Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vzácné žďárské barokní varhany po restaurování znějí jako před 300 lety

  16:03
Jedním z nejcennějších barokních varhanních nástrojů střední Evropy se pyšní žďárská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše. Brněnský varhanář Jan David Sieber postavil podle konceptu Jana Blažeje Santiniho-Aichla nástroj, který obdivují znalci i po třech stoletích. Nyní jsou varhany zrestaurované.
Varhany ze žďárské baziliky patří mezi nejcennější ve střední Evropě. Jejich...

Varhany ze žďárské baziliky patří mezi nejcennější ve střední Evropě. Jejich restaurování začalo v roce 2015, stálo téměř šest a půl milionu korun. Před třemi sty lety brněnský varhanář Jan David Sieber nástroj postavil podle konceptu Jana Blažeje Santiniho-Aichla. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

V posledních týdnech se na žďárské Sieberovy varhany upírá hodně pozornosti, protože jsou po několika letech práce restaurátora Dalibora Michka v plné parádě. Koná se na nich jeden koncert za druhým.

„Ty varhany jsou opravdu nádherné,“ rozplývá se profesor Jaroslav Tůma, velký znalec historických nástrojů. Na konci června v bazilice účinkoval při inauguračním koncertu, během léta zde vedl mistrovské kurzy a před pár dny zde dokonce nahrával „cédéčko“.

„Sieber postavil celou řadu nástrojů. Víme o dvou velikých trojmanuálových, z nichž jeden je postavený v kostele sv. Michala ve Vídni a existuje dodnes. Druhý byl v polské Svídnici, ale zbyla z něj jen skříň, uvnitř už je totiž úplně nový nástroj z 19. století,“ poukazuje Jaroslav Tůma.

Zničeny nebo přestavěny byly i další Sieberovy nástroje a dochovaly se už jen dva další, nedaleko od sebe: jeden v Polné a druhý právě ve Žďáře nad Sázavou.

„Jsou každý úplně jiný, a přestože ten polenský je dvakrát větší, má dva manuály a pedál stejně jako ten žďárský. Také má ale dvakrát více rejstříků. Chrám v Polné je totiž vysoký, široký i dlouhý, zatímco žďárská bazilika je úzká, podlouhlá, vpředu se kříží lodě,“ popisuje Jaroslav Tůma zásadní odlišnosti.

Za opravu církev dala šest a půl milionu

Pro římskokatolickou farnost bylo restaurování varhan velkou zátěží, protože souběžně věnovala pozornost obnově poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

„Varhany opravujeme od roku 2015, restaurátorský průzkum byl v roce 2014 a za tu dobu jsme utratili za opravy bezmála 6,4 milionu korun. Vše se podařilo zrealizovat také díky přispění kraje a města Žďáru,“ uvedl zástupce farnosti Petr Michálek. Kraj a město přispěly každý částkou zhruba 1,7 milionu.

Zatímco dříve se autorství nepřímo odvozovalo, nyní už o něm není pochyb. „Díky rytinám na cínových píšťalách se potvrdilo jednoznačné autorství mistra Siebera,“ poznamenal farář Vladimír Záleský.

Dalibor Michek nástroj zrestauroval tak, aby hrál jako v době svého vzniku. „Tehdy se hrálo jinak než dnes, jiná muzika. Neznali Mozarta, Beethovena, natožpak romantiky. Tehdejší muzika se komponovala tak, aby na těch nástrojích dobře zněla,“ vysvětluje Jaroslav Tůma.

Na takto zachovalém nástroji se podle profesora Akademie múzických umění vyplatí smířit se s tím, že na něm varhaníci nebudou moci hrát soudobou nebo romantickou muziku, a to kvůli vybavení rejstříků a ladění.

Santiniho umělecká fantazie

Pozoruhodné je umístění varhan a jejich podoba. Profesor dějin umění Mojmír Horyna považoval empory (varhanní chóry) v příčné lodi klášterního kostela za jeden z nejvyhrocenějších výkonů umělecké fantazie architekta Santiniho, který kostel pro cisterciáky v první čtvrtině 18. století barokně upravil.

Obdivně o varhanách mluví i další odborníci. „Skříň varhan je řešena zcela mimořádně. Při pohledu zdola připomíná kapličku, nebo ještě spíše monstranci, kde hostii zastupují píšťaly. (...) Dokonalý soulad kruchty s varhanami se vysvětluje tím, že obojí je dílem Santiniho. Lze proto předpokládat, že předal Sieberovi ideový nákres varhanního korpusu, podle kterého měl varhanář vyřešit rozmístění píšťal v prospektu i jednotlivých rejstříkových řad uvnitř,“ napsal v publikaci o dějinách kláštera profesor Jiří Sehnal, muzikolog a dlouholetý organolog brněnské diecéze.

Znalci si po generace lámou hlavu tím, jak to Santini přesně zamýšlel. „Když se díváme k oltáři, na levém přemostění postavil varhany. Téměř identická skříň je i napravo, ale tam varhany, píšťaly nebo jejich atrapy nejsou. Usuzujeme, že mohl mít záměr postavit tam druhé varhany. Zajímavé je to, že tam atrapy asi nikdy nebyly, protože tam nejsou ani háčky nebo díry po nich,“ poukazuje Jaroslav Tůma.

Ve své úvaze vychází z toho, že symetrie byla základem Santiniho tvůrčího myšlení. „V baroku většinou nikdy nedělali věci jen jako stafáž, ale aby to sloužilo. Mohlo se jednat o koncept, který nikdy nebyl dokončen ani doložen,“ doplňuje. V českých zemích by šlo o naprosto jedinečnou záležitost.

Klid! Při nahrávání nesmí rušit sanitka ani turisté

Profesor Jaroslav Tůma je velkým znalcem historických nástrojů. Na vzácných žďárských varhanách se dvěma manuály stihl po dokončení restaurování odehrát už dva koncerty, uspořádat mistrovské kurzy a také pořídit nahrávku.

O vzácnosti žďárských varhan svědčí i to, že na nich profesor Jaroslav Tůma před pár dny nahrával „cédéčko“. Jak se v takových případech, kdy se kostel mění svým způsobem ve studio, vůbec postupuje?

„Potřebujeme ticho. Když okolo kostela projíždí sanitka nebo motorka, je to slyšet. Tady v klášterním kostele je ohromná výhoda, že areál je poměrně klidný, přesto jsme raději čekali až na večer,“ líčí uznávaný varhaník.

Záleží i na drobnostech, dešti či větru. Hned připomíná zkušenosti z brněnské Lorety, kde čekali na poslední rozjezd tramvají: „Ukázalo se, že klid nenastal, dávno po půlnoci chodili kolem turisté s kufry. A když utichli pěší, nastoupili metaři a začaly bouchat popelnice.“

Podle Jaroslava Tůmy dnes už není k pořízení kvalitního záznamu zapotřebí pět lidí s aparaturou. „Přijel zvukový mistr, jemuž stačí kvalitní technika v kufříku. U varhan však speciálně záleží na tom, aby mikrofony postavil na místa, kde bude zvuk slyšet plasticky a vyrovnaně, což je docela věda,“ vysvětluje. Je totiž potřeba zachytit přímý zvuk i všechny odrazy od stěn. „To je to, co vytváří krásnou kostelní akustiku.“

Jaroslav Tůma už si zahrál na mnoha historických nástrojích. Pořízení záznamu po restaurování považuje za účelné, protože jde svým způsobem o referenční záležitost. Zaměřil se na barokní muziku a také na improvizace na témata spojená se svatým Janem Nepomuckým.

Autor:
  • Nejčtenější

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvláštní režim? Monitorovací vůz s kamerami projel místy, kde neměl co dělat

3. května 2024  14:16

Řidiči kamerového auta v Jihlavě kontrolují, jestli ostatní šoféři dodržují pravidla nově...

Obyvatelé Jihlavy jsou v šoku, daň z nemovitosti vzrostla na trojnásobek

7. května 2024  12:04

Zatímco před rokem pracující důchodkyně za panelový byt 3+1 v osobním vlastnictví v Jihlavě platila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěvník z Polska. Na Žďársku pobíhá rys s obojkem, z lidí strach příliš nemá

3. května 2024  15:41

Skutečně nestandardní chování má rys, kterého opakovaně viděli v uplynulých dvou týdnech na...

Policie obvinila řidiče, který na Třebíčsku srazil ženu s vnučkami. Hrozí mu 6 let

9. května 2024  10:18

Policisté obvinili řidiče, který před týdnem způsobil tragickou nehodu v Čáslavicích na Třebíčsku,...

Gymnazisté se Sázavskými Hrady uspěli i v soutěži pořádané ministerstvem

9. května 2024  9:06

Studenti žďárského gymnázia uspěli se svým návrhem na využití parku na sídlišti Libušín nejen u...

Bývalá Hitlerova škola stojí v Jihlavě už 80 let. Nyní ji využívá policie

8. května 2024

Premium Na jaře uplynulo 80 let od slavnostního otevření jediné školy Adolfa Hitlera na území Čech a Moravy...

Fotbalistky Slavie opět ovládly po české lize i pohárovou soutěž

8. května 2024  15:54

Slávistky zkompletovaly čtyři dny po zisku ligového titulu fotbalový double. Stejně jako v sobotu...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...