Kraj Vysočina už v minulosti zajistil pro technické a zemědělské obory svých středních škol stavebnice sportovních aut a traktorů. Nákladní auto bude dosavadním vrcholem.
„Po smontování ho využijí třebíčští silničáři,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Jana Fialová (ČSSD).
Studentské kaipany |
Kraj podle Fialové oslovil kvůli dodávce dílů nákladního auta čtyři firmy - výrobce i distributory. „Většina z nich nevěřila, že by byla montáž reálná ve školních podmínkách,“ konstatovala.
Tatru přesvědčilo až to, že v minulosti dokázali studenti dát dohromady čtyři traktory Zetor. Kraj za ně zaplatil 1,8 milionu a v roce 2017 je sestavovali učni škol se zemědělskými obory z Humpolce, Třebíče, Bystřice nad Pernštejnem a Pelhřimova.
Nákladní auto budou studenti montovat přímo v prostorách třebíčské pobočky Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina. Pracovat začnou v září.
Poprvé auta sestavovali studenti na Vysočině v roce 2015, kdy se kraj rozhodl nakoupit sedm automobilů Kaipan, každé asi za 200 tisíc korun.
Automobil Kaipan představený v roce 2015:
21. dubna 2015 |
Vysočina byla tehdy podle Fialové prvním regionem v zemi, který se takovou formou snažil přitáhnout pozornost k technickému vzdělávání. „Teď máme první vlaštovky, inspirovaly se některé jihomoravské školy a některé pražské,“ řekla Fialová.
Studentská auta a jejich spanilá jízda v Jihlavě v roce 2016:
25. dubna 2016 |