Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Po přestavbě se hrad Roštejn vrátí ke své podobě před velkým požárem

  10:04
Okolí hradu Roštejn nedaleko Telče připomíná staveniště. Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce tohoto loveckého sídla. Zahrnuje nejenom obnovu hradních expozic, ale i opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Po rekonstrukci se hrad vrátí ke své podobě z roku 1915.

Od května 2017 běží v několika etapách rekonstrukce loveckého hradu Roštejn v lesích u Telče. Ta zahrnuje nejen obnovu hradních expozic, ale také opravy exteriéru včetně venkovních fasád a nádvoří. Až bude hotovo, má hrad vypadat jako před velkým požárem v roce 1915. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Na úplné odstranění stavebního materiálu z okolí hradu si budou muset návštěvníci ještě chvíli počkat. Je to daň za to, že hrad opravujeme za provozu,“ říká kastelánka Kateřina Rozinková.

Práce však běží podle plánu a neustaly ani v zimě. Po loňském zpřístupnění obnovené přírodovědné trasy B, jež je určena hlavně dětem, se práce přesunuly do hlavního hradního paláce na trasu A. I tato část se už pomalu začíná rýsovat.

Zpřístupněna by měla být letos v červenci. Pro návštěvníky má být tento hlavní prohlídkový okruh procházkou interiérem loveckého sídla v průběhu dějin.

Základní stavební práce na této prohlídkové trase jsou podle kastelánky až na drobnosti dokončené. „Museli jsme například nechat kompletně vyměnit podlahy a stropy, protože velké části byly napadené červotočem a dřevomorkou. Některé trámy byly zase velmi opotřebované,“ vykládá.

Původní podobě se přiblíží i omítky. Nebudou čistě bílé

Návštěvníci se mohou těšit i na novou vizuální podobu hradních komnat. „Chceme se vrátit do obrazu podoby hradu před velkým požárem v roce 1915. Hrad tak získává více historickou atmosféru. V některých místnostech vznikají například nové kazetové stropy,“ popisuje kastelánka.

„Pracovalo se také na omítkách. Restaurátoři očišťovali jednak nástěnné malby, ale i v místnostech, kde malby nejsou, pracovali na tom, aby se barevností přibližovaly charakteru 17., 18. a 19. století. Tedy nejsou čistě bílé,“ dodává Rozinková.

Místnosti jsou podle kastelánky momentálně připravené na to, aby se začalo s instalací nové expozice. „Nejen že tam bude restaurovaný historický nábytek, ale na této trase vznikne i několik interaktivních překvapení a prvků, na která nejsou návštěvníci z prohlídek hradů a zámků zatím zvyklí,“ poodhaluje Kateřina Rozinková charakter nové prohlídkové trasy, jež bude návštěvníkům zpřístupněna letos v červenci.

V aplikaci pro tablety bude popsaných 150 erbů

Trasa A má působit jako klasická hradní prohlídka s průvodcem. „Ale vzhledem k tomu, že není dochované původní vybavení, můžeme si pohrát s některými záležitostmi, které mohou podtrhnout atmosféru jednotlivých místností,“ vysvětluje kastelánka.

Návštěvníci tak budou mít například možnost poslechnout si zvukové ukázky loveckých fanfár a díky novým technologiím prozkoumat na 150 erbů z jižní stěny proslulého erbovního sálu. Tam jsou zobrazeny erby z kroniky kostnického koncilu. „Momentálně zpracováváme aplikaci pro tablet, kde bude 150 z 200 vyobrazených erbů určených a popsaných,“ podotkla Rozinková.

K vidění bude i jediný dochovaný hradní prevét čili historická toaleta. „A k naší radosti se podařilo při rekonstrukci prolomit otvor dolů, takže návštěvníci se jím pak budou moci podívat ven. Pro lidi bývají tyto záležitosti velmi atraktivní,“ usmívá se kastelánka.

Se stavebními úpravami trasy A se od léta rozšíří i loni otevřená trasa B, a to o dvě místnosti. V jedné z nich vznikne dětská herna.

Archeologické výzkumy v okolí hradu budou pokračovat na jaře

Na jaře budou v okolí hradu pokračovat také archeologické výzkumy. „Například na podzim se podařilo najít třeba hroty šípů, které souvisejí s obranou hradu,“ dodala.

Loni se podařilo zhotovit i část venkovních omítek. Další část opravy fasád bude pokračovat letos a v příštím roce. Jako poslední ze všech stavebních prací by měla být dokončena úprava hradního nádvoří.

Celkové náklady na projekt přesáhnou 70 milionů korun. Hrad Roštejn je majetkem Kraje Vysočina a je ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Výr na hradě u nástěnky plní diplomatickou funkci

Výr je na hradě ubytovaný celoročně.

Lovecký hrádek Roštejn má k přírodě, lovectví a myslivosti velmi blízko. I díky svému umístění uprostřed lesů se zde mohou návštěvníci potkat s některými divokými či domácími zvířaty.

Vedle několika koček a psa se hrad chlubí například i výrem velkým. Tento opeřenec byl na hrad zapůjčen loni v srpnu ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Telči.

„U nás na hradě plní diplomatickou funkci. Vedle jeho voliéry je umístěna nástěnka, kde se lidé dočtou o tom, jak se mají zachovat v případě, když najdou opuštěné nebo zraněné zvíře. Zároveň výr láká do našich přírodovědných expozic,“ představuje neobvyklého hradního obyvatele kastelánka Kateřina Rozinková.

Výr velký je na hradě ubytovaný celoročně. „Bohužel do volné přírody se už nemůže vrátit. Není schopen se kvůli svému handicapu sám uživit. Vybudovali jsme mu speciální voliéru na hradním nádvoří. A mohu říct, že mu u nás svědčí,“ usmívá se hradní paní.

Návštěvníci mu mohli sami vybrat jméno. Ze všech návrhů se správcům hradu líbilo jméno Bubák, které odkazuje i na latinské označení tohoto druhu - Bubo bubo. „Dalšími častými návrhy byl Kubík nebo Pepík. Zaujaly nás i další možnosti. Namátkou Kuliočko strakaté, Sovymír nebo Výroslav,“ vyjmenovala Kateřina Rozinková.

Pro návštěvníky se hrad Roštejn zpřístupní letos v květnu, kdy bude možné navštívit trasu B. Nově upravená trasa A se pak slavnostně otevře začátkem července.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Děkuji klientům za to, že jim můžu pomáhat, říká oceněný dobrovolník

Doprovází imobilní seniory k nepříjemným vyšetřením u lékařů, bere je na vycházky. Dává jim oporu i pocit bezpečí....

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Zámek v Náměšti nad Oslavou zve na jedinečnou výstavu cenných tapiserií

Na unikátní sbírku tapiserií nyní láká návštěvníky zámek v Náměšti nad Oslavou. Pro zájemce o užité umění připravil na...

Velké Meziříčí dusí letní uzavírka, opravuje se severní příjezd do města

Řidiči ve Velkém Meziříčí se za volantem kvůli dopravním komplikacím zapotí ještě více, než je v těchto dnech obvyklé....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...