Kvůli letecké škole to začíná vřít v karlovarské i krajské koalici

  8:44aktualizováno  8:44
Další nepříjemnost provází možný příchod společnosti F Air na mezinárodní karlovarské letiště patřící kraji. Občanskou demokratickou stranu, která je součástí krajské i karlovarské koalice, kvůli tomu opustil dlouholetý člen a kandidát na senátora z roku 2016 Jiří Brdlík.

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali proti tomuto záměru před Krajským úřadem Karlovarského kraje. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zatímco Brdlíkovi straničtí kolegové na kraji se domnívají, že když už nemohou škole používání veřejného letiště zakázat, mohou jej alespoň regulovat, Jiří Brdlík s tím nesouhlasí. ODS řeší, co dál.

„Co se týká městského klubu, tam jsme domluveni, že Jiří zůstane jako nestraník zastupitelského klubu. Co se týká kraje, tam je v tuto chvíli jasná jen jedna věc, že Jiří v nominaci za nás dokončí práci ve zdravotním výboru až do konce krajského volebního období,“ uvedl předseda regionálního sdružení Jiří Vaněček.

Další fungování bude řešit regionální konference ODS. Jiří Brdlík zatím své rozhodnutí nekomentoval.

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) uvedla, že nepředpokládá narušení spolupráce a věc vidí jako vnitřní záležitost ODS.

„Pan Brdlík mě samozřejmě několikrát ve velmi vstřícném duchu informoval o tom, že nemůže a nebude hlasovat pro tento projekt, a já jsem mu řekla, že to plně respektuji,“ řekla.

Krajská koalice měla při svém vzniku 24 hlasů. O něco ji pak posílil Pavel Čekan, který je namísto původní ČSSD členem koaličního Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí.

Fotogalerie

Názory na působení školy F Air se ale různí také v případě vedení Karlových Varů. Zatím není jasné, jaký postoj zaujalo vítězné hnutí ANO. „V podstatě jsme to ještě s ostatními zastupiteli neprojednali. Za čtrnáct dní máme zastupitelský klub, předpokládám, že tam tuto věc budeme probírat,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (za ANO).

Stanovisko klubu zatím neprozradila ani její první náměstkyně Hana Zemanová z hnutí Karlovaráci. „Chceme se sejít jako širší vedení Karlovaráků a říct si, co budeme prezentovat. Nemůžu říct, že by u Karlovaráků byl rozpor, trošičku se nepotkávají názory koaličních partnerů a hnutí Karlovaráci,“ naznačila.

Proti působení F Air však několikrát důrazně vystoupil radní Karlovaráků Pavel Bouška. Naposledy na krajském zastupitelstvu.

„Pokusme se zachovat tradici lázeňského města, neboť výcvikový prostor patří do Čáslavi, do Líní, možná do Plas na trávu, ale ne do tradičního lázeňského města s bohatou historií,“ prohlásil.

Zatímco někteří členové karlovarské koalice své názory ladí, odpůrci, které sdružuje Spolek přátel Olšových Vrat, neustávají v ostrých vyjádřeních.

Pod peticí proti působení školy je momentálně zhruba 2 300 podpisů (podrobněji v článku Odpůrci pilotní školy F Air se nevzdávají, chtějí další jednání). Podle hejtmančina náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka (ANO) budou jednání dále pokračovat.

„Připravujeme co nejrychlejší spuštění rady letiště, kde by měly být i okolní města, obce, letiště, kraj, zástupce petentů, a pokud si Olšová Vrata zřídí osadní výbor, tak zástupce osadního výboru,“ řekl Hurajčík s tím, že cílem je nenarušit soužití těch, kteří bydlí v okolí letiště.

Smlouva s F Air se podle něj připravuje a společnost by měla spustit výuku pilotů v polovině roku. Původní termín byl začátkem dubna.

Protesty odpůrců pilotní školy před krajským zastupitelstvem

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Z ostudy města a rejdiště bezdomovců se opět stává místo pro bydlení

Vybydlené bytovky ve Wolkerově ulici v Chebu se mění před očima. Brzy zde najde...

Kdysi vyloučená lokalita ve Wolkerově ulici v Chebu se mění. Dříve zchátralé domy nabídnou co nevidět bydlení takřka...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Zavřený jez v Lokti budou vodáci obcházet, na výběr mají tři možnosti

Pod loketským hradem se na řece Ohři začal opravovat jez. Vodáci tak budou...

Komplikace v podobě uzavřeného jezu nedaleko železničního mostu v Lokti na říčním kilometru 191,7 číhá na vodáky, kteří...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Půlmaraton uzavře centrum Varů řidičům, omezení začínají už v pátek

Karlovy Vary jsou plné značek a tabulí, které upozorňují na dopravní omezení...

Na řadu dopravních omezení se musí připravit ti, kteří se o víkendu chystají do Karlových Varů. Kvůli tradičnímu...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz