Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osady chtějí opustit Ledeč. Nebráníme vám, ale zaplaťte, reaguje město

  18:33
Opomíjené místní části se chtějí odtrhnout od Ledče nad Sázavou a připojit k sousední vsi. Město tvrdí, že jim v odchodu nechce bránit, ale požaduje po nich statisíce. Argumentuje při tom zákonem. Osady by však měly platit mnohem víc peněz, než do nich za třicet let Ledeč investovala.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, možná přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už třicet let se cítí jako páté kolo u vozu, jako nechtěné dítě. A obyvatelům osad Sychrov a Vrbka došla trpělivost. Chtějí se odtrhnout od Ledče nad Sázavou a stát se součástí sousedního Kozlova. Tvrdí, že město je třicet let opomíjí.

„Součástí Ledče nad Sázavou jsme se stali v roce 1985. Od té doby vidíme ze strany města absolutní nezájem o nás,“ stěžuje si Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

„Za celých třicet let u nás Ledeč investovala celkem 300 tisíc korun. Zatímco okolní obce a osady vzkvétají, u nás není plyn, jsou tu rozbité cesty, na opravu čekají rybníky, a co radnice mohla prodat, to tady v minulosti prodala. Třeba hřiště jsme si tu museli vybudovat sami za své peníze,“ tvrdí.

Zájem o odchod od Ledče projevují obě osady už delší dobu. Až teprve nyní se jejich žádost začíná probírat. „Předchozí vedení města to neřešilo, my už to nemůžeme odkládat,“ říká ledečský místostarosta Jan Drápela.

Rozhodují o nás stále stejní lidé, pochybují o změně v osadách

Vrbka ani Sychrov nechtějí samostatnost. Vrbka má asi osm desítek obyvatel, počet trvale žijících v Sychrově by se dal možná spočítat i na jedné ruce. Obě osady proto chtějí přejít pod správu Kozlova. Ani ten není kdovíjakým centrem, nežije v něm ani 140 lidí.

„Chceme se posunout někam dál. Na samostatnost jsme příliš malí. S Kozlovem máme historické vazby, jsme hned vedle sebe. A určitě bychom snáze dosáhli třeba na nějaké dotace a učinili tu nutné opravy,“ domnívá se Brabec.

Místostarosta Drápela namítá, že lidé nedali novému vedení města pořádnou šanci na změnu. Podle Brabce ale první kontakty stačily, aby se lidé ujistili, že nebudou litovat.

„V ledečském zastupitelstvu sedí stejní lidé po několik volebních období, jen se vystřídali ve vedení, v úřadě pracují stále ti samí úředníci. Jestliže se nic nezměnilo dosud, nezmění se ani v budoucnu,“ říká.

Kozlovští se přijetí dvou dosud ledečských místních částí nebrání. Naopak. Že Vrbku i Sychrov pod svá křídla vezmou, už v zastupitelstvu schválili. Jenže přechod nebude vůbec jednoduchý.

„Musíme se přece chovat jako řádní hospodáři“

„Nechceme obyvatelům obou místních částí v odchodu bránit. Ale nejprve je nutné vyřešit vyrovnání majetku,“ překvapil obyvatele Vrbky a Sychrova, ale i představitele Kozlova Jan Drápela. „Musíme se přece chovat jako řádní hospodáři,“ vysvětluje.

Za odchod místních částí Ledeč požaduje přibližně 700 tisíc korun na takzvaně nezbytném majetku, jako jsou cesty, infrastruktura a budovy. Argumentuje při tom zákonem, který podle Drápely takové vyrovnání nařizuje. „Jenže záleží na jeho právním výkladu. Zákon vyrovnání řeší jen u místních částí, které mají aspoň tisíc obyvatel a chtějí se osamostatnit. To my nechceme,“ říká Brabec.

Podobně mluví i starosta Kozlova Josef Borovský. Pokud by k němu Vrbka i Sychrov přešly, zaplatit by musela právě jeho obec. „Je to od Ledče nehoráznost,“ zlobí se Borovský.

„Vrbka i Sychrov Ledči před třiceti lety na majetku nějaké peníze přinesly. Ledeč tam nevložila skoro ani korunu, prodala tam, co mohla, a teď chce zaplatit za to, co těm osadám zbylo a odjakživa patřilo nebo co si samy za své peníze vybudovaly? To mi nepřijde fér,“ podotkl kozlovský starosta.

Podle něj záleží v tomto případě na dohodě zastupitelstev, a nikoliv na povinnosti majetkového vyrovnání. Právě za tímto účelem se oba orgány sejdou 22. června. Tedy, lépe řečeno, měly by se sejít. „Je možné, že tam ani nepůjdeme,“ vzkazuje Josef Borovský.

Informační dopis považují obyvatelé místních částí za vydírání

Obyvatele Sychrova, Vrbky i představitele Kozlova totiž nadzvedl dopis, který ledečská radnice minulý týden do osad rozeslala. V něm upozorňuje prakticky jen na negativa, která by odtržení od Ledče obyvatelům přineslo. „Hraničí to s vydíráním,“ tvrdí shodně Borovský i Brabec.

V dopise je například uvedeno, že obyvatelům Sychrova a Vrbky přestanou být upřednostňovány děti při příjmu do ledečských školek a škol, že se jim změní cena za vodu, že jim Ledeč přestane vyvážet popelnice a vypne veřejné osvětlení nebo že klesne cena jejich nemovitostí.

„Chtěli jsme pouze občany věcně a pravdivě informovat, co by je po odtržení od Ledče čekalo. Nejsou to jen pozitiva, ale také negativní věci. Změna katastru je krok zásadní,“ obhajuje dopis ledečský místostarosta.

Jak dodává, starosti by přechod místních částí ke Kozlovu nenadělal jen úředníkům, ale naprosto všem. „Všichni lidé by si museli nechat změnit občanské průkazy, živnostenské listy, zápisy do katastru, pojistné smlouvy, všechno, kde je uvedena adresa,“ upozorňuje Jan Drápela.

Podle Jaromíra Brabce o tom ale lidé dobře vědí. „Jsme ochotni to podstoupit. Jinak se totiž dál z místa nepohneme. Odchod je i za cenu výměny dokladů jediným řešením,“ ujišťuje.

  • Nejčtenější

Semafory u podjezdu v Pelhřimově selhaly, řidiči po lijáku uvázli v laguně

Jakmile začne nad Pelhřimovem víc pršet, nejen tamní řidiči okamžitě zpozorní. Dá se totiž očekávat, že pod železničním viaduktem na silnici 34 může vzniknout zrádná laguna. Naposledy se to stalo o...

17. července 2024  10:54

Zavřená silnice je strašákem, omezení v Brodě potrvají až do konce října

Řidiči v Havlíčkově Brodě mají zase těžkou hlavu. Může za to rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic uzavřít Lidickou ulici sloužící jako výpadovka na Jihlavu. Omezení potrvá až do konce října....

17. července 2024  8:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďár řeší, co udělat s Věžičkou, aby ožilo centrum Stalingradu

Nejstarší sídliště ve městě – Žďár nad Sázavou 3, jemuž však nikdo z místních neřekne jinak než Stalingrad nebo zkráceně Staloš – je unikát samo o sobě. Nejen svým pojmenováním, které se vžilo...

14. července 2024  10:09

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Hrad Kámen uzavřely opravy, turisté však mohou využít náhradní program

Nové fasády, opravené hradby, ale i nové interiéry, které budou následně zaplněny moderními expozicemi, včetně unikátní sbírky historických motocyklů. To vše samozřejmě i s interaktivními prvky. Tak...

20. července 2024  10:14

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle Správy železnic podala nejvýhodnější nabídku. Podle ní by měla chystaná stavba vyjít na 1,2 miliardy...

19. července 2024  12:58

Cílem Žďáru je dostatek stání pro auta. Kolik to bude stát, však místní nevědí

Když chce řidič zaparkovat – třeba jen na chvíli, při vyzvednutí dětí ze školy, nemá kde. Odstavená auta blokují průjezd ulicí, brání ve vjezdu na pozemek nebo stojí na přechodu či chodníku. Některá...

19. července 2024  8:16

Žďárský stavební úřad zkrátil hodiny pro veřejnost o další den

Jen dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu, je nyní lidem k dispozici stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou. Omezení hodin pro veřejnost o další den nastalo k začátku července, kdy také začal platit...

18. července 2024  16:40

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...