Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Jihlavě stačí dvě ledové plochy, novou halu nepotřebuje, tvrdí lídr ODS

Seriál   18:06
Je pouze jedním ze dvou lídrů na kandidátkách pro komunální volby v Jihlavě, komu ještě nebylo 40 let. Petr Laštovička vede do voleb občanskou demokratickou stranu. Devětatřicetiletý učitel, programátor a podnikatel má s komunální politikou jen minimální zkušenosti a navíc v Jihlavě dlouho nežil.

„Jestliže je někdo jihlavský patriot, za něhož se já považuju, Jihlavákem být nepřestane. Ať už žije kdekoliv,“ prohlašuje lídr ODS v krajském městě Vysočiny Petr Laštovička. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Během působení v ODS Jihlava jsem byl informovaný naším zastupitelským klubem, co se kde děje. Mám zkušenost z dozorčí rady, z komisí města… Chod magistrátu tedy znám. Ale je pravda, že jsem jeden z mála, co v zastupitelstvu ještě nebyl. Myslím si však, že bych nebyl první v historii tohoto města, který by bez zkušenosti z komunální politiky případně nastoupil do nějaké uvolněné funkce,“ říká muž, jenž se sice v Jihlavě narodil, ale podstatnou část svého profesního života strávil mimo Vysočinu.

Řekněte mi, proč bych měl volit někoho, kdo není s Jihlavou až tak spjatý a nežije v ní?
Devět let jsem studoval a pracoval v Českých Budějovicích. Pak jsem se v roce 2005 vrátil za prací do Jihlavy. Po roce 2011 jsem se přestěhoval za svojí partnerkou, která je rodilá Pražačka. Dění v Jihlavě jsem ale nepřestal nikdy sledovat. V ODS Jihlava jsem aktivně pracoval i v té době. Každou volnou chvíli jsem sem jezdil kvůli rodičům i proto, že tu mám bydlení. A nemyslím si, že by Jihlava potřebovala k řízení člověka, který žije a pracuje pouze a jenom tady. Moje pracovní povinnosti jsou takové, že přesahují Jihlavu. A nemyslím si, že to je ke škodě.

Petr Laštovička

  • Narodil se v Jihlavě, je mu 39 let.
  • Pracuje jako středoškolský učitel, programátor, zároveň podniká.
  • Vystudoval obor Matematika a výpočetní technika na pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Souběžně studoval i obor Finanční matematika.
  • V roce 2011 založil PR agenturu FameMedia zaměřenou na prezentaci klientů v lifestylových médiích.
  • Od roku 2013 podniká v oboru webdevelopmentu.

Víte tedy, co Jihlavu a lidi, co zde žijí, trápí?
V době, kdy jsem tady moc nebyl, jsem stále byl v kontaktu s lidmi z Jihlavy. Ať už jsou to přátelé, příbuzní, známí… O všech problémech pak člověk ví. A jestliže je někdo jihlavský patriot, za něhož se já považuju, Jihlavákem být nepřestane. Ať už žije kdekoliv.

Jste zcela novou tváří na kandidátce ODS. Považujete to za výhodu, nebo nevýhodu?
Jak se to vezme.

Myslíte si, že vzhledem k tomu, že nejste zatížený minulostí z jihlavské komunální politiky, byste mohl obrousit hrany, které se zejména v končícím volebním období na magistrátu hodně vyostřily?
Nemyslím si, že by tohle byl uvnitř ODS argument k tomu, aby nasadila novou tvář. Když se na to ale zpětně koukám, tak tohle je jeden z argumentů pro to, jak řešit vedení města. Dát tam lidi, kteří budou mít alespoň nějakou dobu nadhled. Ale je jasné, že sporům se v politice nedá vyhnout.

Jsou nějaká uskupení a strany, s nimiž si nedovedete představit spolupráci?
Ano. Úplně odmítám jakékoliv vyjednávání s panem Paulem z SPD. Ne kvůli panu Paulovi, ale kvůli samotné ideologii té strany. A to samé platí o komunistech. Já uznávám, že třeba pan Šlechtický (dlouhodobý jihlavský zastupitel za KSČM - pozn. red.) je zkušeným komunálním politikem a vyzná se v chodu magistrátu. A nemám s ním žádný osobní svár. Ale samotná ideologie KSČM je pro mě naprosto nepřístupná. A proto je úplná ztráta času se s nimi bavit.

V programu máte, že vrátíte vodohospodářskou infrastrukturu pod kontrolu města. To přesně znamená co?
To znamená, že budeme pokračovat v práci, kterou jsme dělali, když jsme byli v koalici. Jenom s ohledem na délku trvání celého soudního sporu mezi Jihlavou a Svazem vodovodů a kanalizací bych byl určitě pro, abychom si nechali udělat second opinion (druhý názor - pozn. red.) od jiné právní kanceláře na práci našich právních zástupců. Jestli je opravdu směr, který jsme nastolili, nejrychlejší a nejúčinnější k vyřešení sporu. Jen kvůli tomu, abychom měli nějakou jistotu, že se můžeme dobrat velkého majetku.

Takže to chápu tak, že chcete pokračovat ve vystoupení ze Svazu vodovodů a kanalizací?
Ano, pokračovat ve vystoupení. Není pro nás přípustný jiný konec než pravomocný rozsudek, který vrací majetek Jihlavě.

To je ale s velkou pravděpodobností otázka let. Existuje přece celá řada opravných prostředků, které celý soudní spor mohou protáhnout.
Jsem překvapený, kolik má žalovaná strana možností a opravných prostředků. Soud je odborná právní záležitost a já nejsem právník, ale laicky se to jeví, že je jasné, že ten majetek Jihlavě vždycky patřil. A dle smluv se svazkem je jasné, že svůj majetek nedává na neurčito a nevratně. Ale to, že v našem právním systému má žalovaná strana tolik prostředků pro to, aby pouze pozdržela vydání majetku, je smutná realita. Ovšem já jsem optimista a doufám, že to dobře dopadne.

Předvolební seriál Rozhovory s jihlavskými lídry

Ilustrační snímek

Rozhovorem s Petrem Laštovičkou (ODS) pokračuje seriál, který představuje hlavní strany a hnutí, jež budou v říjnových volbách usilovat o křesla v jihlavském zastupitelstvu. Pořadí rozhovorů se odvíjí od výsledku loňských parlamentních voleb.

Poslední díl se zaměří na hnutí ANO a jeho lídra Radka Popelku.

Každopádně tento spor brzdí rozvoj města. A soudní cestou ho ještě několik let brzdit bude. Nebyla by tedy lepší jakási nulová varianta? Řešení dohodou, která by odblokovala rozvoj města v řádech měsíců, nikoliv let?
Z tohoto hlediska to určitě řešením je. Neměli bychom zablokované investiční akce. Ale z dlouhodobého hlediska je správné, aby Jihlava rozhodovala o svém majetku sama. Za současných vztahů se Svazem vodovodů a kanalizací nemáme nikde zaručeno, že ten klacek pod nohy z jeho strany nepřijde jindy a jinde. Představte si, že by někdo hospodařil na vašem majetku a dal vám na něj závoru, abyste tam nesměl. Taky mu neřeknete: dobře, nech si to, jen mě tam pusť. Takhle to fungovat prostě nemá. Musíme v tom souboji vytrvat.

Dalším bodem ve vašem programu je, že rozhodnete o budoucnosti Horáckého zimního stadionu. Jak?
Ta formulace je tam takto záměrně. Nechtěli jsme tam dát, že stadion postavíme, nebo zrekonstruujeme. Nejdůležitější, aby se problém s Horáckým zimním stadionem vyřešil, je o něm rozhodnout. Opravdu jasně definovat, co přesně chci.

Není tohle ale už svým způsoben rozhodnuté?
Já mám pocit, že ne. Sledoval jsem jednání pana primátora a pana náměstka Výborného s Krajem Vysočina, kdy se přišli ptát, jestli kraj přispěje na novou halu pro hokej. To jednání bylo ukončené prakticky tím, že jim bylo řečeno, aby přišli, až budou vědět, co chtějí. Jedna věc je, kde má stadion stát…

Přeruším vás. Vaše formulace zněla, že rozhodnete o budoucnosti přímo Horáckého zimního stadionu. Není ale o jeho budoucnosti už vlastně rozhodnuto? Chystá se oprava střechy, pak chlazení. Na mě to působí, že se prostě opraví jakousi salámovou metodou a že z něj tedy v dohledné době moderní aréna nebude.
Město sice takto postupuje, ale jasného není nic. Není tady žádný projekt. Myslím si, že rozhodnutí, které přišlo, bylo pouze odložením řešení problému a dá se kdykoliv změnit. Podle mého je správné, aby profesionální hokej byl pořád na tom místě, kde je. To znamená na Horáckém zimním stadionu. A o tomto rozhodnuto nebylo. Rozhodlo se, že se opraví střecha. Ale nebylo řečeno jak. Nebylo řečeno, zda bude sloužit pro extraligový hokej, zda pod ni můžeme pověsit kostku… Jestli bude stadion sloužit pro áčko Dukly… O tom všem rozhodnuto nebylo. Pořád přece existuje varianta, že Horácký zimní stadion bude pouze tréninkovou halou a bude sloužit mládeži. A v takzvané krajské hale, která by měla mít i multifunkci, by se hrál profesionální hokej. Byla by to třetí ledová plocha v Jihlavě. A my bychom preferovali variantu, kdy by byly jen dvě ledové plochy - Horácký zimní stadion se zimáčkem. Krajská multifunkční hala je sice pěkná věc, ale je to věc zbytná. Obejdeme se bez ní.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Ale na novou krajskou halu se asi budou shánět peníze z jiných zdrojů, jako je státní rozpočet nebo pomoc od Kraje Vysočina, o něco lépe než na rekonstrukci haly staré.
Když mluvíme o rekonstrukci Horáckého zimního stadionu, mluvíme o rozsáhlé rekonstrukci, která de facto znamená většinu zbourat a postavit tam halu krajského významu. To je to správné řešení. Pro Jihlavu je dobré, když jakákoliv krajská instituce, nejen krajská hala, je v širším centru města, nikoliv někde na periferii. Vystavět stavbu krajského významu mimo město je podle nás špatné. I z urbanistického hlediska. Všude ve světě je trendem, že se zahušťuje střed města. My chceme, aby krajská hala, která přitáhne návštěvníky, je přivedla do středu Jihlavy. Chceme, aby člověk přijel do města a po vnitřním okruhu dorazil k hale.

A kam dá to auto?
Zaparkuje ho.

Ale kde?
Jedna z variant, která je ale poměrně drahá, je podzemní parkoviště pod zimákem. To je však dle mého soudu varianta nereálná. Těžko by se tam řešila i dopravní situace. Smysl naopak dává spojit projekt rekonstrukce Horáckého zimního stadionu s parkovacím domem za DKO. My do budoucna plánujeme a chceme, aby byl na městském nádraží dopravní terminál, proto má parkovací dům na tomto místě smysl. Je dobře dostupný, je v dochozí vzdálenosti od náměstí, stadionu i dopravního terminálu. Tato koncepce mně smysl dává.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

V době baroka člověk toužil hlavně po dobré smrti, vypráví žďárská výstava

Životní pouť barokního člověka představuje nová výstava Roky v baroku, kterou připravilo žďárské Regionální muzeum....

Zámek v Náměšti nad Oslavou zve na jedinečnou výstavu cenných tapiserií

Na unikátní sbírku tapiserií nyní láká návštěvníky zámek v Náměšti nad Oslavou. Pro zájemce o užité umění připravil na...

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...