Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Radnicím kvůli koronaviru chybí peníze z daní, odkládají investice

  11:56
Plány, čísla, tabulky, postupy, škrty, příjmy... Většina měst a obcí má kvůli nouzovému stavu vyhlášenému v souvislosti s koronavirem nečekané výdaje. Zároveň se jim snižují příjmy. Některé radnice už ohlásily odložení některých investičních akcí a škrty v rozpočtech.

Jediné planetárium na Vysočině je zatím to při Základní škole Nuselská v Havlíčkově Brodě. V Třebíči ho plánují rovněž, investici radnice ale nyní odložila. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vedení Žďáru nad Sázavou se rozhodlo odložit úpravy okolí městské tvrze a kostela svatého Prokopa u náměstí. Ušetří tím 27 milionů korun. Práce měly začít již v květnu.

Možné ztráty se podle starosty Martina Mrkose (Žďár - živé město) zatím nedají určit.

„Strategií teď je omezit výdaje. Až se život vrátí do normálních kolejí a sečtou se dopady, bude se lépe plánovat,“ uvedl Mrkos s tím, že k otázce rekonstrukce Tvrze by se Žďárští mohli vrátit ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Nutné škrty v letošním rozpočtu odsouhlasilo rovněž třebíčské zastupitelstvo. „Předběžný odhad propadu příjmů je 40 milionů korun. Tím pádem jsou nutné škrty,“ zdůvodnil třebíčský starosta Pavel Pacal (STAN).

„Zrušili jsme pro letošek zbytné investice nemající vliv na fungování města, jako je například revitalizace parku na Hrádku, přístavba hvězdárny, rekonstrukce knihovny v Okružní ulici, rekonstrukce semaforů nebo projektové dokumentace na budoucí investiční akce,“ dodal Pacal.

Podle něj byly tyto akce odloženy na příhodnější čas, a to maximálně o dva roky.

To, co není zásadní, musí počkat, tvrdí i v Brodě

Úpravu rozpočtu si schválili i zastupitelé v Havlíčkově Brodě. Původně měli Brodští svůj rozpočet vyrovnaný, teď odsouhlasili korekci na příjmové stránce, kde došlo ke snížení o 20 milionů korun.

Přehodnocovat se budou i náklady na výdajové stránce. „Nijak významně bychom nechtěli omezovat investice. Spíše bychom měli hledat úspory v provozu a odložit pouze investice, které nejsou zásadní. Ovšem to, co je důležité, si určitě přeje realizovat. Jsou to opravy komunikací, investice do školských zařízení či stavba jihovýchodního obchvatu,“ přiblížil havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS) s tím, že bude záležet i na rozhodnutí zastupitelů.

A změny v rozpočtu chystá kvůli dopadům nouzového stavu i krajská Jihlava. Magistrát chce najít úspory ve výši asi 100 milionů korun.

„Náš rozpočet jsme původně stavěli jako silně proinvestiční. Nyní však budeme muset znovu projít veškeré investice, kterých se to dotkne. Ale bude se to týkat i běžných výdajů na radnici, kde rovněž hledáme úspory,“ konstatovala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

„Zároveň hledáme možnosti, jak posílit příjmovou stránku rozpočtu. Já to beru jako velkou výzvu, která nás staví do pozice, že musíme o rozpočtu přemýšlet úplně jinak,“ připomněla primátorka.

Nový sjezd z jihlavského přivaděče bude později

První návrhy změn rozpočtových opatření budou předloženy jihlavským zastupitelům v květnu.

K investicím, kterých se nečekaný výpadek v příjmech dotkne, patří stavba sjezdu z tahu I/38 na ulici Romana Havelky a oprava starého Brněnského mostu, jež se o rok odloží.

Nejistou budoucnost má například propojení ulic Brněnská a Kosovská nebo oprava Hybrálecké ulice. Pravděpodobně se přeruší opravy dalších historických domů v centru města - jeden z nich vyjde průměrně na 10 až 50 milionů korun.

Investičními prioritami stávající koalice však i nadále zůstává výstavba Horácké multifunkční arény, Centrálního dopravního terminálu a revitalizace Masarykova náměstí.

V Meziříčí jsou rádi za přebytky z minulých let

O rozpočtu a investicích diskutovali tento týden také zastupitelé ve Velkém Meziříčí. Počítají tam s výpadkem daňových příjmů ve výši 25 až 35 milionů.

„Na zastupitelstvu jsme schválili přebytek z hospodaření loňského roku ve výši 27 milionů korun, který dáváme do rezerv, aby pokryl tento výpadek. Pro nás by tedy nastalá situace neměla znamenat žádné výrazné omezení. Spíš to je varování a impulz k tomu, abychom v rozvahách a plánování byli skromnější,“ pravil starosta Meziříčí Alexandros Kaminaras (Společně VM).

Přesto některé méně důležité investice jsou odložené či zastavené.

„Zůstávají akce, které jsou realizačně započaté z loňského roku, jako například rekonstrukce sítí v ulicích a následné opravy povrchů vozovek či chodníků,“ ujistil Kaminaras.

Z investic, které vedení města odložilo kvůli výpadku v příjmech, patří rozšíření městské knihovny. Zastupitelstvem byl po převzetí architektonické studie také zastaven projekt na relaxační centrum a krytý bazén.

„Není to až tak ve vazbě na výpadek daňových příjmů, ale spíš v tom smyslu, že by to byla nesmyslná ekonomická zátěž pro město naší velikosti,“ vysvětlil meziříčský starosta.

Pelhřimov ani Chotěboř zatím příliš akcí neškrtají

Pelhřimov se zatím na odsouvání investičních záměrů nechystá. „Neplánujeme ani významné škrty v rozpočtu,“ řekl starosta města Ladislav Med.

Radnice už má vysoutěžené některé zakázky, kde už k úsporám došlo. „Spíš budeme čekat, jak se projeví státní rozpočet s ohledem na sdílené daně. Ale to se uvidí nejdřív v létě. Všechny akce, které jsme měli naplánované, budou. Zatím nebyl důvod je rušit,“ pravil Med.

K největším letošním investičním akcím patří například vybudování inženýrských sítí na výstavbu nových domů ve Skrýšově za 46 milionů korun. Dalších 36 milionů bude určeno na rekonstrukci travnatých hřišť.

Zatím optimistická ekonomická data má na stole starosta Chotěboře Tomáš Škaryd. „Příjmy jsou plněny, nevidíme tam propad. Žádná opatření tedy zatím nepřijímáme, i když jsme dvě drobné zbytné akce zrušili. Jedná se o jednu projektovou dokumentaci a dále akci na opravu kanalizace v šatnách zimního stadionu. Ušetřili jsme tím celkem 1,5 milionu korun,“ poznamenal Škaryd.

Kraji jen za duben chybí 50 milionů korun

Úspory ve výši téměř 222 milionů korun hledá také Kraj Vysočina. Aktuálně mu chybí na straně příjmů jen za měsíc duben plánovaných téměř 50 milionů korun.

Za první čtvrtletí roku 2020 má sice na účtech od státu téměř stejnou sumu jako o rok dříve, to však nekoresponduje s naplánovanými příjmy schváleného krajského rozpočtu, na které jsou nastaveny krajské výdaje.

„Úspory kraj důsledně hledá jen ve svých kapitolách s tím, že se nepromítnou do provozních příspěvků krajských příspěvkových organizací,“ informoval po jednání Rady Kraje Vysočina Martin Kukla, náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Bez zaváhání. Hokejisté Kladna a Jihlavy zvládli i čtvrté duely a čeká je finále

Hokejisté Kladna a Jihlavy zvládli v nejkratší možné době semifinálové bitvy play off první ligy a čeká je finálový boj...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Nečas starší vládní opatření nechápe: To už jsme se všichni zbláznili?

Bez obalu říká, že pokud by měl svého syna Martina, který už válí v kanadsko-americké NHL v dresu Carolina Hurricanes,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Skokany hnědé zima neodradila, odstartovali období páření obojživelníků

Ani sněhová vánice a teploty kolem nuly nezabránily některým obojživelníkům v rozmnožování. Například skokani hnědí si...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Žďár chce začít stavět azylový dům pro muže, místní z něj mají hrůzu

Nový azylový dům pro muže bez domova s kapacitou dvacet lůžek chce vedení Žďáru nad Sázavou začít stavět už v květnu....

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...