Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Po přestavbě se hrad Roštejn vrátí ke své podobě před velkým požárem

  10:04
Okolí hradu Roštejn nedaleko Telče připomíná staveniště. Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce tohoto loveckého sídla. Zahrnuje nejenom obnovu hradních expozic, ale i opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Po rekonstrukci se hrad vrátí ke své podobě z roku 1915.

Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce loveckého hradu Roštejn v lesích u Telče. Ta zahrnuje nejen obnovu hradních expozic, ale také opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Až bude hotovo, má hrad vypadat jako před velkým požárem v roce 1915. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Na úplné odstranění stavebního materiálu z okolí hradu si budou muset návštěvníci ještě chvíli počkat. Je to daň za to, že hrad opravujeme za provozu,“ říká kastelánka Kateřina Rozinková.

Práce však běží podle plánu a neustaly ani v zimě. Po loňském zpřístupnění obnovené přírodovědné trasy B, jež je určena hlavně dětem, se práce přesunuly do hlavního hradního paláce na trasu A. I tato část se už pomalu začíná rýsovat.

Zpřístupněna by měla být letos v červenci. Pro návštěvníky má být tento hlavní prohlídkový okruh procházkou interiérem loveckého sídla v průběhu dějin.

Základní stavební práce na této prohlídkové trase jsou podle kastelánky až na drobnosti dokončené. „Museli jsme například nechat kompletně vyměnit podlahy a stropy, protože velké části byly napadené červotočem a dřevomorkou. Některé trámy byly zase velmi opotřebované,“ vykládá.

Původní podobě se přiblíží i omítky. Nebudou čistě bílé

Návštěvníci se mohou těšit i na novou vizuální podobu hradních komnat. „Chceme se vrátit do obrazu podoby hradu před velkým požárem v roce 1915. Hrad tak získává více historickou atmosféru. V některých místnostech vznikají například nové kazetové stropy,“ popisuje kastelánka.

Fotogalerie

„Pracovalo se také na omítkách. Restaurátoři očišťovali jednak nástěnné malby, ale i v místnostech, kde malby nejsou, pracovali na tom, aby se barevností přibližovaly charakteru 17., 18. a 19. století. Tedy nejsou čistě bílé,“ dodává Rozinková.

Místnosti jsou podle kastelánky momentálně připravené na to, aby se začalo s instalací nové expozice. „Nejen že tam bude restaurovaný historický nábytek, ale na této trase vznikne i několik interaktivních překvapení a prvků, na která nejsou návštěvníci z prohlídek hradů a zámků zatím zvyklí,“ poodhaluje Kateřina Rozinková charakter nové prohlídkové trasy, jež bude návštěvníkům zpřístupněna letos v červenci.

V aplikaci pro tablety bude popsaných 150 erbů

Trasa A má působit jako klasická hradní prohlídka s průvodcem. „Ale vzhledem k tomu, že není dochované původní vybavení, můžeme si pohrát s některými záležitostmi, které mohou podtrhnout atmosféru jednotlivých místností,“ vysvětluje kastelánka.

Návštěvníci tak budou mít například možnost poslechnout si zvukové ukázky loveckých fanfár a díky novým technologiím prozkoumat na 150 erbů z jižní stěny proslulého erbovního sálu. Tam jsou zobrazeny erby z kroniky kostnického koncilu. „Momentálně zpracováváme aplikaci pro tablet, kde bude 150 z 200 vyobrazených erbů určených a popsaných,“ podotkla Rozinková.

K vidění bude i jediný dochovaný hradní prevét čili historická toaleta. „A k naší radosti se podařilo při rekonstrukci prolomit otvor dolů, takže návštěvníci se jím pak budou moci podívat ven. Pro lidi bývají tyto záležitosti velmi atraktivní,“ usmívá se kastelánka.

Se stavebními úpravami trasy A se od léta rozšíří i loni otevřená trasa B, a to o dvě místnosti. V jedné z nich vznikne dětská herna.

Archeologické výzkumy v okolí hradu budou pokračovat na jaře

Na jaře budou v okolí hradu pokračovat také archeologické výzkumy. „Například na podzim se podařilo najít třeba hroty šípů, které souvisejí s obranou hradu,“ dodala.

Loni se podařilo zhotovit i část venkovních omítek. Další část opravy fasád bude pokračovat letos a v příštím roce. Jako poslední ze všech stavebních prací by měla být dokončena úprava hradního nádvoří.

Celkové náklady na projekt přesáhnou 70 milionů korun. Hrad Roštejn je majetkem Kraje Vysočina a je ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Výr na hradě u nástěnky plní diplomatickou funkci

Výr je na hradě ubytovaný celoročně.

Výr je na hradě ubytovaný celoročně.

Lovecký hrádek Roštejn má k přírodě, lovectví a myslivosti velmi blízko. I díky svému umístění uprostřed lesů se zde mohou návštěvníci potkat s některými divokými či domácími zvířaty.

Vedle několika koček a psa se hrad chlubí například i výrem velkým. Tento opeřenec byl na hrad zapůjčen loni v srpnu ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Telči.

„U nás na hradě plní diplomatickou funkci. Vedle jeho voliéry je umístěna nástěnka, kde se lidé dočtou o tom, jak se mají zachovat v případě, když najdou opuštěné nebo zraněné zvíře. Zároveň výr láká do našich přírodovědných expozic,“ představuje neobvyklého hradního obyvatele kastelánka Kateřina Rozinková.

Výr velký je na hradě ubytovaný celoročně. „Bohužel do volné přírody se už nemůže vrátit. Není schopen se kvůli svému handicapu sám uživit. Vybudovali jsme mu speciální voliéru na hradním nádvoří. A mohu říct, že mu u nás svědčí,“ usmívá se hradní paní.

Návštěvníci mu mohli sami vybrat jméno. Ze všech návrhů se správcům hradu líbilo jméno Bubák, které odkazuje i na latinské označení tohoto druhu - Bubo bubo. „Dalšími častými návrhy byl Kubík nebo Pepík. Zaujaly nás i další možnosti. Namátkou Kuliočko strakaté, Sovymír nebo Výroslav,“ vyjmenovala Kateřina Rozinková.

Pro návštěvníky se hrad Roštejn zpřístupní letos v květnu, kdy bude možné navštívit trasu B. Nově upravená trasa A se pak slavnostně otevře začátkem července.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

V první bitvě o extraligu uspěla Jihlava. V Kladně rozhodla v prodloužení

Do finálové série první hokejové ligy, která je zároveň bojem o postup do extraligy, vstoupila výhrou 4:3 Jihlava. V...

Jihlava udělala i druhý krok k extralize. Kladno musí zabrat na Vysočině

Hokejisté Jihlavy zvítězili i ve druhém finálovém duelu první ligy na ledě Kladna 4:1 a v sérii hrané na čtyři...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Čápi na komíně zahřívají vajíčka, ale menší stěhovavé ptáky počasí trápí

Tomáš a Týna tvoří pár čápů bílých, který se usadil na komíně v centru Třebíče. Ve svém hnízdě i přes sněhové přeháňky...

Jarní výlety k rodným domům slavných. Na Vysočině jich stojí celá řada

Přestože ještě pandemie omezuje turistický ruch, cestovat mezi okresy i kraji už je možné. A jaro je vhodná příležitost...

Neobvyklá výzva starosty se vyplatila, mladík si pokácení lípy odpracuje

Tak trochu jiný přístup zvolil starosta Přibyslavi Martin Kamarád k vandalovi, který ve městě pokácel mladou lípu....

Návrat k neakutním operacím nemocnice odkládají, mají moc covid pacientů

Počet nově nakažených covidem-19 na Vysočině se snižuje. Opět mírně klesl i počet hospitalizovaných. Ale v nemocnicích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...