Úterý 7. července 2020, svátek má Bohuslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 7. července 2020 Bohuslava

Jana Fialová kritizovaná za nevýraznost na jaře skončí ve vedení ČSSD

  17:37aktualizováno  17:37
Krajská radní Vysočiny Jana Fialová je od loňského dubna nejvýše postavenou ženou uvnitř vládní ČSSD. Ozývá se ale kritika, že ve funkci místopředsedkyně strany není příliš výrazná. Sama chce ve funkci setrvat jen do začátku března, kdy se uskuteční sjezd v Hradci Králové.

Jana Fialová žije v Bransouzích, kancelář má v Jihlavě a v posledním roce často cestuje do Prahy, protože je nejvýše postavenou ženou v ČSSD. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na období po královéhradeckém sněmu ČSSDJana Fialová už trochu jiné plány. Z vrcholové politiky touží odejít. Pak by se chtěla tato politička žijící v Bransouzích věnovat spíše regionální politice na Vysočině a hlavně dál oblasti školství.

Opravdu už po sjezdu nechcete pokračovat ve funkci místopředsedkyně ČSSD?
Naznačila jsem to, ano. Konečné slovo by mělo zaznít na krajské konferenci, kterou máme 19. ledna. Právě členská základna mi projevila důvěru a nominaci na ten post. Já to brala jako výzvu a závazek. Přistupovala jsem k tomu s velkým respektem.

Co říkáte na kritiku, že nejste v této funkci moc výrazná?
Domnívám se, že zde na Vysočině mi nikdo nedostatek aktivity, nebo chcete-li výraznost, vyčítat nemůže. Politik by měl být výrazný skrze práci, kterou odvádí. Na celostátní úrovni logicky přitahují pozornost témata, která řeší zákonodárci nebo ministři. Já odmítám vytvářet umělá témata nebo se s někým hádat, jen abych přitáhla pozornost. Podle mě si zaslouží pozornost i mimo náš region, že na Vysočině máme velmi vysokou úroveň středních technických škol a podle mého názoru vyvážený poměr mezi gymnázii a jinými typy středních škol. To není jen moje práce, ale celého týmu lidí.

Jana Fialová

 • Narodila se v roce 1973.
 • Je inženýrkou, absolventkou Technické univerzity Liberec, textilní fakulty. Studovala i na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Univerzitě Karlově, kde si doplnila pedagogické vzdělání.
 • V minulosti byla dvě volební období neuvolněnou starostkou obce Bransouze, současně pracovala jako středoškolská učitelka.
 • Od roku 2012 je už druhé volební období krajskou radní pro oblast školství, mládeže a sportu.
 • Loni na jaře se stala celostátní místopředsedkyní ČSSD.
 • Je vdaná, má jednoho syna.
 • Mezi její záliby patří cyklistika, lyžování, tanec, cestování a četba.

Nebyl to pro vás až příliš velký skok z místa krajské radní na Vysočině? Jako poslankyni či senátorce by se vám asi ČSSD řídila snadněji.
Je to handicap, když člověk není ani členem vlády, ani poslanec, ani není zaměstnaný někde na ministerstvu. Já byla zvolena místopředsedkyní ČSSD v období před komunálními volbami. Lidé, kteří eventuálně připadali také v úvahu, se chtěli věnovat předvolební kampani. Říkali, že by na to neměli čas. Z toho vyplynulo moje jméno. Přijala jsem to a na sjezdu získala třetí nejvyšší počet hlasů po Jirkovi Zimolovi a Janu Hamáčkovi. Tak jsem si řekla, že to zkusím.

Ve funkci jste od loňského dubna, jak to celé vidíte dnes?
Je to zajímavé, ale velmi tvrdé prostředí. Vnímám to jako velkou školu života a další zkušenost do své profesní kariéry. Je to diametrálně odlišné prostředí ve srovnání s krajskou politikou.

Je znát z vašich slov, že už pokračovat v této funkci nechcete. Navíc jste už někde zmínila i náročnost častého cestování z Vysočiny do Prahy.
Opravdu nejde o cestování do Prahy. S hlavním městem chci být v kontaktu. Proto jsem usilovala, abych se stala členkou poradního sboru ministra školství. Jde o to, kde jako politik odvádím pro veřejnost největší práci. Protože jsem krajská radní pro školství, zaměřuji se na působení na Vysočině. Když jsem se stala místopředsedkyní, tak jsem panu předsedovi Hamáčkovi říkala, že bych se ráda věnovala školství. Byla jsem velmi ráda, když si mě vybral pan ministr do poradního sboru. Jsem v pracovně-politické skupině. Mohu tam uplatnit dlouholeté zkušenosti z této oblasti na Vysočině. Ráda bych se teď ale věnovala hlavně našemu regionu. V krajích má stále ČSSD zázemí, odvádíme v nich práci a na to je teď hodně důležité se zaměřit.

Jste teď ve vedení vaší strany jediná žena. Pouští vás kolegové hodně ke slovu?
Pokud se dostaneme na regionální témata, tak ano. Samozřejmě tam je mužská přesila. Slovo z pozice místopředsedkyně si vždycky vezmu na ústředním výkonném výboru a na předsednictvu. Ženy by měly ve vedení strany být a u nás i musí být na základě kvót.

Fotogalerie

Jste hodně aktivní na sociálních sítích a sálalo tam z vás nadšení, když jste se na jaře dostala do vedení ČSSD. V posledních měsících se mi ale zdá, že už tam to nadšení jaksi není. Pozoruji správně?
(chvíli váhá) Jak jsem řekla, je to obrovská zkušenost a to prostředí je velmi tvrdé. Možná mi tam opravdu chyběl nějaký mezistupeň. Člověk do toho padl rovnýma nohama. Na druhé straně jsem i na sjezdu řekla, že chci pracovat ve školství. A případně se podílet na chystaných změnách. To se mi povedlo, když jsem se dostala do pracovní skupiny k panu ministrovi.

Jste místopředsedkyní v těžké době pro ČSSD. Váš kolega Jiří Zimola už jako místopředseda sám skončil, další místopředseda Jaroslav Foldyna to chtěl taky zabalit, nakonec si rezignaci rozmyslel. Vy už jste napůl na odchodu. Jak se takovému týmu pracuje?
Ano, je to mimořádně složitá doba. Na druhou stranu si myslím, že vstupem do vlády nám bylo umožněno naplňovat náš program. Naplňujeme ho ve vládě i v krajích. Já jsem byla pro vstup do této české vlády.

A jste i nadále po všech těch zkušenostech?
Ano. ČSSD na Vysočině se pro vstup do vlády vyslovila v referendu nejvyšším procentem. Takže můj názor byl podpořen i členskou základnou. Otevřeně říkám, že program hnutí ANO je velmi podobný programu ČSSD. Hodně našich voličů ale přešlo k ANO.

Jinými slovy si nemyslíte to, co řekl exministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec, že jste se spojením s Andrejem Babišem dotkli berly mrazilky a už politicky neprocitnete?
Pan Chovanec byl dlouhodobě proti vstupu do této vlády. Pak prohlásil, že bude respektovat vnitrostranické referendum.

Proč myslíte, že řada vašich voličů odešla k hnutí ANO?
Pravděpodobně pro ně nebyla naše politika úplně srozumitelná. Premiér Andrej Babiš dělá srozumitelnější politiku. Podle mě jsme udělali chyby v komunikaci směrem k voličům i k členské základně. Některá témata nestačí jen říkat do médií, ale i srozumitelně vysvětlovat lidem.

Co ještě může ČSSD pomoci v této složité situaci?
Důležité je udržet zázemí v regionech. Aby lidé v naší straně zůstali. A hlavně abychom vzkázali lidem, že naše strana je tady dlouho, má smysl a chce dělat levicovou politiku pro občany. Třeba tady na Vysočině máme hodně obcí a co zajímá jejich obyvatele? Jak se dostanou vlakem či autobusem k lékaři, jestli děti dobře dojedou do školy. Taky jestli máme dostatek zubařů, dětských lékařů. Tohle lidé chtějí slyšet. A my budeme dělat všechno pro to, abychom to zajistili. Taky chceme, aby co nejméně lidí bralo minimální mzdu. Proto musí ze školství vycházet absolventi, kteří najdou uplatnění na trhu práce. Zároveň aby nám neodešli z Vysočiny a podíleli se na životě tady u nás. A naší straně bych chtěla popřát do nového roku, aby na sjezdu zvolila silné vedení, které bude táhnout za jeden provaz.

Autor:
 • Nejčtenější

Déšť zvedal hladiny řek v Česku. Voda hrozila na východě Čech i na Vysočině

Hladiny řek se v pondělí kvůli dešti zvýšily hned v několika krajích. Třetí povodňový stupeň platil během dne na...

Ve Větrném Jeníkově je dalších třináct lidí pozitivních na koronavirus

Dalších 13 obyvatel pozitivních na koronavirus odhalili hygienici ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Zatím tam...

Aspoň budu mít co vyprávět, říká překážkář Svoboda o rvačce se zloději

Premium Před pár dny si překážkář z Budišova na Třebíčsku Petr Svoboda zašel v Praze do jednoho z tamních železářství. A když...

V třebíčském rybníku Kuchyňka se v neděli utopil osmnáctiletý mladík

Policejní potápěči našli v neděli před 23:00 v rybníku Kuchyňka v Třebíči mrtvého osmnáctiletého muže. Jeho kamarád,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice porazily Jihlavu a jsou zpět v čele druhé fotbalové ligy

Fotbalisté Pardubic porazili v dohrávce 27. kola druhé ligy díky výbornému vstupu do utkání Jihlavu 2:1 a vrátili se...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Přerušené kabely odřízly v Brodě a Jihlavě od internetu zákazníky Netboxu

Zákazníci Netboxu v Havlíčkově Brodě a Jihlavě byli v pátek od rána bez internetu. Služby tohoto poskytovatele, včetně...

V třebíčském rybníku Kuchyňka se v neděli utopil osmnáctiletý mladík

Policejní potápěči našli v neděli před 23:00 v rybníku Kuchyňka v Třebíči mrtvého osmnáctiletého muže. Jeho kamarád,...

Pelhřimov ukázal možnou rekonstrukci bazénu, i s venkovním koupalištěm

Tak dlouho volali obyvatelé Pelhřimova po vybudování venkovního koupaliště, až se ho možná dočkají. Tamní radnice...

Zvažovaný kruhový objezd u Svatého Kříže může uzavřít cestu pro farmáře

Nové a bezpečnější napojení havlíčkobrodských místních částí Svatý Kříž, Ovčín a Mendlova Ves na silnici číslo 38 bude...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz