Manul je silná a zavalitá šelma a má relativně krátké nohy a krátké uši skryté v dlouhé a husté srsti. Na rozdíl od jiných malých koček má kulaté zornice.
"Nyní zde máme dva chovné páry a jedno loňské mládě. Momentální stav je pět koček," řekla chovatelka Michaela Eliášová.
Někdo by si mohl myslet, že tyto kočky budou pěkní mazlíci, u manulů to však nefunguje. Podle Eliášové kočky v zoo neochočují, jelikož to obvykle dopadá špatně.
"Jsou na nás zvyklé, to ano. Když jdeme do klece, drží se stranou a pro žrádlo si hned přijdou. Na kontakt s člověkem ale ochočeny nejsou. U koček je to nebezpečné. Máme tady ochočenou jednu kočku už z dřívějška - sice jiného druhu, ale momentálně je to v takovém stádiu, že k ní nemůžeme ani vlézt, jak je agresivní," prozradila rizika ochočování Eliášová.
Na bakterie nejsou zvyklé
Manulové jsou hodně problematičtí, co se týká stravy. V jihlavské zoo si pochutnávají na králících, potkanech, myších a morčatech.
Stejně jako člověk může manul trpět salmonelovým onemocněním, čemuž chtějí chovatelé předcházet. "Nedáváme jim vůbec kuřata, protože mají problémy se salmonelou a různými bakteriálními chorobami. Zatímco některé jiné druhy koček se s bakteriálními chorobami bez problémů vypořádají, manulové s tím mají velký problém. Je to nejspíš tím, že ve svém přirozeném prostředí, kterým jsou vymrzlé stepi, se s bakteriemi moc nesetkají," vysvětlila chovatelka.
Stravu dostávají šestkrát týdně, a když přijde neděle, mají půst.
Manulové obývají kamenité stepi asijské části Ruska, Nepálu a Tibetu. V jihlavské zoo je můžete navštívit v jedné z expozic.