Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

  18:10aktualizováno  18:10
Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které se odehrávalo v někdejším komunistickém lágru. Dnes už zalesněné místo nedávno prozkoumali archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni. Našli zbytky staveb, ale také osobní věci vězňů.

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí katedry archeologie ZČU Pavel Vařeka (vpravo) s bývalým vězněm Jiřím Málkem. | foto: archiv ZČU

Nikolaj sloužil v letech 1950 a 1951 jako tábor nucených prací, dalších sedm roků fungoval jako nápravně pracovní. Proslul jedním z nejtvrdších režimů. Běžně vězni pochodovali na šachtu koridorem vytvořeným z ostnatého drátu.

„Protože tady se nacházela velice frekventovaná silnice, kudy náklaďáky vozily rudu, mašírovali muži ve tvaru, kterému se říkalo ruský autobus. Skupinky směřovaly do zhruba 800 metrů vzdáleného dolu Eduard. Dozorci je k sobě svázali ocelovým lanem, který se jim zařezával do těl, “ popsal vedoucí katedry archeologie Západočeské univerzity Pavel Vařeka.

Při první etapě výzkumu odborníci přesně určili, kde se lágr nacházel, a zmapovali jeho povrchově dochované pozůstatky.

Sešli se rovněž se dvěma vězni, kteří s nimi vyrazili do terénu. Pamětníci Jiří Málek i Zdeněk Mandrholec pak archeologům ukazovali důležitá místa.

Jáchymov

  • Těžba uranu zde začala v 19. století, nejdřív se používal k průmyslovým účelům a lázeňství. Během druhé světové války se v lokalitě otevřely tři doly, v nichž pracovali váleční zajatci.
  • V roce 1945 podepsal Sovětský svaz s československou vládou dohodu o tajné těžbě uranu na Jáchymovsku, většina rudy se vyvážela do Sovětského svazu na výrobu atomových zbraní.
  • V 50. letech už tady existovalo osm pracovních táborů, jimiž prošlo až 50 tisíc lidí, většinou to byli političtí vězni. Lágry společně s doly zabíraly deset kilometrů čtverečních.

„Tam jsme začátkem října položili sondy. Našli jsme například takzvané postřelované pásmo. Ze vzpomínek vězňů víme, že území bylo vysypáno bílým pískem. Kdyby chtěl někdo uprchnout, otiskly by se tam jeho stopy. Skutečně jsme pod zemí několikacentimetrovou vrstvu písku nalezli,“ pokračoval Vařeka.

Skupina složená z akademických pracovníků a studentů objevila i zbytek jedné ze čtyř strážních věží, u níž se nacházely vystřelené patrony, či pozůstatek dřevěného baráku, kde se podle svědectví konaly tajné mše. Odkryli rovněž fotbalové hřiště pro dozorce.

„Předpokládáme, že celý tábor, ač byl kompletně zlikvidován, se nachází pod povrchem,“ doplnil Vařeka.

Odborníci též vedli rozhovory s přeživšími. Ptali se jich na život v lágru a ukazovali jim předměty z místa, jako například zubní pastu a kartáček, skleněnou lahvičku na léky či podrážku pracovní boty.

„Zdeněk Mandrholec byl prvním, komu jsme věci představili. Začaly se mu vybavovat další vzpomínky, které by jinak zůstaly zasunuté,“ zdůraznil Vařeka.

Fotogalerie

Nikolaj patřil do takzvané krajiny táborů na Jáchymovsku, kde se nacházelo osm lágrů. Odborníci se na místo vrátí na jaře. Plánují ještě prohledat Eliáše II a Mariánskou.

Nedaleko druhé zmiňované lokality se nacházel kartuziánský klášter, jenž sloužil jako velitelství s kobkami a mučírnami.

Nejpozději v září vznikne i mobilní aplikace. „Zájemci si ji stáhnou do telefonu a mohou táborem Nikolaj virtuálně procházet,“ uzavřel Vařeka.

Výzkum je součástí mezinárodního projektu. Díky němu už plzeňští odborníci pátrali v Letech u Písku, polské Treblince či norském Falstadu.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Další z rubriky

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Najdete na iDNES.cz