VIDEO: Pozor, loď! Silnice na Vysočině brázdí 34 metrů dlouhé plavidlo

  18:55aktualizováno  18:55
Třicet čtyři metrů dlouhé a 90 tun vážící plavidlo od úterý do čtvrtka putuje po silnicích z Týnce nad Labem do Pasohlávek na Pálavě. Dnes projíždělo Vysočinou. Na své trase po silnici I/37 vzbudila loď, která je největší na Moravě, velkou pozornost. Také však komplikovala cestu ostatním řidičům.

Větší kus cesty už má loď Munot za sebou. „V pondělí jsme ji naložili v Týnci, od úterý do čtvrtka se přepravuje, v pátek ji vyložíme v Pasohlávkách,“ řekl Zdeněk Novák z firmy Nosped, která zajišťuje přepravu nadměrného nákladu. „Celý náklad i s tahačem a postrkem měří šedesát metrů,“ dodal.

Dnes ráno vyrazil transport z Nasavrk a následně projížděl po silnici I/37 Vysočinou. Řidič modrého tahače s týmem lidí v doprovodných vozidlech si musel poradit s nejrůznějšími překážkami.

Dopoledne nadměrný náklad projížděl Žďárem nad Sázavou, cestu mu trvala zhruba hodinu. Zatímco motoristé museli auta odstavit na straně nebo zvolit jinou cestu, pro přihlížející byla loď na silnici atrakcí.

„Taková loď tady nejezdí každý den,“ prohodila jedna z přihlížejících žen. „Hlavně dobře dojeďte, jste všichni fakt dobří,“ volala další na řidiče tahače, který zrovna zdolal poslední překážku ve dvacetitisícovém městě.

„Malé zdržení bylo na žďárském barokním mostě mezi sochami. Vyhnuli jsme se kruhovému objezdu u Enpeky, je totiž malý a horizontálně nakloněný. Aby netrpěla technika, objíždíme místo po Jamské ulici,“ popsal Novák.

Řidič pak zvládl bezpečně i průjezd kruhovým objezdem v Brněnské ulici na konci města. Aby se vytočil, musely pryč některé překážející dopravní značky.

„Největší zádrhel na trase byl zatím průjezd obcí Jívoví, kde jsou úzké prudké zatáčky, do cesty zasahují okapy střech,“ zmínil Novák vesnici před Křižanovem.

Fotogalerie

Ve čtyři hodiny odpoledne už byl konvoj podle webu dopravniinfo.cz odstavený u Devíti Křížů, kde přenocuje.

Ve čtvrtek bude brzdit provoz na jihomoravských silnicích. Chvíli pojede i po dálnici D1, v úseku od exitu 182 po exit 194.

„Ve čtvrtek ve finále cesty za Brnem se u Rajhradu bude zavírat D52, protože pojedeme v protisměru,“ upozornil zástupce přepravní firmy.

Loď Munot bude vozit turisty na Nových Mlýnech, nejdřív však projde rekonstrukcí. „Koupili jsme ji loni, chtěli jsme ji převézt už v říjnu, ale až do začátku ledna jsme museli čekat kvůli nesplavnému Labi,“ popisuje majitelka plavidla Lucie Erbanová ze společnosti Plavby Pálava. „Aby se pak vůbec vešla na silnice, oddělali jsme její druhé patro,“ dodává.

V provozu bude Munot pravděpodobně až za rok. „Loď potřebuje rekonstrukci, musí se toho udělat hodně. Buď letos v srpnu, nebo spíše příští rok na jaře, půjde na vodu v kempu v Pasohlávkách. Opravovat ji však budeme déle, do tří až pěti let ji chceme dostat do nádherného stavu,“ prozradila majitelka.

Kapacita lodi je až 250 lidí, má i kuchyň.

Munot má zajímavou historii, byla postavena v roce 1936 na Bodamském jezeře ve Švýcarsku a patří mezi první lodě s naftovým pohonem. Po čase se dostala do Nizozemí, křižovala však kanály, řeky a dokonce i moře.

Autor:

Nejčtenější

Řidič dostal ve vysoké rychlosti na mokru smyk, vůz slisoval pod náklaďák

Na dálnici D1 v noci na úterý havaroval dvaačtyřicetiletý řidič osobního...

Velmi rychlá jízda na mokré vozovce se v noci na úterý stala osudnou řidiči osobního vozu BMW 540. Na dálnici D1 před...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Před čtyřmi roky vyhrál MasterChefa, ve svém podniku se tím však nechlubí

Mladý pár Barbora Sokolíčková a Roman Kotlář v Novém Městě na Moravě druhým...

Už déle než rok funguje v jednom z opravených historických domů na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě kavárna...

Další z rubriky

Studánky sužuje sucho, ochránci přírody vyzvali k pomoci dobrovolníky

Studánka pod Křemešníkem pravidelně vysychá zhruba mezi květnem a červencem,...

Prameny a studánky na Vysočině trpí dlouhotrvajícím suchem. A to přesto, že v zimě bylo dost sněhu a i letošní léto je...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Sedm lidí se zranilo při nehodě na Třebíčsku, pro jednoho letěl vrtulník

Nehoda na rozkopané Jižní spojce. (16. 8. 2019)

Po odpolední nehodě dvou osobních aut u Markvartic na Jihlavsku zůstalo sedm zraněných. Jednoho z nich přepravili...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz