Kvůli letecké škole to začíná vřít v karlovarské i krajské koalici

  8:44aktualizováno  8:44
Další nepříjemnost provází možný příchod společnosti F Air na mezinárodní karlovarské letiště patřící kraji. Občanskou demokratickou stranu, která je součástí krajské i karlovarské koalice, kvůli tomu opustil dlouholetý člen a kandidát na senátora z roku 2016 Jiří Brdlík.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zatímco Brdlíkovi straničtí kolegové na kraji se domnívají, že když už nemohou škole používání veřejného letiště zakázat, mohou jej alespoň regulovat, Jiří Brdlík s tím nesouhlasí. ODS řeší, co dál.

„Co se týká městského klubu, tam jsme domluveni, že Jiří zůstane jako nestraník zastupitelského klubu. Co se týká kraje, tam je v tuto chvíli jasná jen jedna věc, že Jiří v nominaci za nás dokončí práci ve zdravotním výboru až do konce krajského volebního období,“ uvedl předseda regionálního sdružení Jiří Vaněček.

Další fungování bude řešit regionální konference ODS. Jiří Brdlík zatím své rozhodnutí nekomentoval.

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) uvedla, že nepředpokládá narušení spolupráce a věc vidí jako vnitřní záležitost ODS.

„Pan Brdlík mě samozřejmě několikrát ve velmi vstřícném duchu informoval o tom, že nemůže a nebude hlasovat pro tento projekt, a já jsem mu řekla, že to plně respektuji,“ řekla.

Krajská koalice měla při svém vzniku 24 hlasů. O něco ji pak posílil Pavel Čekan, který je namísto původní ČSSD členem koaličního Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí.

Fotogalerie

Názory na působení školy F Air se ale různí také v případě vedení Karlových Varů. Zatím není jasné, jaký postoj zaujalo vítězné hnutí ANO. „V podstatě jsme to ještě s ostatními zastupiteli neprojednali. Za čtrnáct dní máme zastupitelský klub, předpokládám, že tam tuto věc budeme probírat,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (za ANO).

Stanovisko klubu zatím neprozradila ani její první náměstkyně Hana Zemanová z hnutí Karlovaráci. „Chceme se sejít jako širší vedení Karlovaráků a říct si, co budeme prezentovat. Nemůžu říct, že by u Karlovaráků byl rozpor, trošičku se nepotkávají názory koaličních partnerů a hnutí Karlovaráci,“ naznačila.

Proti působení F Air však několikrát důrazně vystoupil radní Karlovaráků Pavel Bouška. Naposledy na krajském zastupitelstvu.

„Pokusme se zachovat tradici lázeňského města, neboť výcvikový prostor patří do Čáslavi, do Líní, možná do Plas na trávu, ale ne do tradičního lázeňského města s bohatou historií,“ prohlásil.

Zatímco někteří členové karlovarské koalice své názory ladí, odpůrci, které sdružuje Spolek přátel Olšových Vrat, neustávají v ostrých vyjádřeních.

Pod peticí proti působení školy je momentálně zhruba 2 300 podpisů (podrobněji v článku Odpůrci pilotní školy F Air se nevzdávají, chtějí další jednání). Podle hejtmančina náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka (ANO) budou jednání dále pokračovat.

„Připravujeme co nejrychlejší spuštění rady letiště, kde by měly být i okolní města, obce, letiště, kraj, zástupce petentů, a pokud si Olšová Vrata zřídí osadní výbor, tak zástupce osadního výboru,“ řekl Hurajčík s tím, že cílem je nenarušit soužití těch, kteří bydlí v okolí letiště.

Smlouva s F Air se podle něj připravuje a společnost by měla spustit výuku pilotů v polovině roku. Původní termín byl začátkem dubna.

Protesty odpůrců pilotní školy před krajským zastupitelstvem

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zámek Kynžvart jako jediný z Česka usiluje o titul Evropské dědictví

Zámek Kynžvart se představil netradičně za svitu svíček.

Zámek Kynžvart na Chebsku chce získat titul Evropské dědictví. Nakročeno má dobře. Historická perla byla do Bruselu...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Muž hrozil expřítelkyni zveřejněním erotického videa, vzal na ni i šavli

Ilustrační snímek

Chebští kriminalisté stíhají dvacetiletého muže, který vydíral svoji bývalou přítelkyni a později na ni vytáhl i nůž a...

Najdete na iDNES.cz