Hrozí ztroskotání strojů i úrazy. Zelená hora omezila přelety dronů

  18:15aktualizováno  18:15
Pořídit si atraktivní snímek či video Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou z výšky jde už pouze s písemným souhlasem. Správci památky UNESCO vyhlásili kvůli přibývajícím kolizím zákaz létání bezpilotních letadel nad fotografy oblíbeným místem.

Pořídit si takové snímky Zelené hory z výšky je pro fotografy velice atraktivní, tak nejlépe vynikne jedinečnost památky. Nově je pro to však potřeba písemné povolení. | foto: Jíří Berger

Rozbité okno při neopatrném manévru, dron uvízlý na střeše a další podobné příhody už zažila v posledních měsících kastelánka kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Dokonce už se setkala i s tím, že pilotem dronu byl žák ze školní výpravy.

Dron - pomocník archeologů

  • Pro památkáře mohou být drony i užitečnými pomocníky. „V roce 2018 se naše pracoviště hodlá zapojit do projektu Archeologie z nebe. Dálkový průzkum včetně letecké archeologie patří k důležitým způsobům získávání informací o archeologických lokalitách a historických památkách,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků. Ten je specializací archeolog a bude se na projektu podílet.
  • Pokud bude projekt schválen, zdokumentují vědci dronem s řádnou licencí archeologické dědictví včetně území Vysočiny.

Pořídit si z výšky snímek památky, již loni navštívilo přes 35 tisíc lidí a která je shora vzhledem ke svému unikátnímu tvaru ještě více atraktivní, patří k velkým lákadlům.

Správci národní kulturní památky zařazené také na prestižní seznam Světového kulturního dědictví UNESCO kvůli množícím se případům vyhlásili nedávno zákaz létání dronů nad celým poutním areálem. Zákaz je vyvěšený na vývěskách u hlavních bran do ambitu i na webu památky.

„Jde hlavně o bezpečnost, v případě pádu by mohl dron způsobit těžký úraz,“ říká Vladimír Vojtěch Záleský, farář klášterní farnosti, které zelenohorský areál patří. „Jeden z dronů například ztroskotal na střeše a uvízl v rýně. Museli jsme pro něj vylézt s pomocí žebříku,“ dodává.

Vlastník objektu chce dostat létání dronů pod kontrolu

Navíc „bzučící“ bezpilotní letadla někdy ruší návštěvníky při prohlídkách, protože ty začínají venku před kostelem.

Zákaz létání bez svolení vlastníka pozemku, z výšky nad 100 metrů nebo přímo nad lidmi je obsažený už v základních pravidlech používání takzvaných bezpilotních systémů, ty však amatérští piloti bez licence úřadu pro civilní letectví často ani neznají.

„Jako vlastník objektu máme na zakázání dronů právo. Létání s dronem je možné pouze s naším písemným souhlasem - nejde nám o striktní zákaz, ale o to, abychom dostali drony pod kontrolu a domluvili se také například na vhodné době natáčení,“ vysvětluje farář Záleský. Podle jeho zkušeností už drzost některých lidí překročila únosnou hranici.

Obecně se dá říci, že s narůstajícím počtem dronů přibývá také zákazů a omezení. Zelená hora proto není rozhodně jediným místem, kde piloti potřebují souhlas.

Povolení obvykle úřady vydají obratem a bez problémů

Postupně pravidla zpřísnil také Národní památkový ústav (NPÚ), i když na státních hradech a zámcích zatím neplatí plošný zákaz.

Přesto je svolení nutné. „Na objektech NPÚ na Vysočině i jihu Čech natáčení z dronů zpravidla povolujeme zejména k propagačním účelům poté, co individuálně zvážíme související bezpečnostní rizika a smluvně stanovíme podmínky využívání takových záběrů,“ vysvětluje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích.

Od letošního roku drony zakazuje novela zákona v národních parcích. Jaká pravidla platí ve Žďárských vrších, které jsou chráněnou krajinnou oblastí (CHKO)? „Provozovatel bezpilotního letadla by měl mít souhlas naší správy. Udělujeme jej prakticky obratem,“ reagoval strážce CHKO Lubomír Dajč, který pět let s dronem s registrací létal. Kvůli přibývajícím omezením však před dvěma roky přestal.

Podle něj je létání s drony problematické hlavně v době hnízdění ohrožených druhů ptáků, například čápa černého.

Zatímco pilotů s licencí jsou v Česku stovky, těch rekreačních je mnohem více. Pokud snímky či videa neprodávají, licenci nepotřebují, ale pravidla dodržovat musí. Za létání bez povolení hrozí pokuta až pět milionů korun.

Podle serveru iRozhlas.cz vedl úřad pro civilní letectví od roku 2012 do května 2017 zhruba čtyři desítky řízení, která skončila pravomocnou pokutou. Celkem na pokutách a souvisejících poplatcích vybral od pilotů dronů 478 tisíc korun, nejvíc pokut padlo za létání v okolí Pražského hradu.

Autor:

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

Ze zapálení zámku i autobazaru policie viní šest lidí, motiv nejasný

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Policie zatkla šest lidí, které podezírá ze založení požárů v autobazaru u Humpolce a na zámku v Horním Maršově na...

Domu vrátil původní secesní podobu. Celou rekonstrukci financoval sám

Restitucí v roce 1990 se dům vrátil do majetku rodiny původního investora –...

Ozdobou města Černovice v kraji Vysočina je dům, o jehož mimořádně podařenou obnovu se postarala soukromá osoba,...

Díky sbírce by měl nad hladinou zatopeného městečka znít skutečný zvon

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá...

Městečko Zahrádka už několik desetiletí neexistuje. V sedmdesátých letech minulého století bylo zatopeno vodní nádrží...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz