Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Na Vysočině dosud chybí planetárium, nové by mělo být v Brodě i Třebíči

  8:41
Jednou z priorit nového vedení třebíčské radnice je vybudování planetária. Otevřít by se mělo na podzim příštího roku a bude po Havlíčkově Brodě druhým zařízením svého druhu na Vysočině. O stavbu už několik let usiluje Dům dětí a mládeže (DDM), teď snahu bere za svou i město.

Hned dvě planetária by mohla v dohledné době přibýt na Vysočině. Jedno se už nyní staví v Havlíčkově Brodě, o druhé usiluje Třebíč. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Třebíčský Dům dětí a mládeže (DDM) chce ke své současné hvězdárně přistavět další budovu.

„Přístavba zahrnuje dva sály. V jednom z nich bude promítací kopule o velikosti asi šesti metrů. Druhý sál bude přednáškový. Ten bude pro kroužky,“ popsala plány ředitelka DDM Jarmila Pavlíčková.

Celá akce má podle předběžných odhadů vyjít na zhruba pět milionů korun. Už před dvěma lety se na ni DDM snažil získat peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Nepodařilo se.

Nyní si však celou akci bere za svou třebíčská radnice. Ta je zřizovatelem Domova dětí a mládeže. Vybudování planetária ve městě si dokonce nová městská rada dala do svého programového prohlášení. Rozšíření hvězdárny je tak jednou z priorit vedení města.

„Byli jsme domluvení, že pokud DDM neuspěje se žádostí o dotaci, zrealizujeme celý projekt sami jako město,“ potvrdil starosta Pavel Pacal.

Přivede zájemce k astronomii, libuje si starosta, bývalý fyzikář

Osobně považuje hvězdárnu za jedno z lákadel ve městě. „Pod vedením paní Jany Švihálkové (vedoucí hvězdárny - pozn. red.) se raketově rozvíjí. Má poměrně vysokou návštěvnost a ta by se tímto ještě zvýšila,“ vyjmenovává Pacal, jakou přidanou hodnotu by stavba planetária městu mohla přinést. Za sebe, jakožto bývalého učitele fyziky, starosta zároveň vítá, že by planetárium mohlo přivést k astronomii nové zájemce.

Fotogalerie

V současné chvíli je k celé stavbě zpracovaná projektová dokumentace. Podle Pacala by se první návštěvníci mohli do planetária podívat příští rok. „Rozhodně ale nebudeme budovat nějakou megastavbu. Chceme, aby byla hlavně funkční - aby tam byla velká místnost s kopulí a s příslušnou technologií,“ říká starosta Pacal.

Třebíčská hvězdárna má nyní k dispozici dvě pozorovatelny - dolní a horní. Pozorování se konají v obou. Pro veřejnost se hvězdárna v březnu otevírá vždy v pátek a v sobotu večer. Během týdne zde probíhá také několik astronomických kroužků, které jsou určené od nejmenších až po dospělé.

V Havlíčkově Brodě už se planetárium staví na střeše školy

Pokud se planetárium skutečně otevře, stane se druhým na Vysočině. Třebíčské snahy přeskočí Havlíčkův Brod. Ten buduje planetárium jako součást velkého přírodovědeckého centra na střeše základní školy Nuselská.

„Cílem projektu je vybudovat novou moderní učebnu fyziky, chemickou laboratoř, univerzální přírodovědnou učebnu a další střešní prostory s multifunkční učebnou s 2D a 3D projekcí,“ vyjmenovala havlíčkobrodská radní, jež na projekt dohlíží, Ivana Mojžyšková. Součástí investice za 65 milionů korun bude právě i planetárium a observatoř pro porozování oblohy.

„Chceme vzbudit zájem žáků o přírodovědné vzdělání prostřednictvím doplňkové formy výuky. Místo učení faktů a pasivního přijímání informací máme snahu vytvořit podmínky pro aktivní a záživné získávání znalostí,“ uvedla při loňském zahájení stavby ředitelka školy Milena Popelová.

„Dílo by mělo být hotové a vybavené do konce května,“ doplnila mluvčí brodské radnice Alena Doležalová. Základní škola už nyní hledá pracovníka, který by se měl o observatoř a planetárium starat. Jeho úkolem by bylo pořádat výuku nejen pro děti ze škol v Brodě i v širokém okolí, ale třeba také zajistit víkendový program nebo noční pozorování oblohy.

V Jihlavě projekt po změnách ve vedení kraje zkrachoval

O vybudování planetária se v minulosti mluvilo rovněž v souvislosti s Jihlavou. V letech 2006 až 2008 vznikal pod záštitou Kraje Vysočina záměr velice ambiciózního projektu na vybudování vědecko-popularizačního centra s názvem Vesmír Vysočiny. Mimo jiné obsahoval i skvěle vybavenou hvězdárnu a digitální planetárium. Projekt měl tehdy status jednoho ze tří strategických projektů kraje. Ale změna politické reprezentace ve vedení Kraje Vysočina rychle vedla k jeho ukončení.

„Veškeré následné snahy o hledání jiného řešení bohužel zkrachovaly také,“ poznamenal Miloš Podařil, předseda Jihlavské astronomické společnosti.

Jihlavští astronomové tak ke svým pozorováním využívají zejména vršek brány Matky Boží v historickém centru města. Tam však nejsou úplně spokojení. Proto se snaží o vybudování nové malé veřejné hvězdárny na jiném místě.

„Vyhovoval by nám prostor velikosti dvojgaráže. Hvězdárny takové velikosti v České republice opravdu existují. Je to malá pozorovatelna, kde jsou dalekohledy nastálo upevněné a je tam i odpovídající zázemí. Klasickým řešením pro pozorování oblohy z takového zázemí je odhrnovací kopule, ale jsou i levnější technická řešení, například odsuvná střecha,“ popisuje svou představu Podařil.

Program v nově otevřeném digitálním planetáriu v Českých Budějovicích:

  • Nejčtenější

Na Jihlavsku se srazily traktory. Jeden řidič pil, druhý nemá oprávnění

Kuriózní dopravní nehoda se stala na Jihlavsku. V jedné ze vsí se v úterý odpoledne srazily dva traktory s přívěsem....

Kamion mezi závorami, před nímž prudce brzdil rychlík, patří firmě z Bosny

Policisté už vědí, čí kamion zůstal v pondělí stát na železničním přejezdu v Okříškách na Třebíčsku a málem způsobil...

Uzavírka hlavního tahu u Třebíče zničila úzkou silničku v sousední obci

Jednu silnici Kraj Vysočina modernizuje, ovšem druhou tato činnost devastuje. Z uzavřeného tahu mezi Třebíčí a Velkým...

Hamza o biatlonové zimě. V bublině, bez diváků, bez letišť a s Novým Městem

Jak stvořit plán na celou zimu Světového poháru, když v čase covidovém nevíte, co bude příští týden nebo za měsíc? Také...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omluva hokejistů Třebíče za uniklou nahrávku. Morálně neslučitelné, píší

Hokejisté prvoligové Horácké Slavie Třebíč se v úterý ve společném prohlášení omluvili za uniklou nahrávku emotivních...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Humpolec bude brzy bez lékařů, benefity netáhnou. Město hledá spojence

„Hledáte lásku na celý život? My hledáme vás. Dejme to dohromady.“ Tak zní slogan z kampaně, kterou město Humpolec k...

Cizinec se třemi promile neudržel kamion na silnici, soud muže vyhostil

Zákaz řízení a trest vyhoštění z České republiky dostal u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou polský řidič kamionu,...

Parkovací dům na brodském sídlišti by mohl stavět a provozovat soukromník

Pokud někdy někdo vyřeší kritické parkování na havlíčkobrodském sídlišti Výšina, zřejmě to nebude radnice. Město...

Centrem Brodu už se jezdí jednosměrně, problémem bude křižovatka U Lorety

Jedna z nejkomplikovanějších dopravních uzavírek na Vysočině je minulostí. Po několikaměsíční rekonstrukci se v...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...