Týden před smrtí Makovička dokončil scénář ambiciózního projektu

  10:11aktualizováno  10:11
Anděl s ďáblem v těle, Anděl svádí ďábla, Akce Bororo, Sólo pro starou dámu. Nejen pod těmito filmy je podepsán jako scenárista Drahoslav Makovička, rodák z Police na Třebíčsku, jenž poslední roky svého života psal v Panských Dubenkách na Jihlavsku.

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011) | foto: ČTK

Podílel se i na scénáři k oblíbenému seriálu Četnické humoresky. Podle jeho syna Jana Makovičky zemřel minulý týden jen sedm dní poté, co dopsal scénář k filmu První dáma. Ten pojednává o manželce prezidenta T. G. Masaryka Charlottě.

„Několikrát ten scénář přepisoval, dělali jsme na tom spolu snad dvanáct let. Týden před smrtí dokončil definitivní verzi, je to hotové,“ popsal Jan Makovička.

Jeho otec náhle zesnul ve věku devadesáti let. Poslední roky tvořil v Panských Dubenkách, kam se přestěhoval z hlavního města.

„Praha už se mu zajídala. Měl rád krajinu Vysočiny, proto tady žil celoročně i přes svůj vyšší věk. V zimě si topil. A hlavně měl klid na psaní, to byla celoživotně jeho priorita,“ přiblížil scenáristův syn.

Už v dětství za první republiky jezdil Drahoslav Makovička s rodiči do Počátek, kde trávili prázdniny na letním bytě. Také tam se upevňoval vztah k jeho rodnému kraji.

Proto když jednou přijeli se synem na houby k Panským Dubenkám – to už mu bylo kolem osmdesátky – zalíbilo se mu tam. Když se v místě naskytla i možnost bydlení, řekl synovi, že už na Vysočině zůstane, aby mu přivezl z Prahy věci.

„Pak se mu odsud vůbec nechtělo. Musel jsem ho přemlouvat i kvůli návštěvám lékaře,“ popisuje Jan Makovička.

Scénář První dámy spolu probírali telefonicky i osobně, když mu přivezl nákup. Někdy až do tří hodin ráno, tak je práce zajímala. Má jít o ambiciózní projekt.

Producent František Formánek mluvil už v roce 2012 o tom, že by Masarykovu choť mohla hrát jedna z amerických filmových hvězd. V té souvislosti zmiňoval třeba Susan Sarandonovou, Jane Fondovou, Glenn Closeovou nebo Diane Keatonovou. To je ale stále jen ve fázi úvah.

„Objevili jsme historické události neznámé dnešnímu divákovi a spojili je s autorskou fabulací, která dotváří toto pozoruhodné dílo prolínající minulost se současností. Bez Charlotty by Masaryk republiku nezaložil,“ doplnil Jan Makovička.

Zároveň prozradil, že nejraději z filmů svého otce má rád Akci Bororo, v níž dostala hlavní roli slovenská herečka Božidara Turzonovová vedle Vlastimila Brodského.

„Táta na tom spolupracoval i s matkou, hecovali se s nápady, kdo dostane lepší. To byl jeho nejlidštější a zároveň nejoriginálnější film,“ doplnil scenáristův syn.

Podle něj byly na osmdesátá léta odvážné i filmy Anděl s ďáblem v těle a Anděl svádí ďábla.

Pohřeb Drahoslava Makovičky se bude konat v pátek v Praze jen v kruhu rodiny a nejbližších přátel. V kostele v Panských Dubenkách se chystá v sobotu mše za zesnulého sloužená od osmnácti hodin.

Autor:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

V Telči zapsané v UNESCO prodávají historickou bránu vedoucí k náměstí

Historickou stavbu v Telči dobře znají kromě místních i turisté z celého světa....

Nebývá obvyklé, že by se prodávaly brány k náměstím. Navíc ve městech, jejichž historická jádra jsou zapsána na seznamu...

Další z rubriky

Aby vyhověla zákonu, utratila Přibyslav 50 milionů za novou kanalizaci

Dělníci pracují na výkopu kanalizace.

Přibyslav dokončila jednu z největších investic od roku 1990. Podařilo se ji vybudovat kanalizaci v místních částech...

Navržený ministr kultury Šmarda už má za sebe záskok do čela Nového Města

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Michala Šmardu ve vedení Nového Města na Moravě s největší pravděpodobností nahradí současný neuvolněný místostarosta...

Křižanov jako Hollywood. Studentka vytvořila novou dominantu městyse

V kopci Šibeník nad Křižanovem se objevila z dálky viditelná bílá písmena...

Městys Křižanov na Žďársku má novou dominantu. A hned po vzoru amerického Hollywoodu. Na kopci Šibeník se objevil velký...

Najdete na iDNES.cz