Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozvod po ledečsku: lidem zlevní domy, vesnice přijde o statisíce

  15:01
Odchod místních částí Vrbky a Sychrova od Ledče nad Sázavou se zřejmě prodraží. Obec Kozlov, pod kterou chtějí nově spadat, připravuje splátkový kalendář na vyplacení stovek tisíc korun jako „odchodného“. Obyvatelům se ale přes noc sníží cena nemovitostí a přijdou o výhody města.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, možná přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odchod místních částí Vrbky a Sychrova od Ledče nad Sázavou a jejich připojení k sousednímu Kozlovu bude stát možná ještě víc než 700 tisíc korun. Vyplynulo to z prvního společného jednání zastupitelů obou obcí. Peníze by mohl Kozlov platit podle splátkového kalendáře.

„Konečně jsme oficiálně slyšeli od Kozlova nabídku, která se předtím objevovala jen v médiích. Byli jsme ujištěni, že Kozlov skutečně naše místní části chce převzít, je seznámen s podmínkami a je schopen se o dnes ještě naše občany postarat,“ přiblížil ledečský místostarosta Jan Drápela.

Obyvatelé ledečských místních částí Vrbka a Sychrov jsou dlouhodobě nespokojeni s tím, jak se o ně město stará, a požadují přechod k sousednímu Kozlovu. S malou samostatnou obcí je pojí historie i geografická vzdálenost. 

Okolí vzkvétá, k nám ale peníze na rozvoj nepřijdou

„Zatímco okolní obce vzkvétají, u nás město nedělá nic. Za celých třicet let, co jsme pod Ledčí, nám poslala 300 tisíc korun,“ postěžoval si už dříve Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

O přechod mají zájem nejen obě osady, ale také Kozlov, jehož zastupitelé už schválili usnesení, že místní části přijmou. Vesnice se 140 obyvateli by se tím o více než polovinu rozrostla.

Obyvatele osad i představitele Kozlova však překvapila ledečská radnice, když za odchod začala požadovat finanční vyrovnání. Za budovy, cesty, pozemky a další svůj majetek chce zaplatit.

„Podle zákona to požadovat musíme. Musíme se chovat jako řádní hospodáři, jinak se vystavujeme trestnímu stíhání,“ vysvětlil ledečský místostarosta. Ledeč hodnotu nezbytného majetku ocenila na 700 tisíc korun. To celou záležitost nabilo emocemi.

„Částečně se nám je teď podařilo odbourat. Loučili jsme se v dobrém,“ konstatoval po pondělním společném jednání Jan Drápela.

„Něco jsme si vyjasnili,“ stručně zhodnotil starosta Kozlova Josef Borovský.

Klesnou ceny nemovitostí, zhasne veřejné osvětlení

Na pondělním jednání vyšlo najevo, že Kozlov po Ledči požaduje soupis veškerého majetku, který by Ledeč měla spolu s osadami obci předat. Na to ledečští úředníci nebyli připraveni. Schůzka obou stran by se tak měla opakovat v polovině července.

„Když už se takový převod dělá, chtěli jsme vidět, co všechno Ledeč ve Vrbce a Sychrově má a kolik za to bude chtít peněz. A chceme i ocenění auditorem,“ konstatoval Borovský. Jakési „odchodné“ tak může přijít ještě na víc než odhadovaných 700 tisíc korun.

Kozlov je podle svého starosty připraven dohodnout se na splátkovém kalendáři. „V tom samozřejmě vyjdeme Kozlovu vstříc,“ prohlásil Drápela.

Ten byl také rád za jednoznačné stanovisko Kozlova o tom, že jsou si vědomi všech věcí, které s převodem budou souviset. Zejména s tím, že obyvatelé místních částí přestanou být obyvateli Ledče a stanou se obyvateli malé obce.

Jejich děti tak nebudou mít přednost ve školách, město jim přestane vyvážet odpad nebo zajišťovat veřejné osvětlení i třeba sociální služby. Rapidně jim poklesnou i ceny nemovitostí, lidé budou potřebovat také nové doklady a budou muset měnit třeba smlouvy a povolení.

„Jsme ochotni to podstoupit. Jinak se totiž dál z místa nepohneme,“ pravil odhodlaně Brabec.

Nerozhodujte se v uměle živených emocích, nabádá zastupitel

„Myslel jsem si, že na tom budou obyvatelé osad lépe. Ale když jsem do toho pronikl a porovnal si plusy a minusy, co to bude pro obyvatele obnášet... Město je zkrátka město. Aby si to lidé za tři roky nevyčítali,“ vyjádřil své pochybnosti jeden z ledečských zastupitelů Pavel Policar.

Podle něho bylo v celé záležitosti mnohem víc vášní a emocí než věcné diskuse a argumentace. Jak dodal, hlavně ze strany obyvatel osad a představitelů Kozlova.

„Rozhodnutí je třeba učinit s chladnou hlavou, bez emocí. Lidem z Vrbky a Sychrova nechceme v ničem bránit, ale měli by se rozhodnout na základě všech informací, ne na základě uměle živených emocí,“ pravil Policar.

Ani po dalším jednání v polovině července nebude konec „rozvodu po ledečsku“ v dohledu.

„Definitivně bude rozhodnuto o majetkovém vyrovnání. Ale bude toho stále spoustu před námi,“ říká Josef Borovský. Teprve pak přejdou jednání na otázky týkající se katastrů, evidence obyvatel a v poslední řadě i termínu přechodu osad pod jinou obec.

  • Nejčtenější

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...