Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Po přestavbě se hrad Roštejn vrátí ke své podobě před velkým požárem

  10:04
Okolí hradu Roštejn nedaleko Telče připomíná staveniště. Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce tohoto loveckého sídla. Zahrnuje nejenom obnovu hradních expozic, ale i opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Po rekonstrukci se hrad vrátí ke své podobě z roku 1915.

Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce loveckého hradu Roštejn v lesích u Telče. Ta zahrnuje nejen obnovu hradních expozic, ale také opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Až bude hotovo, má hrad vypadat jako před velkým požárem v roce 1915. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Na úplné odstranění stavebního materiálu z okolí hradu si budou muset návštěvníci ještě chvíli počkat. Je to daň za to, že hrad opravujeme za provozu,“ říká kastelánka Kateřina Rozinková.

Práce však běží podle plánu a neustaly ani v zimě. Po loňském zpřístupnění obnovené přírodovědné trasy B, jež je určena hlavně dětem, se práce přesunuly do hlavního hradního paláce na trasu A. I tato část se už pomalu začíná rýsovat.

Zpřístupněna by měla být letos v červenci. Pro návštěvníky má být tento hlavní prohlídkový okruh procházkou interiérem loveckého sídla v průběhu dějin.

Základní stavební práce na této prohlídkové trase jsou podle kastelánky až na drobnosti dokončené. „Museli jsme například nechat kompletně vyměnit podlahy a stropy, protože velké části byly napadené červotočem a dřevomorkou. Některé trámy byly zase velmi opotřebované,“ vykládá.

Původní podobě se přiblíží i omítky. Nebudou čistě bílé

Návštěvníci se mohou těšit i na novou vizuální podobu hradních komnat. „Chceme se vrátit do obrazu podoby hradu před velkým požárem v roce 1915. Hrad tak získává více historickou atmosféru. V některých místnostech vznikají například nové kazetové stropy,“ popisuje kastelánka.

„Pracovalo se také na omítkách. Restaurátoři očišťovali jednak nástěnné malby, ale i v místnostech, kde malby nejsou, pracovali na tom, aby se barevností přibližovaly charakteru 17., 18. a 19. století. Tedy nejsou čistě bílé,“ dodává Rozinková.

Místnosti jsou podle kastelánky momentálně připravené na to, aby se začalo s instalací nové expozice. „Nejen že tam bude restaurovaný historický nábytek, ale na této trase vznikne i několik interaktivních překvapení a prvků, na která nejsou návštěvníci z prohlídek hradů a zámků zatím zvyklí,“ poodhaluje Kateřina Rozinková charakter nové prohlídkové trasy, jež bude návštěvníkům zpřístupněna letos v červenci.

V aplikaci pro tablety bude popsaných 150 erbů

Trasa A má působit jako klasická hradní prohlídka s průvodcem. „Ale vzhledem k tomu, že není dochované původní vybavení, můžeme si pohrát s některými záležitostmi, které mohou podtrhnout atmosféru jednotlivých místností,“ vysvětluje kastelánka.

Návštěvníci tak budou mít například možnost poslechnout si zvukové ukázky loveckých fanfár a díky novým technologiím prozkoumat na 150 erbů z jižní stěny proslulého erbovního sálu. Tam jsou zobrazeny erby z kroniky kostnického koncilu. „Momentálně zpracováváme aplikaci pro tablet, kde bude 150 z 200 vyobrazených erbů určených a popsaných,“ podotkla Rozinková.

K vidění bude i jediný dochovaný hradní prevét čili historická toaleta. „A k naší radosti se podařilo při rekonstrukci prolomit otvor dolů, takže návštěvníci se jím pak budou moci podívat ven. Pro lidi bývají tyto záležitosti velmi atraktivní,“ usmívá se kastelánka.

Se stavebními úpravami trasy A se od léta rozšíří i loni otevřená trasa B, a to o dvě místnosti. V jedné z nich vznikne dětská herna.

Archeologické výzkumy v okolí hradu budou pokračovat na jaře

Na jaře budou v okolí hradu pokračovat také archeologické výzkumy. „Například na podzim se podařilo najít třeba hroty šípů, které souvisejí s obranou hradu,“ dodala.

Loni se podařilo zhotovit i část venkovních omítek. Další část opravy fasád bude pokračovat letos a v příštím roce. Jako poslední ze všech stavebních prací by měla být dokončena úprava hradního nádvoří.

Celkové náklady na projekt přesáhnou 70 milionů korun. Hrad Roštejn je majetkem Kraje Vysočina a je ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Výr na hradě u nástěnky plní diplomatickou funkci

Výr je na hradě ubytovaný celoročně.

Lovecký hrádek Roštejn má k přírodě, lovectví a myslivosti velmi blízko. I díky svému umístění uprostřed lesů se zde mohou návštěvníci potkat s některými divokými či domácími zvířaty.

Vedle několika koček a psa se hrad chlubí například i výrem velkým. Tento opeřenec byl na hrad zapůjčen loni v srpnu ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Telči.

„U nás na hradě plní diplomatickou funkci. Vedle jeho voliéry je umístěna nástěnka, kde se lidé dočtou o tom, jak se mají zachovat v případě, když najdou opuštěné nebo zraněné zvíře. Zároveň výr láká do našich přírodovědných expozic,“ představuje neobvyklého hradního obyvatele kastelánka Kateřina Rozinková.

Výr velký je na hradě ubytovaný celoročně. „Bohužel do volné přírody se už nemůže vrátit. Není schopen se kvůli svému handicapu sám uživit. Vybudovali jsme mu speciální voliéru na hradním nádvoří. A mohu říct, že mu u nás svědčí,“ usmívá se hradní paní.

Návštěvníci mu mohli sami vybrat jméno. Ze všech návrhů se správcům hradu líbilo jméno Bubák, které odkazuje i na latinské označení tohoto druhu - Bubo bubo. „Dalšími častými návrhy byl Kubík nebo Pepík. Zaujaly nás i další možnosti. Namátkou Kuliočko strakaté, Sovymír nebo Výroslav,“ vyjmenovala Kateřina Rozinková.

Pro návštěvníky se hrad Roštejn zpřístupní letos v květnu, kdy bude možné navštívit trasu B. Nově upravená trasa A se pak slavnostně otevře začátkem července.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchvat Brodu je nutné dokončit, naznali úředníci. Jeho stavba opět běží

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak by se dalo charakterizovat současné dění kolem stavby jihovýchodního obchvatu...

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejmelka si zvykl i na poušť: Arizona nebyla láska na první pohled

Premium Před rokem se balil do Ameriky, kde chtěl zkusit své štěstí v boji o sen všech hokejistů v podobě NHL. Dnes je Karel...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru....

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Programátor v sobě probudil lásku ke dřevu, vyrábí misky, kříže a dekorace

V bezmála tři sta let staré chalupě na okraji Rudolce na Žďársku vznikají pod rukama Jiřího Šperla dřevěné misky všech...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...