Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Třiďte odpad už doma, nabádá Světlá. Obyvatelům rozdá nádoby a omezí svoz

  8:54
V části Světlé nad Sázavou se od Nového roku změní systém svozu odpadu. Radnice lidem na jednom ze sídlišť rozdá nádoby na tříděný odpad a zároveň frekvenci svozu omezí. Informační kampaň ke změnám zahájí během podzimu. Důvodem je snaha o omezení skládkování odpadu. Podobně postupují i další města.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Zatím půjde o jakousi zkušební oblast, týkat se bude pouze obyvatel sídliště Na Kalvarii. Po nějaké době efekt změny vyhodnotíme. Pokud se osvědčí, jak předpokládáme, rádi bychom novinku rozšířili do celého města,“ říká světelský starosta František Aubrecht.

Světlá postupuje stejně jako mnohá jiná města v regionu. Že si od nich brala vzor, ani starosta nikterak nezastírá. Už od podzimu chce podobný systém začít zkoušet například Havlíčkův Brod ve své místní části Perknov.

„Systém odpadového hospodářství musíme změnit. Největším důvodem je nutnost omezení skládkování a prudký nárůst cen za něj,“ vysvětluje Aubrecht.

Letos totiž vstoupil v platnost nový zákon o odpadech, který přinesl i nové povinnosti pro obce a města. Ty musí zajistit zvyšování míry třídění a omezovat množství směsného komunálního odpadu.

„Jedním z nástrojů zákona je postupné zvyšování skládkovacího poplatku. Jeho výše se časem dostane na úroveň poplatku za spalování odpadů. Proto je důležité vytřídit co nejvíce využitelných složek,“ dodává Jitka Gögeová ze světelského odboru životního prostředí.

Míra třídění musí z 22 procent stoupnout na 60

Právě Světlé se tento problém týká enormně. Podle sdělení úřadu obyvatelé města vyprodukují ročně v průměru 252 kilogramů komunálního odpadu a 118 kilogramů toho velkoobjemového, což je oproti jiným městům na Vysočině až příliš. „Míra třídění odpadů je pouze 22 procent,“ poznamenala Gögeová.

Aby Světlá splnila požadavky nové legislativy, potřebuje tato čísla radikálně změnit. Například v roce 2025 by měli lidé vyprodukovat nejvýše 160 kilogramů komunálního odpadu. V roce 2029 pak pouze 120 kilo a míra třídění by měla přesáhnout 60 procent. Změna v systému svozu má být cestou, jak se novým číslům přiblížit.

V posledních týdnech tak městský úřad spolu s technickými službami rozjel informační kampaň. Dotčeným obyvatelům sídliště Na Kalvarii, což je okrajová část na jižním břehu Sázavy u výpadovky na Humpolec, přišly do schránek letáky s instrukcemi a vysvětlením situace.

Během podzimu pak do každé domácnosti dodají barevné popelnice na papír, plast a bioodpad. Tyto nádoby od nového roku budou sváženy přímo od domů jako klasické popelnice, takže lidé s vytříděným odpadem nebudou muset nikam chodit.

Svoz komunálu se omezí, poplatky zůstanou

„Nádoby na papír a plast budou sváženy jedenkrát za měsíc, nádoby na směsný komunální odpad a bioodpad budou sváženy jednou za 14 dní,“ prozradila Jitka Gögeová s tím, že přesný harmonogram a další podrobnosti budou ještě do konce roku upřesněny.

Obyvatel jiných částí města se zatím změna týkat nebude. „Nadále v nich zůstane zachován týdenní interval svozu směsného komunálního odpadu,“ ujistil František Aubrecht.

Stejný zřejmě zůstane i poplatek za svoz a uložení odpadu. Ten ve Světlé nad Sázavou momentálně činí 600 korun za osobu a rok, přičemž tuto sumu platí i důchodci, děti či chataři. Podle vedení města se výše poplatku nejspíš měnit nebude, stejná zůstane i pro obyvatele sídliště Na Kalvarii.

Prodloužení intervalu svážení komunálního odpadu na dva týdny ovšem zatím v každém městě způsobilo minimálně v prvních měsících mnoho problémů a stížností. Zvláště tam, kde k takovému kroku došlo na sídlištích. Než si lidé na změnu zvykli, byla kontejnerová stání přeplněná. Odpadky se válely všude kolem a místem se linul zápach, který lákal hlodavce či ptactvo.

Žďáru se úprava osvědčila, ušetřil statisíce

Čtrnáctidenní svoz komunálního odpadu ale v řadě měst úspěšně funguje. Už roky například v Telči, nedávno novinku zaváděl Havlíčkův Brod nebo Chotěboř, od loňského září se po dvou týdnech sváží odpad i ve Žďáře nad Sázavou.

Tam se to týká všech rodinných domů ve městě i jeho místních částech, s výjimkou čtvrti Žďár 1, kde by vzhledem k rozmístění domů bylo oddělování svozu neefektivní. Jenže během léta se komunální odpad vyvážel z hygienických důvodů jednou do týdne. Až v říjnu se radnice opět vrací k delšímu intervalu a svozu pouze v sudé týdny. V týdnu do 11. do 17. října tedy popelnice u rodinných domků poprvé od léta vyvezeny nebudou.

„Provoz čtrnáctidenního svozu se již osvědčil, jelikož od září 2020 do konce května 2021 ušetřil zhruba 400 tisíc korun z rozpočtu města,“ uvedla žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková s tím, že díky změně také popeláři nevyváželi poloprázdné nádoby.

  • Nejčtenější

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se stafordšírským bulteriérem byl u hřiště v Mostišti na Žďársku opilý muž, jenž se choval nevhodně,...

21. července 2024  7:40

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový jihlavský hotel ještě neotevřeli, Mádl už tu ale natáčel videoklip

V Komenského ulici v Jihlavě, kde začne brzy fungovat nový hotel, se v neděli kolemjdoucím naskytla nevšední podívaná. Sledovat mohli natáčení videoklipu k nové písničce Andrey Kalousové a Marie...

22. července 2024  15:52

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stříbrný dům v Jihlavě láká. Jako první v něm přespal architekt

Od slavnostního otevření Stříbrného domu v Jihlavě uplynuly přibližně dva měsíce, zájem lidí o prohlídku přitom neupadá, spíše naopak. Do krajského města Vysočiny míří s cílem prohlídnout si právě...

21. července 2024  10:19

Se stresem zdravotníkům novoměstské nemocnice nově pomáhá peer pracovnice

Psychickou podporu pro všechny lékaře, zdravotní sestry i mnohé další zdravotníky z novoměstské nemocnice, kteří tuto pomoc potřebují a požádají o ni, nabízí nyní takzvaný peer pracovník. Do této...

24. července 2024  16:07

Malé holčičky nechala matka u bazénu bez dozoru, jedna se topila. Policie hledá svědky

Policisté hledají další svědky události z jihlavského bazénu, kde se 16. června málem utopila pětiletá holčička. Zároveň by potřebovali vyslechnout lidi, kteří si tu ve stejný den všimli dvou velmi...

24. července 2024  15:26

Hlavní je arénu do prvního sněhu zastřešit. Stavba má za sebou první rok

Stavba jihlavské víceúčelové arény má za sebou bez pár dnů jeden rok. Práce za vysoutěžených 1,9 miliardy korun slavnostně začaly loni 28. července. Největší dnešní přání pracovníků dodavatelské...

24. července 2024  13:18

Letním strašákem lékařů jsou koloběžky, alergie, ale i festivaly a alkohol

Kupa volného času, zkoumání nových destinací, vodních nádrží a bazénů nebo jenom řádění na zahradě. Letní prázdniny jsou odměnou pro děti, starostí pro rodiče a stresem pro lékaře, s jakými zraněními...

24. července 2024  8:52

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT ELEKTRO S §7 (45-55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...