Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 26. listopadu 2022 Artur

Chybějí učni a to je problém, říká výrobce lékařských nástrojů a implantátů

  9:22
Historie podniku Medin, který patří k tradičním výrobcům lékařských nástrojů a implantátů, se začala psát v roce 1949, kdy byla v Novém Městě na Moravě založena Chirana. Dnes podnik řídí padesátiletý Miroslav Havlíček. Jak říká, obtížnější je dnes vyhovět evropským nařízením a najít mladé zaměstnance.

Padesátiletý Miroslav Havlíček stojí od loňského roku v čele novoměstské společnosti Medin, která dnes zaměstnává 350 lidí a jejíž výrobky míří do celého světa. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Původní Chirana se v polovině minulého století zaměřila na zubní vrtáčky a frézy, až později na ně navázala produkce chirurgických nástrojů a traumatologických či ortopedických implantátů. Pod názvem Medin firma funguje od roku 1992.

Dnes společnost zaměstnává 350 lidí a její výrobky míří do celého světa. Miroslav Havlíček stojí v jejím čele od roku 2020. Více než kterákoliv jiná musí jeho firma spolupracovat s odbornou veřejností.

Jak se společnosti Medin povedlo zvládnout koronakrizi?
Myslím si, že obstojně. Důvodem je, že Medin vyrábí traumatologické implantáty pro akutní operativu, a ta byla omezena pouze v samotném počátku pandemie, jinak jenom velmi málo.

Projevilo se to na obratu firmy? Můžete v tomto ohledu srovnat uplynulé roky 2019 a 2020?
Rok 2019 nebyl pandemií nijak zasažen a v roce 2020 byl pokles o přibližně patnáct procent. Bylo to způsobeno paralýzou většiny oddělení nemocnic loni v dubnu a v květnu, kdy se pandemie covidu-19 rozjížděla a panovalo kolem ní mnoho neznámých. Nebylo například zcela jasné, jak testovat pacienty před operací, jakým způsobem účinně chránit personál a mnoho dalších záležitostí.

Miroslav Havlíček

 • Narodil se v roce 1971 v Pardubicích, od svých dvaceti let žije v Praze.
 • Vystudoval ekonomii na Univerzitě Pardubice, dále má titul MBA z britské Sheffield Hallam University.
 • Působil například jako poradce České spořitelny v době velké privatizace v devadesátých letech, což mu přineslo řadu cenných zkušeností.
 • Druhým pracovním milníkem byl odchod ze „zaměstnaneckých“ manažerských pozic v roce 2008 a od tohoto roku také spojení s novoměstskou společností Medin, konkrétně s oblastí vývoje a výroby medical devices (zdravotnických prostředků).
 • Pozici generálního ředitele v Medinu zastává od roku 2020.
 • S manželkou mají dva syny ve věku 19 a 21 let.
 • Firma a práce je mu rovněž koníčkem, a to i přesto, že bývá často spojena se stresem.

Jak se pro Medin vyvíjí současná situace na trhu? Stoupl o některé výrobky zájem, nebo je stále znatelný útlum v provádění neakutních operačních zákroků?
Silný propad máme v oblasti výroby stomatologie, a to jak nástrojů, tak i vrtáčků, brousků a podobně, na kterou koronakrize, alespoň tedy z pohledu naší firmy, dopadla nejvíce. Částečně to je však kompenzováno zakázkami OEM, tedy výrobou pro nadnárodní společnosti z oblasti medical devices (zdravotnických prostředků - pozn. red.). Dodáváme je takovým zákazníkům, jako jsou například firmy Olympus, Richard Wolf a mnohé další.

Vedla u vás koronakrize k nějakým změnám, například co se týče zaměření na jiné produkty, kterých se útlum tolik nedotkl? Využili jste tuto krizi třeba i k nějakým svým interním projektům?
Změny v produktovém portfoliu u nás běží již delší dobu, ale nejsou vyvolány koronakrizí, ale novou regulatory s názvem MDR (novým nařízením Evropského parlamentu a Rady Evropské unie o zdravotnických prostředcích, které vešlo v platnost letos v květnu - pozn. red.). S tím souvisí rovněž interní projekty, kdy je třeba se adaptovat na nové požadavky Evropské unie v rámci legislativy. Tomu se věnujeme již poslední dva roky a ještě minimálně čtyři další se věnovat budeme.

S tím se pojí i spolupráce s lékaři a další odbornou veřejností, na niž se nyní zaměřujete?
Ano, hlavní novinkou je u nás teď právě razantní nárůst spolupráce s odbornou veřejností na přípravě našeho portfolia pro zmíněnou certifikaci MDR. Velmi si vážíme vstřícnosti odborníků, s níž se setkáváme při sběru takzvaných klinických dat pro splnění požadavků nových regulí. Jako ryze český výrobce totiž potřebujeme získávat tyto výstupy primárně v České republice a ochota lékařů a sester z fakultních, krajských i městských nemocnic je vysoká a pro nás velice potěšující.

Dá se říci, že byste se nyní na některou oblast vašeho působení více zaměřovali? Která ze čtyř produktových skupin, jimiž jsou traumatologie, chirurgie, ortopedie a stomatologie, je aktuálně nejvíce vytížená?
Věnujeme se všem těmto oblastem opravdu s maximálním úsilím, nicméně traumatologie a ortopedie patří do nejvyšší třídy rizika v rámci legislativy, a proto je objem práce odvedené pro tyto oblasti vyšší. A co se celkového objemu výroby týče, tak tam nejsou v poslední době žádné významné změny.

Společnost Medin

 • Česká firma s více než sedmdesátiletou tradicí a sídlem v Novém Městě na Moravě na Žďársku.
 • Zabývá se vývojem, výrobou a distribucí lékařských nástrojů a implantátů. Portfolio tvoří čtyři hlavní produktové skupiny: traumatologie, chirurgie, ortopedie a stomatologie.
 • Přes polovinu obchodního obratu tvoří export, hlavně do evropských zemí, Latinské Ameriky a na Blízký východ.
 • Kromě strategických obchodních partnerů má tři dceřiné společnosti - v Rusku, na Slovensku a v Polsku.
 • Na vývoji vlastních výrobků firma úzce spolupracuje s předními českými i zahraničními lékaři či výzkumnými pracovníky významných univerzit.
 • Medin pořádá i certifikované semináře, workshopy a kurzy pro lékaře, zdravotní sestry a další zdravotnický personál ve školicím středisku v areálu firmy.

Daří se podniku Medin shánět nové zaměstnance, nebo se potýká s jejich nedostatkem? A je těžké nalézt schopný a kvalifikovaný personál? Poptáváte momentálně některé konkrétní profese?
Velký problém je v oblasti některých dělnických pozic. Učňovské obory totiž nejsou dnes pro děti příliš atraktivní a roční počet absolventů se počítá skutečně pouze v jednotkách. To přinese veliké problémy již v nedaleké budoucnosti, kdy postupně odejdou stávající kolegové a kolegyně do důchodu. Dále máme problémy při hledání vysoce specializovaných pracovníků, opět z oblasti regulatory – klinických hodnotitelů. S ohledem na přechod na nový systém MDR je poptávka po těchto lidech enormní, a to nejenom ze strany výrobců, ale také ze strany poskytovatelů systému certifikací – notify body.

Jaký je aktuální počet zaměstnanců Medinu? Postupem času se zvyšuje, či snižuje?
Medin má nyní 350 zaměstnanců a tento počet máme v plánu udržet i nadále.

Projevují se i v oblasti výroby zdravotnických prostředků nějaké trendy, ať již technické, nebo třeba v designu? Pokud ano, můžete uvést nějaké příklady?
Ani ne tak v oblasti designu jako spíše ergonomie. Hlavní pozornost nyní zaměřujeme na jednotlivé nástroje, které jsou součástí sad pro implantace. Neřešíme pouze jejich funkčnost, ale rovněž „komfort“ úchopu pro lékaře, praktičnost uložení do sít a podobně.

Kam vaše produkty míří, kde všude po světě máte zákazníky? Kolik procent produkce jde na export a import? Mění se v posledních letech tento poměr?
Medin dlouhodobě exportuje padesát procent své produkce. Dominantním trhem je Evropská unie, následuje Jižní Amerika a Vietnam. V posledních letech se nám začalo dařit také v Jihoafrické republice a v Tunisku. Mezi nové trhy, o něž usilujeme, patří Mexiko.

Společnost Medin při své činnosti zohledňuje i ekologické aspekty. Můžete nějak shrnout opatření, jimiž se snažíte přispět ke zmírnění dopadů výroby na životní prostředí?
Medin obecně nepatří mezi výrazné znečišťovatele životního prostředí. I přesto do této oblasti významně investujeme. Poslední dokončená akce byla například rekonstrukce odkalení a čištění odpadních vod z výroby, kde došlo ke kompletní výměně technologií a rekonstrukci jímacích nádrží. Výše investice byla ve statisících korun.

 • Nejčtenější

Tryskáč ze Žďáru naštval Voráčka, bojí se hadů, ale na závod s McDavidem si troufá

Premium Je vážně radost sledovat jeho počínání na ledových scénách v NHL. I díky ukrutné letní dřině v posilovně se po nich...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava nechala namalovat nový cyklopruh přes kanály, kritiku však odmítá

Šlendrián, nebo jen nepochopený záměr? Jihlava má novou atrakci. Na Tolstého ulici se objevily stovky metrů nového...

Rekonstrukce za dvě miliardy zrychlí cestu po železnici z Brodu na Brno

Správa železnic se pomalu začíná připravovat na jednu ze svých největších investic na Vysočině. Modernizovat by chtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik vyhodíte, tolik peněz zaplatíte. Brod přemýšlí o revoluci v odpadech

Od příštího či přespříštího roku připravuje havlíčkobrodská radnice revoluci v systému svozu odpadů. Uvažuje nad tím,...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Den D pro jihlavskou arénu se blíží, soukromé firmy ale nejspíš nepomohou

Dvacátý prosinec má být dnem, kdy jihlavští zastupitelé rozhodnou o budoucnosti Horácké multifunkční arény. Vedení...

Třebíčskou speciální školu čeká stěhování, kraj zvažuje stavbu nové budovy

Stovka žáků navštěvuje speciální základní školu v třebíčské Cyrilometodějské ulici. Děti se specifickými vzdělávacími...

Devítiletá dívka už čtyřikrát darovala svoje vlasy na paruky nemocným

Neobvyklý rekord zaznamenali komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den. Do databáze Muzea rekordů a kuriozit byla...

V Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude těžit dál, našli nové ložisko kamene

V kamenolomu v Pohledu u Havlíčkova Brodu se bude kámen těžit déle, než se předpokládalo. Těžaři v něm objevili další...

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...