V Síni slávy českého basketbalu se mají objevit i relikvie spojené s filmem Zlatý podraz, které byly nedávno k vidění na výstavě Branky Body Brno. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Otevření basketbalové Síně slávy brání koronavirus i pomalejší rozjezd

  • 0
Nebýt koronaviru a opatření s ním spojených, mohli si už dnes čeští basketbaloví příznivci zkoušet v Pelhřimově házet na repliku koše z památného roku 1946, v němž tým Československa získal ve Švýcarsku titul mistra Evropy.

„Měli jsem naplánováno, že začátkem dubna otevřeme část venkovní expozice chystané Síně slávy,“ prozradil Miloslav Slavík, předseda basketbalového klubu Sojky Pelhřimov. „Bohužel kvůli tomu, co se teď u nás děje, jsme to museli odložit,“ dodal.

Pravdou ovšem je, že podle původních plánů a informací už měla zmiňovaná Síň slávy v Pelhřimově dávno fungovat.

„Když to vezmu poctivě, tak zpoždění je způsobeno částečně i naším pomalejším rozjezdem. Netlačili jsme na pilu tak, jak jsme asi mohli a měli,“ přiznal duchovní otec nápadu na vytvoření Síně slávy Jakub Bažant.

Podle dlouholetého sportovního novináře, publicisty a televizního komentátora to však nebyl jediný důvod, proč se expozice neotevřela už na konci loňského roku. 

„Tím druhým je to, že jsme netušili, že značku nám můžou zaregistrovat až ve chvíli, kdy vykazuje činnost. To znamená, že jsme museli nejprve zprovoznit webové a facebookové stránky a objednat výrobu některých věcí. A když už jsme měli nachystanou instalaci koše v předsálí haly, přišel tenhle blázinec s virem, který nás zase hodil zpátky,“ povzdechl si Bažant.

Nicméně hned, jak to bude možné, se začne expozice pomalu skládat. „Nemá cenu nic otvírat, když u toho nemůžou být lidi,“ vysvětloval Slavík, který věří, že minimálně do prázdnin se podaří zpřístupnit alespoň venkovní část.

A v září už by potom Síň slávy měla otevřít dveře dokořán.

„Řekli jsme si, že než něco otevírat nahonem, tak raději zvolnit a udělat to pořádně. Chceme, aby naše basketbalová expozice měla nějakou úroveň,“ doplnil šéf pelhřimovského BK Sojky.

Nahradí hrad i zámek

Pomocnou ruku se rozhodlo přiložit i město Pelhřimov, pro které je to další příležitost k zviditelnění.

„Líbí se mi, jak představitelé města říkají, že když už nemáme žádné hrady ani zámky, tak vedle rekordů a kuriozit je právě Síň slávy další skvělý způsob, jak na Pelhřimov upozornit,“ pochvaloval si Slavík.

Rozhodně se totiž bude na co dívat. „Když jsem mluvil s Jakubem Bažantem naposledy, tak zmiňoval, že má nastřádáno něco kolem pěti tisíc nejrůznějších relikvií,“ prozradil Miloslav Slavík. „Kromě dresů, míčů, bot a dalších věcí jsou to třeba i fotografie,“ doplnil.

Je tedy zřejmé, že k prezentaci všech artefaktů rozhodně nebude stačit pouze prostor v pelhřimovské sportovní hale. „Město nám proto nabídlo i místo v centru,“ radoval se předseda klubu Slavík.

Všechny vystavované věci podle něj budou pečlivě zaznamenané v katalogu a u všech také nesmí chybět smlouva s majiteli o zápůjčce.

„Teď začneme s oslovováním sponzorů, protože pořízení vitrín, které musí být samozřejmě dostatečně zabezpečené, není levná záležitost,“ nastínil další kroky, které v následujících dnech a týdnech členy spolku čekají.

A jak jinak budou cenné relikvie v pelhřimovské Síni slávy českého basketbalu zajištěny proti poničení a odcizení?

„Pochopitelně budeme mít k dispozici kamerový systém,“ hlásil Slavík. „Navíc bude expozice umístěna na frekventovaných místech, kde jsou vrátní. Určitě půjde o dostatečné zabezpečení,“ ujišťoval.