Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Studium herectví musel přerušit, komunistický režim ho poslal kopat uhlí

  9:23
Nejznámější rolí herce Aloise Liškutína byl chalupář Kos v komedii Na samotě u lesa, jenž si najal zedníka Lorence, nejlacinějšího v kraji. Liškutín měl ovšem cestu k herectví komplikovanou drsnými zásahy. Divadelní školu musel v padesátých letech přerušit, protože ho komunisté kvůli jeho selskému původu poslali hluboko pod zem kopat uhlí.
V nesmrtelné komedii Na samotě u lesa Alois Liškutín v roli stavebníka Kose...

V nesmrtelné komedii Na samotě u lesa Alois Liškutín v roli stavebníka Kose vytipoval manželům Lavičkovým (hlavu rodiny Oldřicha hrál Zdeněk Svěrák) chalupu dědy Komárka. | foto: archiv MAFRA

Když se pak do divadla z šachty vrátil, ztěžoval mu režim práci dál, jak jen mohl.

Není bez zajímavosti, že Alois Liškutín byl vedle herectví stavebníkem i ve skutečnosti. A nepotřeboval k tomu rady zedníka Lorence za deset korun na hodinu. „Manžel sám postavil zděnou chatu v Rozdrojovicích, vlastně šlo o dům. Nechal si tam předem dovézt kameny, které dva roky osekával,“ vzpomíná Eva Liškutínová, která byla manželkou herce až do jeho smrti v roce 2000. Prožila s ním i čtyři roky jeho angažmá v Jihlavě.

Doprovázela ho před 45 lety i na natáčení nesmrtelné komedie Na samotě u lesa. „Musel tam nosit hodně špinavé tričko, k té roli to ale patřilo. Toho si všimnu pokaždé, když film opakují. Vzpomínám si taky, jak jsme na louce seděli během natáčení na dece. S námi tam seděl syn kameramana Jaromíra Šofra, který mě udivoval tím, že už v dětství podrobně znal všechny československé řeky i s jejich prameny a přítoky,“ vybavuje si Eva Liškutínová okolnosti vzniku komedie.

V roli stavebníka Roberta Kose vytipoval Liškutín manželům Lavičkovým chalupu na samotě dědy Komárka, jehož hrál Josef Kemr. A zedníka Lorence,  jehož stále houpal na invalidním vozíčku, dával brzo spát – „Aby byl ráno čilej.“

Komunistický režim zabral rodičům většinu majetku

Filmové encyklopedie uvádějí, že se Alois Liškutín narodil v jednom ze tří Otínů, jež se nacházejí na Jihlavsku a Žďársku. Podle manželky ale přišel na svět v obci Tvarožná v roce 1929. Jeho rodiče pocházeli ze starých selských rodů. Herec měl tři sourozence. Jeho sestra stále žije v Tvarožné. „Hospodářství živilo celou rodinu,“ popisuje František Kopecký, kronikář obce.

Zpočátku to vypadalo, že Alois Liškutín bude pracovat na rodinném statku. Po válce, v roce 1946, začal studovat zemědělskou školu ve Šlapanicích. Jeho maminka ale byla divadelní ochotnicí v Tvarožné. A na jeviště přivedla i svého syna.

V komedii režiséra Jiřího Menzela Na samotě u lesa Alois Liškutín hrál stavebníka Roberta Kose.

Jenže po válce v Československu přituhovalo. „Komunistický režim v rámci kolektivizace zabavil rodičům Liškutínovým většinu majetku, který byl převeden do JZD Tvarožná,“ popisuje kronikář.

Alois Liškutín šel tedy studovat konzervatoř a následně JAMU. Adept herectví měl i pěvecké nadání. Muzikanství měli v rodině. Jeho sestry zpívaly v kostele na kůru a sestřenice Věra Knosová byla členkou opery Státního divadla v Brně. Sám Alois Liškutín hrál na různé nástroje a rád zpěvem bavil společnost.

Nechtěl se stát svazákem, skončil u pétépáků

Jenže musel studia herectví předčasně opustit. Stačilo, aby jeden z jeho spolužáků zašel na Místní národní výbor ve Tvarožné a zeptal se, jak mohou nechat studovat syna kulaka. Navíc Liškutín odmítal stát se svazákem. A tak byl ze studia vyloučen a musel nastoupit k pomocným technickým praporům, takzvaným pétépákům. A začal fárat na dole Československý pionýr v Petřvaldě. 

„Zde po dobu dvou let a dvou měsíců pracoval jako důlní rychlorazič. Na konci roku 1953 byl ze zdravotních důvodů propuštěn do civilu,“ uvádí kronikář František Kopecký.

A jelikož se mezitím změnilo vedení JAMU, mohl dokončit studia herectví. V absolventském představení se skvěle představil a dostal angažmá v Hradci Králové. Jenže tam obdržel po třech sezonách nabídku vstupu do komunistické strany, což odmítl. 

Z hradeckého Divadla Vítězného února ho vyhodili zrovna v době, kdy byla jeho žena těhotná. Mladé rodině pomohl ve svízelné situaci ředitel Horáckého divadla Ladislav Panovec. Toho nezajímalo, jaké má Liškutín politické názory. Vzal ho pro jeho herecké schopnosti.

A herec si čtyři roky v Jihlavě nemohl na práci stěžovat. Zahrál si třeba vedle hostujícího Karla Högera v dramatu Smrt obchodního cestujícího. „Bydleli jsme i se synem v Jihlavě v Brněnské ulici blízko náměstí. Měli jsme tam jeden pokoj a malou místnůstku, kam se vešel jen vařič a dva kbelíky vody. Tu jsme si napouštěli na chodbě. Tam jsem vařila. Ale my nebyli nároční. V roce 1963 jsme se pak přestěhovali do brněnského bytu, kde bydlím dodnes,“ přibližuje třiaosmdesátiletá Eva Liškutínová.

Angažmá v Praze odmítl, dal přednost rodině

Pak už hrál její muž až do penze v Brně, naposledy v tamním Městském divadle. Po přestupu z Jihlavy ale dostával méně rolí než na Vysočině, důvodem byly opět jeho protikomunistické postoje, které ve větším městě zase začaly vadit. Dostal sice nabídku angažmá v Praze, ale odmítl. Nechtěl opustit rodinu.

Místo jeviště nacházel uplatnění ve filmu, televizi, rozhlase a dabingu. Kromě komedie Na samotě u lesa si zahrál i v Postřižinách, kriminálce Smrt stopařek či v seriálu Slovácko se nesúdí. Jednu z posledních rolí před kamerou dostal v Četnických humoreskách. Také vyučoval dramaturgii na Lidové škole umění v Rousínově.

Ve volném čase rád fotografoval i amatérsky filmoval. Byl železničním modelářem a též turistou, rád stanoval v přírodě. „Projezdili jsme celou republiku od Zemplínské šíravy až po Lipno. Vraceli jsme se na hory i k moři. Měla jsem s ním krásný život. A to jsem si ho zpočátku nechtěla vzít, že byl o osm let starší,“ vyznala se Eva Liškutínová.

Pravidelně navštěvoval i rodiče, jimž celý život vykal. Pomáhal jim při jednocení řepy nebo vybírání brambor. Později v důchodu pracoval v rádiu Proglas, recitoval na různých společenských akcích, například vernisážích.

„Politickou křivdu, spáchanou komunistickým režimem na sobě a na rodičích, se snažil po sametové revoluci řešit aktivní činností v lidové straně a ve výboru bývalých příslušníků pomocných technických praporů,“ píše se v kronice Tvarožné.

Alois Liškutín zemřel 10. října 2000 ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Autor:
  • Nejčtenější

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvláštní režim? Monitorovací vůz s kamerami projel místy, kde neměl co dělat

3. května 2024  14:16

Řidiči kamerového auta v Jihlavě kontrolují, jestli ostatní šoféři dodržují pravidla nově...

Obyvatelé Jihlavy jsou v šoku, daň z nemovitosti vzrostla na trojnásobek

7. května 2024  12:04

Zatímco před rokem pracující důchodkyně za panelový byt 3+1 v osobním vlastnictví v Jihlavě platila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvník z Polska. Na Žďársku pobíhá rys s obojkem, z lidí strach příliš nemá

3. května 2024  15:41

Skutečně nestandardní chování má rys, kterého opakovaně viděli v uplynulých dvou týdnech na...

Gymnazisté se Sázavskými Hrady uspěli i v soutěži pořádané ministerstvem

9. května 2024  9:06

Studenti žďárského gymnázia uspěli se svým návrhem na využití parku na sídlišti Libušín nejen u...

Bývalá Hitlerova škola stojí v Jihlavě už 80 let. Nyní ji využívá policie

8. května 2024

Premium Na jaře uplynulo 80 let od slavnostního otevření jediné školy Adolfa Hitlera na území Čech a Moravy...

Fotbalistky Slavie opět ovládly po české lize i pohárovou soutěž

8. května 2024  15:54

Slávistky zkompletovaly čtyři dny po zisku ligového titulu fotbalový double. Stejně jako v sobotu...

Základní umělecké školy pod náporem dětí, láká je výtvarný obor i klavír

8. května 2024  9:10

„Že nám dítě začne brečet, bývá výjimečné,“ usmívá se ředitelka žďárské základní umělecké školy...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...