Upomínka na Jakuba zavražděného pedofilem se i díky petici vrátí zpět

  8:43aktualizováno  8:43
Do obnovené části havlíčkobrodského parku Budoucnost se vrátí pamětní deska Jakuba Šimánka. Vedení města už pro ni nechalo připravit kámen, do něhož ji nechá zasadit. Mimo jiné k tomu pomohla petice, která se před rokem městem šířila a během chvíle nasbírala stovky podpisů.

Provizorní pietní místo na původním dětském hřišti v havlíčkobrodském parku, odkud si pedofil Antonín Novák odvedl svou oběť, devítiletého Jakuba Šimánka. Tento koutek už dva roky neexistuje. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Tragický příběh Jakuba Šimánka před desetiletím obletěl celou republiku. Devítiletý hoch si první květnovou neděli v roce 2008 šel hrát na dětské hřiště v brodském parku. Domů se však už nikdy nevrátil.

Ze hřiště ho odvedl sexuální deviant Antonín Novák. Slovenský dělník hocha v nedaleké ubytovně znásilnil, pak ho odvedl za město k železniční trati. Tam ho uškrtil a ukryl tělo. U soudu za svůj čin dostal doživotí.

Dlouhou dobu byl na dnes již neexistujícím hřišti pietní koutek s Jakubovou fotografií, červeným srdcem i květinami, plyšáky a svíčkami. Před sedmi lety nechalo sdružení Přijdu včas společně s Jakubovým otcem Hynkem Blaškem vyrobit a instalovat pamětní desku. Ta byla vložena do kovové konstrukce hodin ke hřišti.

Předloni ovšem začala rekonstrukce této části parku. Během ní zmizelo původní hřiště i konstrukce s hodinami. Ty už radnice zpět na místo vracet nechtěla. A zprvu to vypadalo, že se zpět nevrátí ani černá pamětní deska.

Petici podepsalo na osm set lidí

Ve městě to vyvolalo velkou vlnu nevole. Jakmile se to veřejnost dozvěděla, sepsali iniciátoři petici, pod niž se přesně před rokem jen během týdne podepsalo osm stovek lidí.

„Neměli bychom zapomínat,“ vzkázala třeba Marie Roztočilová. „Pamětní deska je památkou na Jakuba a výstrahou pro ostatní děti,“ přidala poznámku ke svému podpisu i Lucie Tesárková.

Fotogalerie

„Protože je potřeba, aby se o takové věci vědělo! Protože tam ta deska patří! Protože naše děti se musí umět společně bránit, takže o tom musí vědět a připomínat si to! Je to památka na Jakuba,“ podotkla Barbora Veselá, další z podepsaných.

Jenže tím to celé skončilo, petice vyšuměla do zapomnění. „Víme, že kolovala po sociálních sítích. Ale oficiálně na radnici nikdy doručena nebyla a vedení města se jí tudíž nezabývalo,“ konstatovala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Na záměr vedení města nevracet už desku zpět do parku přitom mnoho lidí reagovalo velice emotivně, někteří až agresivně a vulgárně.

„Lidé to vyhodnotili špatně. Nejsme barbarské a kruté město. Jako otec moc dobře vím, jaký průšvih se tenkrát stal,“ říkal tehdy místostarosta Libor Honzárek.

Pod velkým jasanem už je připraven základní kámen

Po roce od těchto událostí přislíbil, že se deska do parku vrátí. „Přemýšleli jsme o vhodné formě i s architektem. Pod velkým jasanem naproti bustě matky Karla Havlíčka Borovského už máme připravený základní kámen,“ nechal se nyní slyšet Honzárek.

Trochu zklamán je přitom z loňské petice. „Čekali jsme, že petiční výbor nám přijde prezentovat svůj pohled na věc, že přednese nějaký konkrétní návrh. Ovšem musím říct, že se tak nikdy nestalo,“ dodal místostarosta.

O navrácení pamětní desky do parku usiloval i Hynek Blaško. Otec Jakuba se letos na jaře stal europoslancem za SPD.

„S vedením města jsem o tom jednal. Slíbili, že desku v nějaké podobě do parku vrátí. Jsem moc rád a velice městu děkuji, že se tak stane,“ vyjádřil se Blaško.

Podle něho pomohla i petice, byť se nedostala až na jednání radních. „Každému, kdo petici podepsal, děkuji za podporu. Vím, že většině lidí se úmysl města nevrátit pamětní desku zpět, nezamlouval,“ dodal otec Jakuba.

Část parku, kde bývalo dětské hřiště, nechalo město před dvěma roky přestavět. Hodiny s deskou podle původních plánů nezapadaly do nové koncepce. Radnice navíc namítala, že samotná tragédie se na hřišti nestala, Jakuba zde pedofil pouze kontaktoval a odsud ho odvedl.

Pietní místo má Jakub Šimánek zřízeno i ve vedlejší základní škole V Sadech, kterou navštěvoval.

„Má tam velkou fotografii i plastiku. Se školou jsme na jeho tvorbě spolupracovali. Učitelé tam dětem pravidelně líčí Jakubův příběh a vysvětlují, co se stalo,“ popsal místostarosta Honzárek.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Židé nasedli na transport a už je nikdo neviděl. V Polné mají další kameny

Položením dalších pěti kamenů zmizelých, které byly zasazeny do dlažby na Karlově náměstí, si Polná připomenula další...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Najdete na iDNES.cz