Po opravě mostů začne Jihlava budovat nový sjezd z přivaděče k obchodům

  8:38aktualizováno  8:38
Jihlava by se na jaře roku 2021 měla dočkat výrazné dopravní změny. Magistrát plánuje vybudovat sjezd z mostu na dálničním přivaděči, který by ústil do ulice Romana Havelky, kde jsou obchody i koupaliště. Sjet tam ve směru od Znojma dosud není možné.

Dvouletá oprava čtyř mostů na dálničním přivaděči u Vodního ráje v Jihlavě by měla být hotová do konce letošního října. Stavební firma při té příležitosti silnici upraví tak, aby bylo snazší vybudovat tu v příštím roce nový sjezd. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kdo v dopravní špičce přijíždí do Jihlavy od Znojma nebo od Pelhřimova a chce si zajet do nákupní zóny v ulici Romana Havelky, do akvaparku Vodní ráj nebo do rodinného parku Robinson, musí trávit dlouhé desítky minut v kolonách. Nezbývá mu, než prokličkovat městem.

„Je velmi důležité, aby obchvat Jihlavy obsluhoval nejnavštěvovanější části města. Tato oblast k nim určitě patří. Vybudování sjezdu sníží i tranzitní dopravu přes centrum,“ vysvětluje potřebu nového sjezdu z dálničního přivaděče náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS).

O sjezdu z obchvatu do této lokality se dlouhá léta hovořilo. „Máme hotovou kompletní projektovou dokumentaci připravenou ke stavebnímu povolení,“ připomíná Laštovička.

Zároveň předpokládá, že na konci tohoto roku by mohlo být zadáno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Na jaře příštího roku by se mělo začít budovat. Podle náměstkova odhadu by práce mohly skončit rok poté.

Sjezd z přivaděče se na ulici napojí světelnou křižovatkou

Už nyní se jihlavský magistrát finančně podílel na vybudování rozšiřovacího pruhu na inkriminovaném mostě, jenž nyní prochází kompletní obnovou.

Fotogalerie

Z tohoto mostu budou řidiči do budoucna najíždět na sjezdovou rampu a stáčet se k ulici Romana Havelky. Napojení na tuto silnici pak bude řešeno klasickou křižovatkou řízenou semafory.

Most na přivaděči přes ulici Romana Havelky opravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už druhým rokem. Jeho obnova a úprava byly pro vybudování sjezdu zásadní.

„Jedná se v podstatě o opravu čtyř mostních konstrukcí stojících vedle sebe. Loni se dělaly dva mosty, letos ty zbývající. Vyměňovala se nosná konstrukce u všech mostů, sanovala se spodní stavba, prodlužoval se odbočovací pruh, aby se tam vešla rozšířená nosná konstrukce pro sjezd. Vyměnila se i kompletně vrchní část povrchu mostu,“ vypočítala práce ředitelka jihlavské pobočky ŘSD Marie Tesařová.

Zároveň upozornila, že práce se blíží ke svému konci a do konce října by měla být oprava mostu hotová. S tím by měla skončit i dopravní omezení, která na mostě platí.

Novou stavbu zaplatí Jihlava, ještě hledá vhodnou dotaci

Sjezd na ulici Romana Havelky půjde kompletně z rozpočtu města. Jeho vybudování má stát 20 milionů.

„V tuto chvíli hledáme spolufinancování ze Státního fondu dopravní infrastruktury a pokusíme se žádat o peníze na mimoúrovňové křížení komunikací,“ poznamenal náměstek primátorky.

Dálniční přivaděč slouží jako severojižní obchvat Jihlavy a je součástí silnice první třídy číslo 38 mezi Znojmem, Jihlavou, Havlíčkovým Brodem, Kolínem, Nymburkem a Mladou Boleslaví.

V prostoru ulice Romana Havelky lze z přivaděče sjet pouze v jednom směru. Ti, kteří jedou ve směru od Znojma směrem k dálnici a chtějí se do této lokality dostat, musí buď projet částí města, nebo vyjet na Bedřichov a vrátit se v opačném směru.

Na ulici Romana Havelky v Jihlavě se dá sjet pouze ve směru od Havlíčkova Brodu. Do budoucna by to mělo být díky novému sjezdu možné i od Znojma.

Na ulici Romana Havelky v Jihlavě se dá sjet pouze ve směru od Havlíčkova Brodu. Do budoucna by to mělo být díky novému sjezdu možné i od Znojma.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V Havlíčkově Brodě kolabuje kvůli uzavírkám doprava, průjezd trvá i hodiny

Mnohakilometrové kolony téměř ze všech směrů, desítky minut čekání a nervózní řidiči. Tak to od rána vypadá v...

Upomínka na Jakuba zavražděného pedofilem se i díky petici vrátí zpět

Do obnovené části havlíčkobrodského parku Budoucnost se vrátí pamětní deska Jakuba Šimánka. Vedení města už pro ni...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Na křižovatce zemřelo šest lidí, než se ji stát rozhodl přestavět

Silničáři přebudují nebezpečnou odbočku ze silnice první třídy číslo 38 u Moravských Budějovic směrem na obec...

Premium

Jídlo pomáhá odstranit zdravotní potíže, říká poradkyně pro léčivou výživu

Správná strava nemusí být drahá, vařit se dá i z plevele, říká Simona Šafránková. Vhodně zvolenou stravou navíc podle...

Premium

Hokejová legenda Suchý: Přece nemůžu být v pětasedmdesáti zdravej jako řípa

Jeden z nejlepších hokejových obránců všech dob slaví 75. narozeniny. A slavit je bude doma v Havlíčkově Brodě se svými...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz