Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

  8:48aktualizováno  8:48
Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se sklidilo obilí vůbec nejvíc.

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se sklidilo nejvíc obilí. Zemědělci se od rána do noci nezastavili. Kombajny sekly v denním žáru i za tmy, na snímku stroje na poli mezi Velkým Beranovem a Rytířskem na Jihlavsku. | foto: Michal Remeš, MF DNES

„V pondělí 6. srpna bylo podle posledního monitoringu sklizeno už 100 % řepky a 94 % obilovin. Zbytek, a to hlavně jarní ječmen, sklidili zemědělci během několika dalších dní tohoto týdne. Nejrychleji to zvládli na Třebíčsku,“ konstatoval šéf Agrární komory na Jihlavsku Vlastimil Vaněk.

Podle něj skončily žně o tři až čtyři týdny dřív než v jiných letech. „Osobně jsem za svou celoživotní praxi v zemědělství tak brzké žně ještě nezažil. Jindy míváme v tomto období sklizeno v průměru kolem 36 % obilovin a 84 % řepky,“ porovnal údaje Vaněk.

Za výrazné urychlení prací může extrémně teplé a suché léto. „Sucho je katastrofální, ale z pohledu žní a dozrávání obilí je to ideální počasí. Celkový výnos obilí je na Vysočině dokonce o malinko vyšší, než byl v předchozích letech. Výsledek se ovšem v jednotlivých lokalitách liší podle toho, kolik pole dostalo vláhy,“ poznamenal Vaněk s tím, že nejnižší výnos obilí mezi okresy je na Třebíčsku.

Obilí letos na Vysočině vyrostlo celkem na 131 tisících hektarech. Řepku letos zemědělci měli na 43 tisících hektarech polí. Z hektaru v průměru odvezli 3,68 tuny, zatímco minulý rok to bylo 3,1 tuny.

Nedostatek vláhy se však podle Vaňka podepíše na kvalitě a množství pícnin a krmiva pro dobytek. „Suchem trpí kukuřice. A předpokládám, že bude kvůli nedostatku vláhy i méně brambor,“ doplnil Vaněk. Například zemědělské družstvo Kožichovice na Třebíčsku má kvůli nedostatku vláhy starosti s krmnými plodinami, včetně kukuřice na siláž. „V podstatě jsme sklidili jen první seče – jak z luk, tak z orné půdy u vojtěšky a jetele,“ posteskl si předseda jeho představenstva Jaromír Krátký.

Kukuřici družstvo pěstuje na 450 hektarech pozemků. Sklízet ji zřejmě začne už v příštím týdnu, zatímco obvykle to bývá počátkem září. „Ten stav je opravdu tristní, protože kukuřice prosychá a nevytváří se klasy,“ uvedl Krátký.

Místo 90 balíků sena jen 70

Družstvo má 1 250 kusů dobytka, z toho šest stovek dojnic. O snižování stavů se v nejbližší době neuvažuje. Problémem je i nedostatek sena pro dobytek a koně. „Letošní nadílka sena je už více než měsíc pod plachtou téměř veškeré síly jsme vrhli do senáže, takže zatím máme asi 150 balíků sena a 2 200 senáže. Tušíme, že to bude přes zimu boj a sáhneme i do rezerv. Naštěstí máme ještě asi 500 balíků z loňska. Už teď ale víme, že je všechny zkrmíme. A pokud by se takové sucho opakovalo i v příštím roce, budeme muset snížit stav dobytka,“ prohlásil třeba Petr Marek z Biofarmy Marek Častonín na Pelhřimovsku.

Jeho farma chová 300 kusů hovězího dobytka. V zimě v průměru zkrmí 15 kusů balíků sena denně. Letos však v Častoníně museli začít přikrmovat už v srpnu.

„V létě máme dobytek na pastvinách, ale letos musíme přikrmovat už teď. Dáváme v průměru sedm balíků denně. To je také výjimečné, protože obvykle paseme až do konce října a přikrmovat vůbec nemusíme. Jenže na některých loukách tráva podruhé vůbec nevyrostla a na některých je jen velmi malá,“ podotkl Marek.

Problémy s nedostatkem sena, slámy i vody mají také chovatelé koní na Vysočině. Nedostatek sena šroubuje jeho ceny nahoru, což chovatelé poznali už loni. Zatímco dříve nakupovali od zemědělců balík za 250 korun, v těchto dnech se pohybuje kolem 500 korun.

„V zimních měsících se cena vyšplhá až k jednomu tisíci za balík. Investice do chovu koní tak velmi narůstají,“ popisuje chovatelka koní Petra Černo z Jihlavy.

Sama má to štěstí, že se společníkem mají pozemky, kde seno sklízí. Výnosy jsou však letos výrazně nižší a nákupu od jiných zemědělců se také nevyhne.

„Zatímco v jiných letech máme z těchto pozemků 90 balíků sena, letos je to jenom 70. Tráva zkrátka nedorůstá a není ani na pastvinách. Proto také musíme koně už nyní přikrmovat senem,“ poznamenala chovatelka.

Mnohem větší problém jí však dělá voda. Potok a přírodní zdroje vody, které využívali k napájení zvířat, vyschly.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář prchal i šedesátkou za náklaďákem, pak se vzdal s omluvou

Motorkář se chvíli snažil ujet policii, nakonec to ale vzdal

Kolem služebního auta policistů na Jihlavsku se v úterý dopoledne prohnal devatenáctiletý řidič na motocyklu Kawasaki....

Gottův předchůdce a vzor pocházel z Jihlavy. I Pospíšil dobyl ženská srdce

Pamětní deska věnovaná Járovi Pospíšilovi, kterou před lety odhalil Karel Gott,...

Když v lednu 2005 odhaloval Karel Gott v jihlavské Křížové ulici pamětní desku svému vzoru, zpěváku Járovi Pospíšilovi,...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Adecco spol. s r.o.
Spezialist mit der Kenntnis der deutschen Sprache

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz