Když se rozhodovalo o tom, kde by měl nový areál stát, ve prospěch Jihlavy hovořilo především to, že jde o strategické místo uprostřed republiky a hned u dálnice D1. Doteď bylo možné vysílat speciální síly záchranného útvaru pouze z Hlučína (Moravskoslezský kraj) a ze Zbiroha (Plzeňský kraj).
„Dojezdová vzdálenost však byla v případě některých živelných pohrom příliš dlouhá. Přitom právě v takových chvílích je potřeba nasadit těžkou techniku okamžitě,“ vysvětluje generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) Drahoslav Ryba.
Stejným způsobem se podle něj nyní dostane rychleji k lidem také materiální pomoc, pokud přijdou například povodně. A to díky skladu humanitární pomoci.
Celkem 43 příslušníku Záchranného útvaru HZS ČR bude v Jihlavě čtyřiadvacet hodin denně připraveno okamžitě vyrazit k jakékoliv mimořádné události, která vyžaduje právě nasazení těžké a speciální techniky. Všichni příslušníci jsou pro tyto zásahy speciálně vyškoleni.
Součástí nového areálu je také polygon pro jízdu v klidné vodě, který měří 54 metrů a hasičská auta se v něm mohou brodit až v hloubce 1,6 metrů. „Hasiči tak dostanou jedinečnou možnost testovat svojí techniku pro reálné situace nejen při povodních,“ upozorňuje mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.
Výstavba unikátního areálu v Jihlavě je podle ní vůbec největším projektem, který kdy HZS ČR realizovalo se spolufinancováním z Evropské unie.
„Jedná se o projekt za 1,425 miliardy korun,“ prozrazuje Zaoralová. „A v jeho rámci budou vybaveny také jednotlivé kraje více než 360 kusy nové techniky a věcných prostředků pro řešení povodní,“ doplňuje.