Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 3. února 2023 Blažej

Hrad, kde sídlili páni i lapkové, vydal díky archeologům své tajemství

  9:15
Dvacet let zkoumali archeologové zříceninu hradu Skály u Nového Jimramova na Žďársku. Zaštiťovalo ho Moravské zemské muzeum pod vedením Ludvíka Belcredi. Výsledky rozsáhlého bádání mapuje kniha nazvaná Hrad Skály vydal své tajemství. Na hradě v minulosti sídlili lapkové a fungovala padělatelská dílna.
Archeologové na zřícenině hradu Skály bádali dlouhá dvě desetiletí.

Archeologové na zřícenině hradu Skály bádali dlouhá dvě desetiletí. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Zřícenina hradu Skály se nachází na zalesněném kopci zvaném Štarkov – odtud pochází i přenesený název této památky nad Novým Jimramovem – a patří mezi oblíbené cíle turistů nejen na Novoměstsku. Návštěvníci obdivují hlavně mohutná skaliska, jimiž je stavba z velké části tvořena. Právě to je ostatně jedno z unikátních specifik, jimiž se sídlo ze 14. století pyšní.

Mnohé další, známé i méně známé informace o historii, vývoji i obyvatelích hradu vzešly z rozsáhlého archeologického výzkumu, který tam po dvě desetiletí probíhal. Nyní, po desetiletém zpracovávání výsledků, vychází i obsáhlá publikace s názvem Hrad Skály vydal své tajemství.

Ludvík Belcredi se jako vedoucí Archeologického ústavu Moravského zemského muzea již od svého nástupu v roce 1991 zabýval myšlenkou rozšíření sbírky ústavu o nálezy z hradního prostředí, neboť muzeum se do té doby zaměřovalo hlavně na zaniklé středověké osady.

„K tomuto účelu byl vybrán hrad Skály v katastru obce Nový Jimramov, a to pro svoji nevelkou rozlohu, krátkou, jen šedesátiletou historii a pro naprosto ojedinělou architekturu, neboť tři jeho obvodové strany tvoří skály a jen jedna strana je přepásána kamenným zdivem,“ popsal Belcredi.

Na průzkumu se vystřídaly dvě stovky lidí

Výzkum byl sondážně zahájen v roce 1994 a trval do roku 2013. Prováděla jej skupina přátel, vytvořená při archeologickém výzkumu zaniklé vsi Bystřece. Jejím základem bylo zhruba 35 lidí, celkově se jich však na hradě vystřídaly téměř dvě stovky.

„Při výzkumu bylo potřeba především odstranit obrovské závalové vrstvy kamenů, místy dosahující až pěti metrů,“ vylíčil náročnou práci Belcredi, jenž je s dalšími rodinnými příslušníky majitelem památky a řady okolních pozemků.

Během zkoumání byl odkryt nejen půdorys hradu a zjištěny tak jeho stavební fáze, ale i mohutné opevnění před stavbou a na návrší nad ní.

Jedinečných poznatků se podle archeologů nakonec povedlo učinit velké množství – od způsobu stavby, vývoje hradu a jednotlivých opevnění až po nálezy mincí a předmětů z kovu, keramiky, skla i kostí; těžko tedy volit ty klíčové. Zásadním zjištěním oproti písemným pramenům ale bylo, že hrad zanikl velkým vojenským střetnutím. Důkazem je, vedle dalších militarií, nález více než sta kamenných dělových koulí.

„Třešničkou na těchto poznatcích je působení padělatelské dílny v samém závěru existence hradu,“ podotkl Belcredi. Hodnotné jsou podle něj i nálezy dřevohlinitých opevnění husitů či celého systému obrany vybudovaného před sídlem.

Pán nechal na hradě usadit loupežnou družinu

Historie hradu Skály sice není dlouhá – jde o zmíněných 60 let – o to zajímavější jsou však informace, jež odborníci dnes mají. „Hrad nechal postavit Archleb ze Stařechovic z boční větve pánů z Kunštátu, a to v 70. letech 14. století,“ popsal Belcredi.

V roce 1384 přešlo sídlo na jeho syna Erharta ze Skal, významného člověka na dvoře markraběte Jošta, který ve své závěti z roku 1415 pověřil správou svého majetku Erharta Pušku z Kunštátu. To byl však známý lapka, který do Jimramova nechal usadit svoji loupežnou družinu. „Řadu jejích členů známe jménem, a tak bylo možné vysledovat osudy některých z nich,“ přiblížil Belcredi.

Od smrti tohoto posledního vlastníka roku 1419 údaje o sídle chybějí; právě archeologickým výzkumem však bylo zjištěno, že v letech 1415 až 1416 prošlo jádro hradu opravou.

„Písemné prameny máme až ke konci existence hradu, kdy se tam po bitvě u Lipan usadili takzvaní sirotci a působili odtud velké škody. Jejich hejtmanem byl Jan z Břežan,“ uvedl archeolog. A ač tehdy bylo docíleno dohody o odstoupení hradu za úplatu, musel být nakonec dobyt.

Tři kilogramy vážící kniha, která má 600 stran

Jelikož výsledkem každého rozsáhlého výzkumu má být závěrečná monografie, která vyhodnotí veškeré poznatky, spatřila loni na podzim světlo světa i publikace o hradu Skály, a to v nákladu 750 kusů.

Kniha je tištěná na křídovém papíře, čítá úctyhodných šest set stran a váží bezmála tři kilogramy. Krom podrobné historie a popisu odkrytých objektů obsahuje dokumentační fotografie, plánky, mapky, obrázky a tabulky stovek nálezů a jejich rozborů.

„Určena je širokému okruhu čtenářů a přečíst si ji může doslova každý – laik i odborník. Každý v ní najde něco pro sebe,“ míní Belcredi. Vyhodnocení různých druhů nálezů a jejich rozbory provádělo kromě něj na dvacet dalších specialistů.

Od vydání knihy bylo na besedách a přes internet distribuováno již kolem čtyř set kusů. „Tedy přes polovinu nákladu je prodáno,“ konstatoval Belcredi, kterého přirozeně velký zájem o knihu těší.

Příroda si bere hrad zpět, brzy z něj nic nebude

Rád by také uchoval Skály v odpovídajícím stavu i pro další generace. Není to však podle něj snadné. „Příroda si bere hrad neuvěřitelným způsobem zpět. Již pár let po výzkumu jím projdete jen po úzké pěšině. Snažím se proto získat nějakou dotaci či grant alespoň na zpevnění zdiva a fixaci stěn, ale zatím bez výsledku,“ podotkl Belcredi.

Památce dávají zabrat i návštěvníci, již na ni s oblibou míří po červené i modré značce. Někteří po sobě totiž zanechávají pozůstatky táboráků či odpadky – jedním z těch skutečně nezvyklých je třeba ohořelé torzo sněžného skútru, které leželo před vstupem do hradu.

Na okolní skaliska zase vyrážejí horolezci. „Se šplháním po skalách a zarážením skob do skal zásadně nesouhlasím a je třeba takovému chování udělat přítrž. Co se týče táboření, tak to je mimo vyhrazené prostory přímo zakázáno,“ dodal Belcredi.

Ludvík Belcredi

 • Osmašedesátiletý příslušník někdejšího šlechtického rodu, vystudoval archeologii a historii na univerzitě v Brně. Poté pracoval v Okresním muzeu Brno-venkov jako archeolog.
 • V roce 1991 se stal vedoucím Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně a v této funkci setrval 23 let.
 • V počátcích svých výzkumů se věnoval např. zaniklé vsi Chroustovu, modlitebně Jana Blahoslava v Ivančicích či areálu kláštera Porta coeli v Předklášteří.
 • Jeho nejvýznamnějším výzkumem byl odkryv zaniklé středověké vsi Bystřece. Trval 30 sezon a byl završen obsáhlou publikací.
 • Výzkum hradu Skály byl jeho druhým nejrozsáhlejším projektem; trval 20 let. Vzešla z něj monografie Hrad Skály vydal své tajemství. Objednat si ji lze přes e-mail belcrediknihy@seznam.cz, nabízena je za výrobní cenu 800 korun, při zaslání poštou vyjde s poštovným a balným na 940 korun. Koupit ji lze v Jimramově na radnici, v muzeu či v sousedním knihkupectví v Novém Městě na Moravě. Knihu nabízí i knihkupectví Academia.
 • Z pozdějších bádání se Belcredi zabýval odkryvem plochy na místě bývalého hotelu Metropol v Brně či komendy řádu německých rytířů na nádvoří zámku Slavkov.
 • Věnuje se i charitativní činnosti. Je spoluzakladatel Rotary International v Brně a velmistrem Rytířského řádu svatého Lazara Jeruzalémského – vévoda Carlos Gereda de Borbón ho roku 2013 jmenoval velkopřevorem tohoto řádu.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

 • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Studentka zpříjemňuje dlouhé chvíle pacientům, dostala cenu Křesadlo

Empatie, klid a odzbrojující úsměv. To je jen minimum vlastností, které vystihují letošní držitelku ceny Křesadlo 2022...

Meziříčí nabízí na dlouho poslední městské parcely. Kdo je získá, určí los

Pár minut od centra i od nájezdu na D1, a přitom v docházkové vzdálenosti do přírody. To je velkomeziříčská lokalita...

Dostavba koupaliště se opět odkládá, zastupitelé Světlé odmítli dotaci

Nebylo to snadné rozhodnutí, ale zastupitelé Světlé nad Sázavou odmítli mnohamilionovou dotaci ministerstva práce a...

Po smyku se střetl s náklaďákem, řidič osobního auta zemřel ve vrtulníku

Smyk a následující čelní střet s protijedoucím nákladním automobilem, po kterém havarovaný osobní vůz vylétl ze...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...