Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. února 2024 Svatopluk

Bývalý tajemník žaluje Žďár za usnesení radních, že byl nekompetentní

  17:14
Soud bude řešit vztahy mezi politiky na radnici ve Žďáru nad Sázavou. Bývalý tajemník městského úřadu Jan Havlík, který je nyní opozičním zastupitelem, podal žalobu kvůli usnesení městské rady, která jej před rokem zkritizovala. Havlík nyní podal na město žalobu na ochranu osobnosti.

Jan Havlík býval dlouhé roky tajemníkem městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou. V posledních letech se ale nedokázal shodnout s novým vedením města a nakonec se stal politikem a členem opozice v zastupitelstvu. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Zastupitelé se sporem zabývali na svém posledním zasedání. Jednali o možnosti vyplatit Havlíkovi 200 tisíc korun jako kompenzaci za nemajetkovou újmu. Nakonec to odmítli a pověřili starostu města Martina Mrkose (Žďár - živé město), aby hájil zájmy města před okresním soudem. Jako právník bude radnici zastupovat žďárský advokát Luboš Kliment.

„Dostáváme se do absurdní situace, kterou tento jednací sál asi ještě nepamatuje. Jan Havlík, zastupitel města, žaluje město Žďár nad Sázavou, jehož nejvyšším orgánem je právě zastupitelstvo, tedy i on sám,“ uvedl na zasedání zastupitel Radek Černý (ODS).

V žalobě se extajemník ohradil proti usnesení radních z 28. ledna loňského roku, které zní: „Rada města ukládá představitelům města řešit nekompetentní jednání tajemníka Jana Havlíka, s cílem zamezení vzniku škod.“

Toto tvrzení je podle někdejšího šéfa městského úřadu nepravdivé a poškozuje ho nejen v očích veřejnosti, ale působí mu i problémy s pracovním uplatněním a v soukromém životě. Na údajné nekompetentní jednání jej prý nikdo z vedení Žďáru neupozornil, natož v době, kdy by bylo aktuální.

Získat vysvětlení se pokoušel marně, u soudu žádá satisfakci

„Po roce a třech marných pokusech o vysvětlení, jednání nebo mimosoudní dohodu bez nákladů pro mne i pro město mi nezbylo nic jiného než hájit svoji poškozenou pověst. A žádat satisfakci před soudem,“ řekl Havlík.

„Mrzí mne, že jsem z procesních důvodů nemohl žalovat osm radních, kteří přijali napadené usnesení, ale město. To město, pro něž dvaadvacet let pracuji a které mám rád,“ dodal opoziční zastupitel.

Vzhledem k probíhajícímu soudnímu řízení o tématu již nechtěl více diskutovat. Podrobněji jej míní okomentovat až u soudu. Hlasování se zdržel, neboť se jej osobně týkalo, a v průběhu probírání tohoto bodu opustil zasedací místnost.

Nulování přesčasů i vulgární příspěvek na webové dotazovně

Zastupitelstvo si pak vyslechlo hned několik důvodů, proč rada zmiňované usnesení přijala.

Jedním z nich měl být například ústní pokyn z roku 2017, aby vedoucí pracovníci úřadu sobě a svým podřízeným nulovali v elektronické evidenci přesčasové hodiny.

„Tím se ztrácela kontrola nad tím, kolik hodin byli zaměstnanci na pracovišti, jaká byla jejich pracovní doba a jaký čas skutečně odpracovali,“ popsal místostarosta Josef Klement (KDU-ČSL).

Na ustavujícím zastupitelstvu 2. listopadu 2018 byl podle jeho slov Jan Havlík jakožto zástupce politického uskupení Změna 2018, které získalo ve vedení města čtyři zastupitelské mandáty, rovněž navržen do funkce předsedy finančního výboru.

„Tuto nabídku přijal, ačkoliv ještě stále zastával funkci tajemníka, což je v rozporu se zákonem o obcích,“ pokračoval Klement.

K usnesení o nekompetentnosti Havlíka vedla prý radní rovněž situace v městské dotazovně, kam mohou občané zasílat své otázky a podněty.

„Tam Jan Havlík jako její administrátor z roku 2017 nejenže zveřejnil příspěvek pisatele, který zcela porušoval pravidla dotazovny - měl urážlivý a vulgární charakter - ale dokonce na něj i reagoval a jeho odpověď byla evidentně politická,“ tvrdí místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO) s tím, že takovým jednáním tehdejší tajemník porušil nejen kodex úřadu, ale i některé zákony, například zákon o úřednících.

Původní vedení bývalého tajemníka hájí. Byl nejlepší, tvrdí

Na zasedání zastupitelstva však zazněly také hlasy na Havlíkovu obhajobu.

„Nevím, jak by mohl být nekompetentní někdo, kdo takto vytáhl úřad nahoru. Za vedení Jana Havlíka byl několik let městský úřad hodnocen jako nejpřívětivější v Kraji Vysočina a pravidelně se umisťoval mezi nejlepšími úřady v celé republice. A mohu zodpovědně říci, že když jsem já dlouhá léta na radnici v pozici starosty a poté místostarosty působil, nemohl jsem si přát lepší tým a podporu, než jaká tu byla za tajemníka Jana Havlíka,“ řekl zastupitel a Havlíkův spolustraník Jaromír Brychta (Změna 2018).

Zastupitelka Dagmar Zvěřinová (ČSSD), někdejší starostka, vyzývala kolegy ke společnému jednání, hledání kompromisu a vyřízení věcí bez soudních tahanic. Ale neuspěla.

Havlík, který jako tajemník žďárské radnice působil v letech 1997 až 2019, se předloni stal lídrem sdružení Změna 2018. To v komunálních volbách získalo čtyři mandáty v zastupitelstvu a skončilo v opozici. Kvůli takzvané neslučitelnosti funkcí si Havlík musel zvolit, dá-li přednost komunální politice, nebo zůstane v čele úřadu.

Na post tajemníka rezignoval v listopadu 2018, s platností k poslednímu lednu loňského roku. Od prosince do půlky února však byl na neschopence. Tu sice řádně ukončil, podle vedení města však následně nedostatečně komunikoval o dalším postupu při čerpání volna.

K potížím v komunikaci na úřadě už ale mělo podle zástupců koalice docházet po změně vedení v roce 2014, kdy se do čela města dostalo uskupení Žďár - živé město. Podle tehdejšího starosty Zdeňka Navrátila spolupráce nefungovala už tehdy dobře a neměl pocit, že by se o vedení úřadu mohl opřít.

  • Nejčtenější

Útes, jenž spasil biatlonový šampionát. O výzvě pro rolbaře i pochvale od šéfa IBU

15. února 2024  10:48

Dvě stě metrů od stadionu ční do výše hora sněhu. Nebo spíš útes. Sněhový zásobník. To je místo,...

Blok v hlavě. Ale proč? Jak Johannes Bö utěšoval plačící Tandrevoldovou

16. února 2024  6:58

Co se to se mnou děje? Proč zas a znovu kazím stojku? Kdy se to zlomí? Ingrid Tandrevoldová,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A kam dál, Nové Město? Další mistrovství snad za 15 let, poháry každoročně

20. února 2024  10:58

Nadchli diváckou kulisou, která vykompenzovala i velké komplikace s přípravou tratí. A tak zákonitě...

Desáté místo? Jen díky Markétě. Mareček nebyl fit, Davidová překonala strach

15. února 2024  20:47

Do tohoto závodu na mistrovství světa nevstupovali zrovna s přílišným očekáváním, vždyť ve smíšené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Romská taneční zábava skončila hromadnou bitkou na jihlavském náměstí

20. února 2024  9:02

Centrum Jihlavy zažilo další hromadnou šarvátku. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno se v dolní...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

V Jihlavě se lidé poprvé dostanou do zapomenuté kaple s vousatou Starostou

22. února 2024  15:09

Dalšího překvapení se dočkají milovníci jihlavských historických památek. V rámci vlastivědných...

Radní na Vysočině odvolali zatčeného ředitele jihlavské nemocnice Veleva

22. února 2024  9:31,  aktualizováno  9:36

Radní Kraje Vysočina ve čtvrtek ráno odvolali z funkce ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva....

Jihlavský ředitel Vaculík: Ať to dopadne jakkoliv, Fila už za nás hrát nebude

22. února 2024  8:27

Ve čtvrtek o půlnoci skončí zimní přestupní období v českém profesionálním fotbale. Vedení...

Kolejiště studentů ukazuje modely vlaků i vraždu, rvačku a milostnou scénu

22. února 2024  6:32

S velkým ohlasem se zatím setkávají dny otevřených dveří na modelovém kolejišti Střední odborné...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...