Záchranka se v Ledči stěhuje do nové budovy, bude to mít blíž na D1

  8:34aktualizováno  8:34
Rovných 330 dnů trvala stavba nového výjezdového stanoviště Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Ledči nad Sázavou. Do nových prostor by se z podnájmu měly posádky přestěhovat do konce prázdnin. Co bude s prázdným původním stanovištěm dál, to bude řešit město.

Nové sídlo zdravotnické záchranné služby v Ledči nad Sázavou. | foto: Kraj Vysočina

Záchranka v Ledči dosud sídlí v pronajatých prostorách v budově polikliniky. Během několika týdnů se bude stěhovat do dokončené typizované novostavby v horní části areálu gymnázia, střední odborné školy a vyšší odborné školy na ulici Koželská, jen kousek nad náměstím.

„Kraj Vysočina za nové stanoviště záchranné služby zaplatil více než dvanáct milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Důvodů stavby a následného stěhování stanoviště bylo několik. Do budoucna kraj ušetří za pronájem prostor, nově bude Zdravotnická záchranná služba (ZZS) sídlit ve vlastním. Záchranáři dostanou k dispozici nové zázemí, to původní už nebylo prostorově ani technicky vyhovující.

A také se nepatrně urychlí výjezd sanitek směrem k dálnici. Nové stanoviště je totiž hned u hlavní silnice z města směrem k D1.

„Právě urychlení výjezdů a přiblížení se k dálnici nám bylo prezentováno jako jeden z hlavních důvodů. Je pravda, že ledečští záchranáři na dálnici poměrně často zasahují. V těchto případech už nebudou muset projíždět celým centrem města,“ poznamenal ledečský starosta Zdeněk Tůma.

Jednu směnu ukončí ve starém, na další nastoupí v novém sídle

Stavbě už loni v srpnu předcházela demolice původní budovy. Ta se oproti původním předpokladům ukázala být pro záchranku nevyužitelná. „Stavba byla dokončena přesně za plánovaných 330 stavebních dní,“ zdůraznil Martin Kukla.

Typizovaný objekt ZZS disponuje dvojgaráží a plnohodnotným zázemím pro výjezdové týmy záchranářů. „Oddělili jsme dopravní proudy záchranné služby a školy tak, aby nedošlo k jejich kolizi. Vybudovali jsme nový výjezd na hlavní silnici, došlo i na přeložky areálových inženýrských sítí a terénní úpravy kolem objektů,“ popsal úpravy Kukla.

Momentálně se do práce v novostavbě pustili truhláři a informační technici. Prostory je třeba vybavit příslušným nábytkem a napojit sídlo na datovou síť, jež záchranáři v kraji využívají.

Následovat bude stěhování, které by krajská záchranka ráda stihla do konce prázdnin. „Bude probíhat za provozu tak, aby nedošlo k jeho přerušení,“ ujistila ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová.

Jedna skupina v dosluhujícím stanovišti dokončí svou směnu, následná nová směna začne v 7 hodin ráno v nových prostorách.

Město z uvolněných prostor na poliklinice zřejmě vytvoří byty

Nájemní smlouvu na poliklinice záchranná služba už ukončila s tím, že prostory opustí nejpozději na konci srpna. „Nevyhovovaly především dispozičně a komplikovaný byl i výjezd sanitek k zásahům,“ zopakovala důvody ke stěhování ředitelka Filová.

Odchod záchranné služby do svých vlastních nových prostor vnímá vedení města tak trochu se smíšenými pocity. Na jednu stranu je rádo, že by se mohly zlepšit a urychlit služby občanům celého regionu. Na druhou stranu jakožto majitel budovy polikliniky musí řešit výpadek příjmů v řádech desítek tisíc korun ročně i nové využití volných prostor.

„S největší pravděpodobností se budeme snažit uvolněnou část polikliniky přestavět pro potřeby bydlení. Už dříve jsme tu jeden byt vytvořili, teď by mohl přibýt minimálně jeden další,“ nastínil jednu z variant ledečský starosta.

Zdravotnická záchranná služba funguje v Ledči od roku 1994, posledních čtrnáct let pod hlavičkou Kraje Vysočina. Spádová oblast zahrnuje přibližně dvacet tisíc obyvatel. Z ledečského stanoviště vyjíždí záchranáři ročně v průměru k více než dvanácti stovkám případů.

  • Nejčtenější

U silnice ležel mrtvý mladík, zřejmě jej někdo srazil. Policie hledá svědky

Policie na Vysočině pátrá po řidiči osobního auta, které zřejmě srazilo a zranilo šestnáctiletého chlapce. Mrtvého jej...

Přepadení ženy vyvolalo v Pelhřimově emoce, starosta i policie je krotí

Loupežná přepadení, rozbité lavičky a městský mobiliář i nástrahy s hřebíky na silnicích určené řidičům. V Pelhřimově v...

V Jihlavě začíná kritický týden v dopravě. Nevyjíždějte, radí policie

Velké dopravní komplikace, kolony a zhoršený průjezd městem lze od pondělí očekávat v Jihlavě. Policie i vedení radnice...

Jawo poznal i odvrácenou tvář Česka: Rasistické urážky mě hodně ranily

Z Afriky přes Itálii až do Jihlavy. Gambijský útočník Lamin Jawo, jeden z tahounů současné Vysočiny, v prvním velkém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klid, ticho a příroda. Nejkrásnějším nádražím roku se pyšní Rozsochy

Nejhezčí vlakové nádraží mají v Rozsochách nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině. Určily to výsledky již...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Žďár plně ovládl distributora tepla, podle starosty je to zlaté vejce

I přes odpor opozice schválilo vedení žďárské radnice velkou transakci za osmdesát milionů korun. Město od menšinových...

Nový pivovar si zřídil jen tak pro radost, varnu mu pokřtí legendy Dukly

Vařit pivo pro radost a jít svou vlastní cestou. Taková je vize jednatele nového jihlavského minipivovaru Horác, Miloše...

VIDEO: Další auto přistálo v příkopu, zatáčku u Radňovic řidiči podceňují

V nechvalně proslulé zatáčce u Radňovic na silnici číslo 19 mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě už se...

Co jsem ochutnal, to už mi nikdo nemůže vzít, říká degustátor piva

Ochutnal piva z celého světa. Lze říci, že v tomto oboru v Česku nemá Vlastimil Novotný z Jihlavy moc konkurentů. A že...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz