O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

  12:05aktualizováno  12:05
Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem Ouřadou, je určen přednostně běžeckým amatérům. V neděli 26. srpna proběhnou v rámci Valdštejnovy desítky lidé úzkými uličkami historického centra i obnoveného prostoru pod chebským hradem.

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Prakticky každý, kdo si s námi přijde zaběhat, zažije podmínky špičkového závodu bez ohledu na to, že třeba běhá jen tak pro radost. To je myslím obrovská deviza tohoto závodu,“ říká Michal Ouřada.

Proč Valdštejnova desítka?
V roce v roce 2015 nás oslovilo Kulturní centrum Svoboda, zda by bylo možné, abychom rozšířili program Valdštejnských slavností, které se v Chebu konají každý druhý rok. Chtěli jsme do centra města přinést nějaký zajímavý počin, nejlépe sportovní, a tak jsme vymysleli závod na dvakrát pět kilometrů. Od té doby se tu Valdštejnova desítka běhá. A protože u sportovních akcí si nemůžeme dovolit pořádat ji jednou za dva roky, protože by ta akce upadala, tak jsme se rozhodli ji pořádat každoročně.

Kolikátý ročník Valdštejnovy desítky se tedy v Chebu poběží a jaký je o něj zájem?
Čtvrtý. Můžu směle říct, že za ty tři uplynulé ročníky se počty účastníků zněkolikanásobily. Myslím, že budeme největší běžeckou akcí v kraji hned po karlovarském maratonu.

Michal Ouřada

narodil se v roce 1990 v Chebu

pět let žil v Českých Budějovicích

je ženatý, má dvě děti 

je spoluzakladatelem projektu Rozběhnito.cz

je nadšený běžec a organizátor nejrůznějších běžeckých akcí v regionu

Jak jste vybrali termín?
Ostrý start je v neděli 26. srpna. Neděli jsme letos vybrali poprvé, protože v sobotu se v okolí koná tolik akcí, že bychom si navzájem mohli konkurovat a sebrat návštěvníky. Tradiční desetikilometrová trať bude rozdělena na dvě kola po pěti kilometrech. Již od loňského ročníku mohou běžci absolvovat i zkrácenou poloviční verzi. Novinkou letošní sezony bude týmová štafeta 2×5 km. Už se hlásí týmy z firem, organizací či úřadů.

Kudy povede trasa?
Plánování letošního ročníku nám mírně komplikoval o několik rekonstrukcí ulic. Uzavřená bude Židovská nebo Jakubská. Trasa se tedy oproti loňsku mírně změní, díky tomu ale běžci poznají zase další zajímavá zákoutí historického centra Chebu. Trať běžce provede uličkami historického Chebu do Poohří, kde se proběhnou po „zlaté“ dráze a zpět Kamennou ulicí na náměstí Krále Jiřího. Pokud se někteří běžci nebudou chtít honit s časem, trať pro ně bude určitě zajímavým turistickým zážitkem.

Mohou si zaběhat i děti?
Určitě. Letos jsme pro ně přichystali dva závody. Jeden na půl kilometru, druhý na kilometr. Oba se budou konat přímo na náměstí, na kterém vyroste velkoplošná obrazovka a malý trh. Závod oživí i živá muzika.

Je možná registrace online?
Ta běží na internetu do pondělí 19. srpna. V současné době už máme kolem 200 účastníků registrovaných. Výhodnou je nižší cena, protože nám včasná přihláška hodně ulehčí organizaci. Kapacita závodu je 650 účastníků a věřím, že ji naplníme.

Kdo tedy do Chebu přijede?
Běžci z celé republiky. Máme i vydatnou mezinárodní účast - Rakousko, Německo, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rusko. Ozvali se i sportovci z Nizozemska. To je pro nás důkaz, že jsme vidět nejen na Chebsku, ale i za hranicemi a že se z toho závodu stává docela populární běžecký podnik.

A konkrétně?
Již od loňského ročníku zveme na náš závod známé tváře běžecké komunity. Ambasadory letošního ročníku jsou Míša a Soňa Hrabcovi, známí také jako Running2.cz. Jedná se o nejznámější běžecký pár u nás. Letos si dokonce řekli své ano v polovině pražského půlmaratonu. Trať historickým centrem města Chebu proběhne i známá slovenská herečka a moderátorka Lenka Vacvalová, která je vášnivou běžkyní. Letos zvládla trať z Košic do Bratislavy za 11 dnů.

Další osobností je známá fitness blogerka Andy. A za zmínku stojí určitě i účast předních trenérek projektu Mattoni FreeRuns a Holek z plakátu Petry Heřman a Lucie Síbrové. Jsme moc rádi, že náš závod láká i takové osobnosti, které kolem sebe utvářejí běžeckou komunitu jako my. Přitom nepatříme do žádného poháru. My tu akci cílíme spíš na lidi, kteří si chtějí zaběhat a na vlastní kůži zažít atmosféru profesionálního závodu.

Co to znamená?
To, že o každého bude postaráno jako o profi běžce. Máme domluvené masáže, pestré a vydatné občerstvení, v cíli budou šatny, toalety. Prostě vše, co k takovému velkému závodu patří. Letos vzhledem k počasí plánujeme víc občerstvovacích stanic, které nabídnou různé možnosti osvěžení. Navíc jsme domluveni s hasiči, že nám na trati vytvoří vodní mlhu, kterou běžci, pokud budou chtít, budou moci využít.

Valdštejnovu desítku pořádáte už počtvrté. Je to náročné?
Je. Ale už na to naštěstí nejsem sám. Realizační tým má čtyři členy a k tomu nám pomáhá spousta dobrovolníků. Závod organizujeme za projekt Rozběhni to, což je takový běžecký motivační program s cílem přitáhnout k této sportovní aktivitě co nejvíc lidí. Doufáme, že akce osloví mnoho lidí, že se Chebané i návštěvníci města zapojí, postaví se kolem trasy a závodníky povzbudí. Ideální by bylo, kdyby závodem žilo celé město. Abychom si za pár let mohli říct třeba to, že tu máme kvalitní akci, na kterou se do Chebu sjíždí tři čtvrtiny republiky.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

V UNESCO už jsou, obcím ale chybí jazykově vybavení průvodci i ubytování

Hornické památky Krušnohoří jsou od soboty nově na seznamu UNESCO. Turisté si...

Radost i starosti navíc, tak reagují starostové obcí a měst Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, které jsou nově...

Další z rubriky

Americkým dědicům patří jen část mariánskolázeňského domu, míní soud

Město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici.

Město Mariánské Lázně netrpělivě čeká na další soudní verdikt v kauze, v níž jde o vrácení domu a pozemků v samotném...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Skanzen Doubrava se stal centrem české lidové architektury

Dny lidové architektury Karlovarského kraje. Putování za stavbami chebské...

Poznávat krásy lidové architektury je cílem akce, která v sobotu začala ve skanzenu Doubrava na Chebsku. Karlovarský...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz