"Kdo investoval do vylepšení hotelů, neprohloupil," shodují se hoteliéři. Investované peníze přinášejí v největším českém lázeňském městě podnikatelům další peníze.
Za co jsou hvězdičkyCo mimo jiné musí splnit |
Příkladem je hotel Kolonáda. Po finanční injekci 80 milionů korun je jako nový a dveře se tu netrhnou. "Od 20. dubna, kdy jsme po tříměsíční rekonstrukci otevřeli, zažíváme obrovský zájem rusky hovořících hostů. Rozhodně jsou to nejlepší čísla za poslední tři roky, objednávky se jen hrnou," prohlašuje Oldřich Bokiš ze společnosti Bristol Group, jež hotel vlastní.
Zvýšený zájem Rusů si spojuje s větším pohodlím či luxusem, jenž renovované prostory nabízejí. "Hotely nižší třídy čeká propad," domnívá se Bokiš.
Změnami prošel i čtyřhvězdičkový Thermal, kde se modernizovalo přes šest desítek pokojů. (více čtěte zde)
Stále se zvyšující důraz rusky hovořících hostů na kvalitu služeb potvrzuje předseda Sdružení léčebné lázně v Karlových Varech Wolfgang Háma.
"Dvouhvězdičkové lázeňské hotely už dávno neexistují. Zájem po luxusnějších službách ještě stoupne po chystaném odstranění vízové povinnosti pro občany Ruské federace," zdůrazňuje Háma s tím, že do Karlových Varů nemíří jenom Rusové, ale také turisté z Kazachstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu.
Nejvyšší třída zaplatí za noc i více než sto eur
"Lidé nejvyšší třídy si mohou dovolit zaplatit hodně přes sto eur za osobu a noc. Často jsou to vedle podnikatelů i důchodci, kteří si v minulosti přišli na pěkné peníze," říká člen výboru pro národnostní menšiny při krajském zastupitelstvu Bělorus Alexej Ružejnikov.
Střední třída, kam řadí třeba úředníky, si objednává nocleh za cenu kolem 50 eur. A třetí skupina? Z té podle Ružejnikova nemají karlovarští hoteliéři žádný užitek.
To jsou podle něho turisté, kteří přijíždějí do lázeňského města autobusem z Moldávie, Běloruska, Ukrajiny i Ruska. Ve Varech si ale koupí maximálně lázeňské oplatky nebo lístek do bazénu v Thermalu. Nestráví tady ani jednu noc.