Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrad, kde sídlili páni i lapkové, vydal díky archeologům své tajemství

  9:15
Dvacet let zkoumali archeologové zříceninu hradu Skály u Nového Jimramova na Žďársku. Zaštiťovalo ho Moravské zemské muzeum pod vedením Ludvíka Belcredi. Výsledky rozsáhlého bádání mapuje kniha nazvaná Hrad Skály vydal své tajemství. Na hradě v minulosti sídlili lapkové a fungovala padělatelská dílna.
Archeologové na zřícenině hradu Skály bádali dlouhá dvě desetiletí.

Archeologové na zřícenině hradu Skály bádali dlouhá dvě desetiletí. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Zřícenina hradu Skály se nachází na zalesněném kopci zvaném Štarkov – odtud pochází i přenesený název této památky nad Novým Jimramovem – a patří mezi oblíbené cíle turistů nejen na Novoměstsku. Návštěvníci obdivují hlavně mohutná skaliska, jimiž je stavba z velké části tvořena. Právě to je ostatně jedno z unikátních specifik, jimiž se sídlo ze 14. století pyšní.

Mnohé další, známé i méně známé informace o historii, vývoji i obyvatelích hradu vzešly z rozsáhlého archeologického výzkumu, který tam po dvě desetiletí probíhal. Nyní, po desetiletém zpracovávání výsledků, vychází i obsáhlá publikace s názvem Hrad Skály vydal své tajemství.

Ludvík Belcredi se jako vedoucí Archeologického ústavu Moravského zemského muzea již od svého nástupu v roce 1991 zabýval myšlenkou rozšíření sbírky ústavu o nálezy z hradního prostředí, neboť muzeum se do té doby zaměřovalo hlavně na zaniklé středověké osady.

„K tomuto účelu byl vybrán hrad Skály v katastru obce Nový Jimramov, a to pro svoji nevelkou rozlohu, krátkou, jen šedesátiletou historii a pro naprosto ojedinělou architekturu, neboť tři jeho obvodové strany tvoří skály a jen jedna strana je přepásána kamenným zdivem,“ popsal Belcredi.

Na průzkumu se vystřídaly dvě stovky lidí

Výzkum byl sondážně zahájen v roce 1994 a trval do roku 2013. Prováděla jej skupina přátel, vytvořená při archeologickém výzkumu zaniklé vsi Bystřece. Jejím základem bylo zhruba 35 lidí, celkově se jich však na hradě vystřídaly téměř dvě stovky.

„Při výzkumu bylo potřeba především odstranit obrovské závalové vrstvy kamenů, místy dosahující až pěti metrů,“ vylíčil náročnou práci Belcredi, jenž je s dalšími rodinnými příslušníky majitelem památky a řady okolních pozemků.

Během zkoumání byl odkryt nejen půdorys hradu a zjištěny tak jeho stavební fáze, ale i mohutné opevnění před stavbou a na návrší nad ní.

Jedinečných poznatků se podle archeologů nakonec povedlo učinit velké množství – od způsobu stavby, vývoje hradu a jednotlivých opevnění až po nálezy mincí a předmětů z kovu, keramiky, skla i kostí; těžko tedy volit ty klíčové. Zásadním zjištěním oproti písemným pramenům ale bylo, že hrad zanikl velkým vojenským střetnutím. Důkazem je, vedle dalších militarií, nález více než sta kamenných dělových koulí.

„Třešničkou na těchto poznatcích je působení padělatelské dílny v samém závěru existence hradu,“ podotkl Belcredi. Hodnotné jsou podle něj i nálezy dřevohlinitých opevnění husitů či celého systému obrany vybudovaného před sídlem.

Pán nechal na hradě usadit loupežnou družinu

Historie hradu Skály sice není dlouhá – jde o zmíněných 60 let – o to zajímavější jsou však informace, jež odborníci dnes mají. „Hrad nechal postavit Archleb ze Stařechovic z boční větve pánů z Kunštátu, a to v 70. letech 14. století,“ popsal Belcredi.

V roce 1384 přešlo sídlo na jeho syna Erharta ze Skal, významného člověka na dvoře markraběte Jošta, který ve své závěti z roku 1415 pověřil správou svého majetku Erharta Pušku z Kunštátu. To byl však známý lapka, který do Jimramova nechal usadit svoji loupežnou družinu. „Řadu jejích členů známe jménem, a tak bylo možné vysledovat osudy některých z nich,“ přiblížil Belcredi.

Od smrti tohoto posledního vlastníka roku 1419 údaje o sídle chybějí; právě archeologickým výzkumem však bylo zjištěno, že v letech 1415 až 1416 prošlo jádro hradu opravou.

„Písemné prameny máme až ke konci existence hradu, kdy se tam po bitvě u Lipan usadili takzvaní sirotci a působili odtud velké škody. Jejich hejtmanem byl Jan z Břežan,“ uvedl archeolog. A ač tehdy bylo docíleno dohody o odstoupení hradu za úplatu, musel být nakonec dobyt.

Tři kilogramy vážící kniha, která má 600 stran

Jelikož výsledkem každého rozsáhlého výzkumu má být závěrečná monografie, která vyhodnotí veškeré poznatky, spatřila loni na podzim světlo světa i publikace o hradu Skály, a to v nákladu 750 kusů.

Kniha je tištěná na křídovém papíře, čítá úctyhodných šest set stran a váží bezmála tři kilogramy. Krom podrobné historie a popisu odkrytých objektů obsahuje dokumentační fotografie, plánky, mapky, obrázky a tabulky stovek nálezů a jejich rozborů.

„Určena je širokému okruhu čtenářů a přečíst si ji může doslova každý – laik i odborník. Každý v ní najde něco pro sebe,“ míní Belcredi. Vyhodnocení různých druhů nálezů a jejich rozbory provádělo kromě něj na dvacet dalších specialistů.

Od vydání knihy bylo na besedách a přes internet distribuováno již kolem čtyř set kusů. „Tedy přes polovinu nákladu je prodáno,“ konstatoval Belcredi, kterého přirozeně velký zájem o knihu těší.

Příroda si bere hrad zpět, brzy z něj nic nebude

Rád by také uchoval Skály v odpovídajícím stavu i pro další generace. Není to však podle něj snadné. „Příroda si bere hrad neuvěřitelným způsobem zpět. Již pár let po výzkumu jím projdete jen po úzké pěšině. Snažím se proto získat nějakou dotaci či grant alespoň na zpevnění zdiva a fixaci stěn, ale zatím bez výsledku,“ podotkl Belcredi.

Památce dávají zabrat i návštěvníci, již na ni s oblibou míří po červené i modré značce. Někteří po sobě totiž zanechávají pozůstatky táboráků či odpadky – jedním z těch skutečně nezvyklých je třeba ohořelé torzo sněžného skútru, které leželo před vstupem do hradu.

Na okolní skaliska zase vyrážejí horolezci. „Se šplháním po skalách a zarážením skob do skal zásadně nesouhlasím a je třeba takovému chování udělat přítrž. Co se týče táboření, tak to je mimo vyhrazené prostory přímo zakázáno,“ dodal Belcredi.

Ludvík Belcredi

  • Osmašedesátiletý příslušník někdejšího šlechtického rodu, vystudoval archeologii a historii na univerzitě v Brně. Poté pracoval v Okresním muzeu Brno-venkov jako archeolog.
  • V roce 1991 se stal vedoucím Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně a v této funkci setrval 23 let.
  • V počátcích svých výzkumů se věnoval např. zaniklé vsi Chroustovu, modlitebně Jana Blahoslava v Ivančicích či areálu kláštera Porta coeli v Předklášteří.
  • Jeho nejvýznamnějším výzkumem byl odkryv zaniklé středověké vsi Bystřece. Trval 30 sezon a byl završen obsáhlou publikací.
  • Výzkum hradu Skály byl jeho druhým nejrozsáhlejším projektem; trval 20 let. Vzešla z něj monografie Hrad Skály vydal své tajemství. Objednat si ji lze přes e-mail belcrediknihy@seznam.cz, nabízena je za výrobní cenu 800 korun, při zaslání poštou vyjde s poštovným a balným na 940 korun. Koupit ji lze v Jimramově na radnici, v muzeu či v sousedním knihkupectví v Novém Městě na Moravě. Knihu nabízí i knihkupectví Academia.
  • Z pozdějších bádání se Belcredi zabýval odkryvem plochy na místě bývalého hotelu Metropol v Brně či komendy řádu německých rytířů na nádvoří zámku Slavkov.
  • Věnuje se i charitativní činnosti. Je spoluzakladatel Rotary International v Brně a velmistrem Rytířského řádu svatého Lazara Jeruzalémského – vévoda Carlos Gereda de Borbón ho roku 2013 jmenoval velkopřevorem tohoto řádu.
  • Nejčtenější

Znásilnil pacientku po narkóze, viní policie zdravotního bratra z třebíčské nemocnice

Policie obvinila bývalého zaměstnance třebíčské nemocnice kvůli znásilnění pacientky po narkóze. Případ se stal loni, nyní na něj upozornil Deník, pro iDNES.cz informaci potvrdil náměstek hejtmana...

6. září 2024  17:54

Do nemocnice se jde novým vstupem. Tři roky prací končí, další stavba začíná

Již za války v roce 1940 se v Novém Městě na Moravě začalo se stavbou okresního chorobince, domu pro řádové sestry a také vrátnice. Hotovo bylo o rok později. A právě tehdejší vrátnice, k níž byl...

4. září 2024  11:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uprchlý býk řádil na nádraží v Pelhřimově a zastavil vlaky. Museli ho zastřelit

Pozdvižení způsobil ráno v Pelhřimově agresivní býk, který se pohyboval v blízkosti nádraží. Dráhy dokonce kvůli němu musely na čas zastavit vlaky. Býk nejspíš utekl z místních jatek a byl čím dál...

3. září 2024  14:06

Končí Lapek, největší pekárna na Vysočině. Potopil ji růst mezd i cen energií

Ke konci letošního roku ukončí činnost největší pekárna na Vysočině. Společnost Lapek ji provozuje v Jihlavě. Pečivo se v ní vyrábí od roku 1952. Po téměř tři čtvrtě století ji vaz zlomil prudký růst...

5. září 2024  14:07,  aktualizováno  20:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Místo dvou kilometrů 62. Objížďka je moc dlouhá, Krucemburk zaplnily kamiony

Mezi Krucemburkem a Vojnovým Městcem, na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska na samém severu Kraje Vysočina, začala uzavírka silnice 37. Hlavní tah ze Žďáru na Pardubice bude neprůjezdný do konce října....

6. září 2024  8:53

Jihlavská zoo útočí na návštěvnický rekord. Největším lákadlem jsou mláďata

Nadmíru úspěšnou hlavní turistickou sezonu má za sebou jihlavská zoologická zahrada. Branami nejnavštěvovanějšího turistického cíle na Vysočině od ledna do srpna letošního roku prošlo už přes 291...

11. září 2024  8:37

Vysočina přišla svojí nedbalostí o 600 milionů, zlobí se lídryně Přísahy

V červnových volbách do Evropského parlamentu hnutí Přísaha v koalici s Motoristy skončilo za vítězným ANO a druhým SPOLU na třetím. Jak moc tento nečekaný úspěch ovlivní volby krajské? V seriálu...

10. září 2024  16:30

Konec rekreace v ochranném pásmu? Žďárskou přehradu kontroluje policie

Premium

Přehrada Staviště a její okolí je dnes takovou neoficiální rekreační zónou na východním okraji Žďáru nad Sázavou. Lidé tam chodí na procházky, venčí psy, pálí táboráky. V létě se v nádrži koupou a...

10. září 2024

Řidička nezvládla auto a vysklila výlohu obchodu, škoda jde do statisíců

Výlohu prodejny v Pelhřimově vysklila pětadvacetiletá řidička, která havarovala na parkovišti v Pražské ulici. Při nehodě poničila i zařízení obchodu. Škoda se nejspíše přesáhne půl milionu korun.

10. září 2024  10:10

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...