Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. března 2023 Soňa

Hrad, kde sídlili páni i lapkové, vydal díky archeologům své tajemství

  9:15
Dvacet let zkoumali archeologové zříceninu hradu Skály u Nového Jimramova na Žďársku. Zaštiťovalo ho Moravské zemské muzeum pod vedením Ludvíka Belcredi. Výsledky rozsáhlého bádání mapuje kniha nazvaná Hrad Skály vydal své tajemství. Na hradě v minulosti sídlili lapkové a fungovala padělatelská dílna.
Archeologové na zřícenině hradu Skály bádali dlouhá dvě desetiletí.

Archeologové na zřícenině hradu Skály bádali dlouhá dvě desetiletí. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Zřícenina hradu Skály se nachází na zalesněném kopci zvaném Štarkov – odtud pochází i přenesený název této památky nad Novým Jimramovem – a patří mezi oblíbené cíle turistů nejen na Novoměstsku. Návštěvníci obdivují hlavně mohutná skaliska, jimiž je stavba z velké části tvořena. Právě to je ostatně jedno z unikátních specifik, jimiž se sídlo ze 14. století pyšní.

Mnohé další, známé i méně známé informace o historii, vývoji i obyvatelích hradu vzešly z rozsáhlého archeologického výzkumu, který tam po dvě desetiletí probíhal. Nyní, po desetiletém zpracovávání výsledků, vychází i obsáhlá publikace s názvem Hrad Skály vydal své tajemství.

Ludvík Belcredi se jako vedoucí Archeologického ústavu Moravského zemského muzea již od svého nástupu v roce 1991 zabýval myšlenkou rozšíření sbírky ústavu o nálezy z hradního prostředí, neboť muzeum se do té doby zaměřovalo hlavně na zaniklé středověké osady.

„K tomuto účelu byl vybrán hrad Skály v katastru obce Nový Jimramov, a to pro svoji nevelkou rozlohu, krátkou, jen šedesátiletou historii a pro naprosto ojedinělou architekturu, neboť tři jeho obvodové strany tvoří skály a jen jedna strana je přepásána kamenným zdivem,“ popsal Belcredi.

Na průzkumu se vystřídaly dvě stovky lidí

Výzkum byl sondážně zahájen v roce 1994 a trval do roku 2013. Prováděla jej skupina přátel, vytvořená při archeologickém výzkumu zaniklé vsi Bystřece. Jejím základem bylo zhruba 35 lidí, celkově se jich však na hradě vystřídaly téměř dvě stovky.

„Při výzkumu bylo potřeba především odstranit obrovské závalové vrstvy kamenů, místy dosahující až pěti metrů,“ vylíčil náročnou práci Belcredi, jenž je s dalšími rodinnými příslušníky majitelem památky a řady okolních pozemků.

Během zkoumání byl odkryt nejen půdorys hradu a zjištěny tak jeho stavební fáze, ale i mohutné opevnění před stavbou a na návrší nad ní.

Jedinečných poznatků se podle archeologů nakonec povedlo učinit velké množství – od způsobu stavby, vývoje hradu a jednotlivých opevnění až po nálezy mincí a předmětů z kovu, keramiky, skla i kostí; těžko tedy volit ty klíčové. Zásadním zjištěním oproti písemným pramenům ale bylo, že hrad zanikl velkým vojenským střetnutím. Důkazem je, vedle dalších militarií, nález více než sta kamenných dělových koulí.

„Třešničkou na těchto poznatcích je působení padělatelské dílny v samém závěru existence hradu,“ podotkl Belcredi. Hodnotné jsou podle něj i nálezy dřevohlinitých opevnění husitů či celého systému obrany vybudovaného před sídlem.

Pán nechal na hradě usadit loupežnou družinu

Historie hradu Skály sice není dlouhá – jde o zmíněných 60 let – o to zajímavější jsou však informace, jež odborníci dnes mají. „Hrad nechal postavit Archleb ze Stařechovic z boční větve pánů z Kunštátu, a to v 70. letech 14. století,“ popsal Belcredi.

V roce 1384 přešlo sídlo na jeho syna Erharta ze Skal, významného člověka na dvoře markraběte Jošta, který ve své závěti z roku 1415 pověřil správou svého majetku Erharta Pušku z Kunštátu. To byl však známý lapka, který do Jimramova nechal usadit svoji loupežnou družinu. „Řadu jejích členů známe jménem, a tak bylo možné vysledovat osudy některých z nich,“ přiblížil Belcredi.

Od smrti tohoto posledního vlastníka roku 1419 údaje o sídle chybějí; právě archeologickým výzkumem však bylo zjištěno, že v letech 1415 až 1416 prošlo jádro hradu opravou.

„Písemné prameny máme až ke konci existence hradu, kdy se tam po bitvě u Lipan usadili takzvaní sirotci a působili odtud velké škody. Jejich hejtmanem byl Jan z Břežan,“ uvedl archeolog. A ač tehdy bylo docíleno dohody o odstoupení hradu za úplatu, musel být nakonec dobyt.

Tři kilogramy vážící kniha, která má 600 stran

Jelikož výsledkem každého rozsáhlého výzkumu má být závěrečná monografie, která vyhodnotí veškeré poznatky, spatřila loni na podzim světlo světa i publikace o hradu Skály, a to v nákladu 750 kusů.

Kniha je tištěná na křídovém papíře, čítá úctyhodných šest set stran a váží bezmála tři kilogramy. Krom podrobné historie a popisu odkrytých objektů obsahuje dokumentační fotografie, plánky, mapky, obrázky a tabulky stovek nálezů a jejich rozborů.

„Určena je širokému okruhu čtenářů a přečíst si ji může doslova každý – laik i odborník. Každý v ní najde něco pro sebe,“ míní Belcredi. Vyhodnocení různých druhů nálezů a jejich rozbory provádělo kromě něj na dvacet dalších specialistů.

Od vydání knihy bylo na besedách a přes internet distribuováno již kolem čtyř set kusů. „Tedy přes polovinu nákladu je prodáno,“ konstatoval Belcredi, kterého přirozeně velký zájem o knihu těší.

Příroda si bere hrad zpět, brzy z něj nic nebude

Rád by také uchoval Skály v odpovídajícím stavu i pro další generace. Není to však podle něj snadné. „Příroda si bere hrad neuvěřitelným způsobem zpět. Již pár let po výzkumu jím projdete jen po úzké pěšině. Snažím se proto získat nějakou dotaci či grant alespoň na zpevnění zdiva a fixaci stěn, ale zatím bez výsledku,“ podotkl Belcredi.

Památce dávají zabrat i návštěvníci, již na ni s oblibou míří po červené i modré značce. Někteří po sobě totiž zanechávají pozůstatky táboráků či odpadky – jedním z těch skutečně nezvyklých je třeba ohořelé torzo sněžného skútru, které leželo před vstupem do hradu.

Na okolní skaliska zase vyrážejí horolezci. „Se šplháním po skalách a zarážením skob do skal zásadně nesouhlasím a je třeba takovému chování udělat přítrž. Co se týče táboření, tak to je mimo vyhrazené prostory přímo zakázáno,“ dodal Belcredi.

Ludvík Belcredi

 • Osmašedesátiletý příslušník někdejšího šlechtického rodu, vystudoval archeologii a historii na univerzitě v Brně. Poté pracoval v Okresním muzeu Brno-venkov jako archeolog.
 • V roce 1991 se stal vedoucím Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně a v této funkci setrval 23 let.
 • V počátcích svých výzkumů se věnoval např. zaniklé vsi Chroustovu, modlitebně Jana Blahoslava v Ivančicích či areálu kláštera Porta coeli v Předklášteří.
 • Jeho nejvýznamnějším výzkumem byl odkryv zaniklé středověké vsi Bystřece. Trval 30 sezon a byl završen obsáhlou publikací.
 • Výzkum hradu Skály byl jeho druhým nejrozsáhlejším projektem; trval 20 let. Vzešla z něj monografie Hrad Skály vydal své tajemství. Objednat si ji lze přes e-mail belcrediknihy@seznam.cz, nabízena je za výrobní cenu 800 korun, při zaslání poštou vyjde s poštovným a balným na 940 korun. Koupit ji lze v Jimramově na radnici, v muzeu či v sousedním knihkupectví v Novém Městě na Moravě. Knihu nabízí i knihkupectví Academia.
 • Z pozdějších bádání se Belcredi zabýval odkryvem plochy na místě bývalého hotelu Metropol v Brně či komendy řádu německých rytířů na nádvoří zámku Slavkov.
 • Věnuje se i charitativní činnosti. Je spoluzakladatel Rotary International v Brně a velmistrem Rytířského řádu svatého Lazara Jeruzalémského – vévoda Carlos Gereda de Borbón ho roku 2013 jmenoval velkopřevorem tohoto řádu.
 • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín postoupil do finále první hokejové ligy, Vsetín mečbol nevyužil

Zlínští hokejisté postoupili do finále první ligy a udělali další krok k návratu do extraligy, z které loni po 42...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Pelhřimov chce vrátit náměstí zpět do minulosti a vysázet na něm stromy

Více zeleně, stínu, míst k odpočinku i atraktivnější vzhled historického centra města. To si vedení Pelhřimova slibuje...

V přírodě redukují počty zvířat predátoři, v zoo musí člověk, říká zoolog

Premium Životní elán, kterým i po osmdesátce disponuje emeritní ředitel jihlavské zoologické zahrady Vladislav Jiroušek, by mu...

Arboristé dva dny šplhali po památné žďárské lípě, zpevnili ji lany

Výrazných zásahů se na konci vegetačního klidu dočkala lípa u Tokozu, která je považovaná za nejstarší strom na území...

Hrady a zámky se za týden otevřou, Telč se chce stát Krumlovem Vysočiny

Památky ožívají. Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahájí sezonu první dubnový víkend. Na turisty se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...