Jediná vysoká škola na Vysočině chce na svém pozemku vybudovat vysokoškolské koleje. Takto by podle vizualizace měly vypadat. | foto: A 32 spol. s r.o.

Jihlavská vysoká škola chce budovat koleje. Přilákají studenty, slibuje si

  • 3
Nevyužívaný areál, jenž byl součástí staré nemocnice, by měl do čtyř let sloužit Vysoké škole polytechnické Jihlava. Jediná vysoká škola na Vysočině chce na pozemku, který před lety dostala od Kraje Vysočina, vybudovat koleje. Nabídly by lůžka pro 400 studentů, akademických pracovníků a vědců.

Vlastní koleje Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) zatím nemá a k ubytování studentů využívá mimo vlastní budovy ve Fritzově ulici i pronajaté prostory od magistrátu v ulici Brtnická. Jde o ubytování pro 160 lidí. Budovy však podle VŠPJ už nevyhovují technickým stavem ani vybavením.

„Využíváme dvě třípodlažní budovy bez zateplení s celkovou kapacitou 125 lůžek na 25 pokojích se sdíleným sociálním zařízením na jednotlivých podlažích. Budovy jsou ve špatném technickém stavu a škola je nucena vynakládat nemalé prostředky na zajištění jejich provozu,“ popisuje stav mluvčí VŠPJ Vendula Marešová.

Druhým ubytovacím zařízením je přízemní budova v ulici Fritzova s kapacitou 35 lůžek, která je stará 70 let. „Budova je ve špatném technickém stavu, proniká do ní vlhkost, nemá izolace a její technické zabezpečení je již na hranici životnosti,“ dodává Marešová.

Nedostatek vlastních ubytovacích kapacit pro studenty a akademické pracovníky je v současné době ve Strategickém záměru VŠPJ jako jeden z nejvýznamnějších limitů rozvoje školy. Podle materiálů v Radě Kraje Vysočina se to projevuje mimo jiné nižším zájmem o VŠPJ ze strany potenciálních studentů i akademických pracovníků, pro něž není z různých důvodů možné či únosné každodenní dojíždění.

Koleje přilákají studenty, shodují se rektoři

Vybudování vysokoškolského kampusu má jako jednu z priorit stávající rektor Václav Báča. „Vznik kolejí podpoří plnohodnotné fungování VŠPJ a pomůže na Vysočinu přilákat talentované studenty i akademické pracovníky a přispěje k rozvoji nejenom akademického života nejenom v rámci krajského města, ale i celého regionu,“ řekl.

Ve stejném duchu hovoří i v lednu zvolený kandidát na rektora Zdeněk Horák, který by měl po jmenování prezidentem do funkce nastoupit letos v červenci. „Kampus se zázemím pro studenty posune školu dál,“ uvedl před časem.

Pozemek pro vysokoškolské koleje se nachází v blízkosti VŠPJ a rozkládá se mezi autobusovým nádražím a soudem. Území je vymezeno ulicemi Tyršova, Fritzova a třídou Legionářů. V minulosti to byl areál staré jihlavské nemocnice s parkem. Dnes je zde parkoviště VŠPJ a průchozí park.

„Budova kolejí by měla stát na současné zpevněné ploše podél ulice Fritzova,“ přiblížila umístění mluvčí Marešová.

Popínavé rostliny na bocích, k dispozici i park

Projekt nových vysokoškolských kolejí je připraven jako dvouetapový s tím, že každou z etap je možné realizovat samostatně dle potřeb a aktuálních možností investora. První etapa výstavby pětipodlažního objektu počítá s kapacitou 200 lůžek, což je ubytování pro přibližně 10 procent studentů.

Objekt je navržen s popínavými rostlinami na bocích konstrukce a zeleň by měla být i na střeše. K dispozici má být také více než čtyřicítka parkovacích míst.

Společně s výstavbou kolejí se úprav dočká také přilehlý park. „Půjde o odstranění nevhodných, přestárlých a provozně nebezpečných dřevin s následnou náhradní výsadbou. Vše bude řešeno ve spolupráci s odborem životního prostředí magistrátu,“ upozornila Marešová s tím, že park bude sloužit pro relaxační, sportovní a volnočasové aktivity nejenom studentů, ale i veřejnosti.

Pomoci mají ministerská i krajská dotace

Rozpočet pro výstavbu zatím počítá s částkou 300 až 330 milionů korun. Vysoká škola polytechnická jako investor předpokládá, že část bude financována z prostředků dotace ministerstva školství. Ta by mohla činit až 60 procent celkových nákladů.

„Vzhledem k vysoké finanční náročnosti stavby vázané zejména na vývoj cen na stavebním trhu není reálné zajistit spolufinancování pouze z rozpočtu VŠPJ, ale je nutné získat zdroje také z příspěvků partnerů,“ upozornila mluvčí školy.

Kraj Vysočina chce projekt podpořit částkou 90 milionů korun. Záměr už schválila Rada Kraje Vysočina a musí jej ještě potvrdit zastupitelé.

„Rozvoj Vysoké školy polytechnické Jihlava považujeme za jeden ze zásadních vzdělávacích projektů v oblasti vysokého školství. Koleje k plnohodnotné vysoké škole patří. Myslíme si, že to není jenom příležitost pro rozvoj vysoké školy, ale zároveň i pro celospolečenský život ve městě a v regionu, který vysokoškolští studenti mohou ovlivnit. Mimo jiné dojde i k smysluplnému využití rozvojového prostoru v blízkosti vysoké školy,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek (ODS).