Kvůli letecké škole to začíná vřít v karlovarské i krajské koalici

  8:44aktualizováno  8:44
Další nepříjemnost provází možný příchod společnosti F Air na mezinárodní karlovarské letiště patřící kraji. Občanskou demokratickou stranu, která je součástí krajské i karlovarské koalice, kvůli tomu opustil dlouholetý člen a kandidát na senátora z roku 2016 Jiří Brdlík.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zatímco Brdlíkovi straničtí kolegové na kraji se domnívají, že když už nemohou škole používání veřejného letiště zakázat, mohou jej alespoň regulovat, Jiří Brdlík s tím nesouhlasí. ODS řeší, co dál.

„Co se týká městského klubu, tam jsme domluveni, že Jiří zůstane jako nestraník zastupitelského klubu. Co se týká kraje, tam je v tuto chvíli jasná jen jedna věc, že Jiří v nominaci za nás dokončí práci ve zdravotním výboru až do konce krajského volebního období,“ uvedl předseda regionálního sdružení Jiří Vaněček.

Další fungování bude řešit regionální konference ODS. Jiří Brdlík zatím své rozhodnutí nekomentoval.

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) uvedla, že nepředpokládá narušení spolupráce a věc vidí jako vnitřní záležitost ODS.

„Pan Brdlík mě samozřejmě několikrát ve velmi vstřícném duchu informoval o tom, že nemůže a nebude hlasovat pro tento projekt, a já jsem mu řekla, že to plně respektuji,“ řekla.

Krajská koalice měla při svém vzniku 24 hlasů. O něco ji pak posílil Pavel Čekan, který je namísto původní ČSSD členem koaličního Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí.

Fotogalerie

Názory na působení školy F Air se ale různí také v případě vedení Karlových Varů. Zatím není jasné, jaký postoj zaujalo vítězné hnutí ANO. „V podstatě jsme to ještě s ostatními zastupiteli neprojednali. Za čtrnáct dní máme zastupitelský klub, předpokládám, že tam tuto věc budeme probírat,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (za ANO).

Stanovisko klubu zatím neprozradila ani její první náměstkyně Hana Zemanová z hnutí Karlovaráci. „Chceme se sejít jako širší vedení Karlovaráků a říct si, co budeme prezentovat. Nemůžu říct, že by u Karlovaráků byl rozpor, trošičku se nepotkávají názory koaličních partnerů a hnutí Karlovaráci,“ naznačila.

Proti působení F Air však několikrát důrazně vystoupil radní Karlovaráků Pavel Bouška. Naposledy na krajském zastupitelstvu.

„Pokusme se zachovat tradici lázeňského města, neboť výcvikový prostor patří do Čáslavi, do Líní, možná do Plas na trávu, ale ne do tradičního lázeňského města s bohatou historií,“ prohlásil.

Zatímco někteří členové karlovarské koalice své názory ladí, odpůrci, které sdružuje Spolek přátel Olšových Vrat, neustávají v ostrých vyjádřeních.

Pod peticí proti působení školy je momentálně zhruba 2 300 podpisů (podrobněji v článku Odpůrci pilotní školy F Air se nevzdávají, chtějí další jednání). Podle hejtmančina náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka (ANO) budou jednání dále pokračovat.

„Připravujeme co nejrychlejší spuštění rady letiště, kde by měly být i okolní města, obce, letiště, kraj, zástupce petentů, a pokud si Olšová Vrata zřídí osadní výbor, tak zástupce osadního výboru,“ řekl Hurajčík s tím, že cílem je nenarušit soužití těch, kteří bydlí v okolí letiště.

Smlouva s F Air se podle něj připravuje a společnost by měla spustit výuku pilotů v polovině roku. Původní termín byl začátkem dubna.

Protesty odpůrců pilotní školy před krajským zastupitelstvem

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

VIDEO: V karlovarském Doubí roste nový most, řidiče uvítá do Vánoc

Stavba mostu I/20 v Doubí na místě původního mostu, který byl kvůli špatnému...

Nejpozději v polovině prosince se řidiči v Karlových Varech opět projedou po mostě v Doubí. Do té doby ho musí...

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz