Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Kontejnery střeží i fotopasti, za odkládání odpadu mimo nádoby padají pokuty

  16:11
Zatočit s nepořádkem kolem kontejnerů na tříděný odpad chtějí ve Žďáře nad Sázavou. Vedení města dochází trpělivost s lidmi, kteří mimo nádoby odkládají odpadky všeho druhu. Radnici vyjde likvidace tohoto nepořádku na sta tisíce korun za rok. Do boje proto město nasazuje například i fotopasti.

Pro odpad odložený mimo nádoby musí jezdit speciální svozový automobil. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Velké kusy kartonů, ale i nábytek, sklo, torza domácích spotřebičů, rozbité kýbly či vybavení na zahradu a mnohé další věci, které buď do nádob na tříděný odpad vůbec nepatří, nebo se kvůli jejich aktuální naplněnosti dovnitř zrovna nevešly. Taková špína zůstává čím dál častěji ležet na zemi okolo kontejnerových stání napříč celým Žďárem.

V rámci běžného svozu takový materiál odvézt nelze. „Sběrné auto má korbu velmi vysoko a není technicky možné na ni tento odpad přihodit. Kvůli odpadu nastrkanému vedle nebo mezi kontejnery pak musí jezdit speciální svozový automobil. Město to stojí přibližně 400 tisíc korun ročně,“ upozornil žďárský starosta Martin Mrkos.

Přitom mnohdy by podle jeho slov stačilo objemný odpad sešlapat nebo rozřezat. „Například nedávno na sídlišti Libušín navzdory téměř prázdné nádobě na papír někdo odložil kartony vedle popelnice, zřejmě z lenosti je rozřezat,“ podotkl starosta.

Papírové krabice jsou však ještě to nejmenší, u kontejnerů se totiž občas objevují i věci, které se do třídicích nádob ani do popelnic na směsný odpad vůbec dávat nemají. „Bohužel nejsou výjimkou případy, kdy někdo rekonstruuje bytové jádro, a tak potom ke kontejnerům odloží vše - keramickou mísu, suť a dlaždice nebo starý nábytek,“ popsal Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Sběrný dvůr je pořád levnější než pokuta

Uložení na sběrném dvoře společnosti AVE, jež pro město zajišťuje i svoz odpadu, je přitom obyvatelům pro celou řadu typů odpadů zdarma. Za některé typy, jako je například suť, cihly, střešní krytiny či stavební dřevo, se samozřejmě platí.

„Pořád to ale vyjde levněji než pokuta za znečišťování veřejného prostranství. Tu můžeme my jako městská policie udělit až do výše deseti tisíc korun. V případě porušení zákona o odpadech mohou být pokuty od města ještě vyšší,“ připomněl Martin Kunc.

Už v minulosti městská policie podle něj takové případy řešila - například u svobodáren na sídlišti Stalingrad, kde to u kontejnerů občas vypadalo jako na bazaru vysloužilého nábytku. „Tam jsme tehdy udělili pokutu pět tisíc korun,“ uvedl Kunc. Nyní se nešvar opět rozrůstá, a město proto plánuje jeho vymýcení, s čímž jsou spojeny i zmíněné postihy.

Akce má pracovní název „Někdo se dívá“. „Aktuálně se na náhodně vybraných místech instalují fotopasti. V tomto smyslu je rovněž snaha využívat i stávající kamery,“ sdělila Blanka Sobolová, mluvčí žďárské radnice.

Fotopasti bude městská policie přemisťovat na vhodné lokality podle potřeby, v závislosti na tom, kde budou zrovna s nepořádkem největší potíže.

„Problémy s těmito ‚černými skládkami‘ máme nyní především u kontejnerů v ulici Nerudova za obchodním centrem Convent, v lokalitě Libušínská u domů s pečovatelskou službou nebo v ulicích Okružní horní a Palachova,“ vyjmenovala Sobolová.

V Chotěboři sledují kontejnery kamery

Do boje s odkládáním odpadu mimo určené nádoby už před časem vytáhli například v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. Tyto prohřešky tam úspěšně potlačují díky kamerám městského dohlížecího systému.

„Dvě kamery máme vyloženě vyhrazené na řešení této problematiky,“ popsal za městskou policii Jiří Novotný, manažer prevence kriminality města Chotěboř.

Umisťují se vždy do oblastí, kde jsou aktuálně se znečišťováním veřejného prostranství problémy. Pachatelé se pak dohledávají například podle zaznamenané SPZ vozidla, vyhodí-li dotyčný odpad z auta, nebo i díky místním znalostem strážníků. Efekt je dle městské policie rozhodně znát.

„V případě jedné monitorované lokality musíme říci, že tam odhazování odpadu mimo určené nádoby opravdu rapidně ubylo. Není to přitom žádný hon na lidi, ale preventivní prvek, který využíváme až ve chvíli, kdy si to situace v dané lokalitě žádá,“ shrnul Novotný.

Nedávno například chotěbořští strážníci odhalili čtyři osoby, jež znečistily veřejné prostranství u kontejneru v ulici F. X. Svobody a odkládaly odpad do nepříslušných nádob v ulici Dlouhá. Třem z nich byla uložena pokuta od jednoho do pěti tisíc korun, čtvrtý případ bude řešit příslušný správní orgán. Všichni aktéři podle městské policie pocházeli přímo z dané oblasti.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Jihlavská zoo má světový unikát, v zahradě se narodila trojčata scinků

Z dalších nových mláďat se těší chovatelé jihlavské zoologické zahrady. Tentokrát přivítali na svět malého lenochoda...

Král sýrů slaví sto let. Dovezený camembert museli přizpůsobit české chuti

Král sýrů slaví hodně kulaté jubileum – sto let výroby v Česku. Právě v roce 1923 čeští spotřebitelé poprvé ochutnali...

Vojenské letiště v Náměšti se na tři týdny stává azylem gripenů z Čáslavi

Více letecké techniky i personálu má od pondělka 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na...

Zuzana, druhý největší kostelní zvon na Moravě, oslavil 460 let od odlití

Zuzana, jeden z největších zvonů v zemi, jímž se pyšní věž kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě, oslavil 460 let od...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...