměnilo,“ upřesnil umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš.

Na facebookovém profilu divadla je nyní pod názvem Amos je kámoš k vidění zhruba polovina epizod, zbylé se budou postupně na internet nahrávat až do Vánoc. Role Jana Amose Komenského se chopil herec Západočeského divadla v Chebu Pavel Marek.

„Bylo to velice milé natáčení. Navíc poučné. Sám jsem si uvědomil mnoho nových poznatků – například to, že Jan Amos Komenský utekl před násilím a pronásledováním, před politickou a osobní nesvobodu, a zpátky se už nikdy nevrátil. Nikdy nezažil pocit uvolnění a v cizině zůstal až do konce života. Komenský nám všem měl co říct – a co mohl, to vyjádřil měrou vrchovatou. Byl to opravdový vzdělanec a já se před ním skláním,“ popsal herec Pavel Marek.

Malé dobro může udělat každý

Lucie Poláková doufá, že díky videím se do projektů týkajících se Komenského zapojí místní i okolní školy i jednotliví občané města. 

„Moc by se nám líbilo, kdyby vznikla taková platforma s názvem Zeď dobrých skutků. Jakýsi opak Zdi nářků, navíc patrně ve virtuálním prostředí. Místo, kam by Chebané mohli dávat inspirace dobrých skutků, které jsou v možnostech každého z nás. Když se tři na dobrý skutek dívají, příště se jich pět přidá, to je naše osobní zkušenost,“ přiblížila Poláková.

„Lidé se potřebují odhodlat, inspirovat se, získat odvahu, vystoupit z komfortní zóny. Stačí, když dobrovolně půjdou třeba uklidit prostor kolem řeky či darují nenošené oblečení potřebným. Nemusíte být hned lékař bez hranic, abyste změnili vztahy světa i svoje. Malé dobro může udělat každý - tak, jak to pravil už Komenský,” uzavřela.

Autor:
  • Nejčtenější

Malíř neunesl kritiku od majitele bytu, celý ho postříkal černou barvou

Kritizovat malíře se nevyplatilo majiteli bytu v Sokolově. Poté, co řemeslníkovi řekl, že s jeho prací není spokojený,...

Jako Zábrodský. Vondráčkův kousek v oslabení nemá obdoby ani v NHL

Hattrickem se v aktuálním ročníku hokejové extraligy blýsklo už sedm hráčů. Úterní počin Tomáše Vondráčka, který pomohl...

Přes třicet zbídačených psů živořilo v činžáku, lidé je děsí

Policejní zásah odhalil nekontrolovaný chov psů v jednom z bytů činžovního domu v Mariánských Lázních na Chebsku. Za...

Liberec oloupil Pardubice, Varům pomohl Vondráčkův hattrick v oslabení

Pardubice věnovaly domácí dohrávku pětadvacátého kola záchranným složkám, ale speciální utkání nedovedly k úspěšnému...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojený muž se zabarikádoval v domě, vylezl po zásahu vyjednavače

Policisté zasahovali v Bečově na Karlovarsku, kde se v domě zabarikádoval 51letý muž. Byl zřejmě ozbrojený a chtěl si...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Chebští rozhodnou, co přibude ke kuličkové dráze nebo budkám pro veverky

Už potřetí se budou lidé v Chebu rozhodovat, jak zkvalitnit okolí svého bydliště a na co využít část peněz z městské...

Myslivci vyrazili na divočáky, kteří se často potulují po sídlištích

Hlahol honců a výstřely myslivců. Tak vypadalo dopoledne v karlovarských lázeňských lesích. Jejich správce zorganizoval...

Přes třicet zbídačených psů živořilo v činžáku, lidé je děsí

Policejní zásah odhalil nekontrolovaný chov psů v jednom z bytů činžovního domu v Mariánských Lázních na Chebsku. Za...

Nouzový stav může zdržet referendum kvůli stavbě haly u Rudé věže smrti

Vyhlášení nouzového stavu může pozdržet historicky první referendum v Ostrově na Karlovarsku. Veřejnost v něm bude mít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...