Hrad Lipnice je pro turisty zavřený. Filmaři natáčejí reklamu a platí víc

  8:41aktualizováno  8:41
Na lipnický hrad vypínající se nad jihozápadem Havlíčkobrodska dorazí denně kolem tří stovek turistů. Od úterního rána do čtvrtka ale narazí na zamčenou bránu. Uprostřed turistické sezony na hradě natáčí americká produkce přísně utajovanou reklamu.

Hrad Lipnici objevili filmaři na konci 60. let. Od té doby se zde točila řada snímků. Například i film o Janu Husovi. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Projekt Král. Takový pracovní název třídenní natáčení na hradě v Lipnici nad Sázavou nese.

„Filmaři tu točí reklamu na jednu světovou značku. Vše je ale přísně tajné, ani já víc nevím,“ podotkl kastelán hradu Marek Hanzlík.

Podle kastelána se natáčení odehrává zejména v historickém sklepení a v prvním patře v místnostech, které slouží pro expozice. „Produkce si místnosti vybavuje svým nábytkem a sama si je zařizuje, jak potřebuje,“ dodal Hanzlík.

Co přesně se při natáčení za zdmi hradu odehrává, však zůstává přísně střeženým tajemstvím. Filmaři jsou, zvláště v případě reklamy, velmi obezřetní, aby se ven nedostaly žádná informace, které by mohla využít konkurence. Na Lipnici vzniká pouze část reklamního spotu, pro druhou si Američané pronajali Křivoklát.

Hrad Lipnice se návštěvníkům znovu otevře v pátek. Pro hrad samotný je natáčení v turistické sezoně velkou komplikací.

„Přiznám, že radost z toho nemáme. Pro nás uzavření hradu návštěvníkům a turistům zas tak velkou reklamou není. Všem se omlouváme,“ konstatuje Hanzlík.

Nicméně přiznává, že hrad tím získá peníze potřebné na opravy a údržbu. „Musíme se chovat jako řádní hospodáři. A je pravda, že si za tři dny filmování vyděláme mnohem víc, než bychom za stejnou dobu získali na vstupném,“ dodává rychle kastelán.

V letní sezoně vstupné na hradě denně zaplatí přibližně tři stovky návštěvníků. Při ceně vstupenek 60 a 90 korun by hrad od návštěvníků vybral za tři dny přibližně 50 až 80 tisíc korun.

Drákula, Dračí doupě i Faust

Majestátní zřícenina hradu v Lipnici nad Sázavou je pro filmaře oblíbeným místem. České i mezinárodní produkce sem rády jezdí zejména od poloviny devadesátých let. Využívají hlavně interiéry ve starém sklepení, nádvoří i místnosti ve věži Samson.

Zájem filmařů o Lipnici odstartovalo už v roce 1969 natáčení televizního hororu Hrabě Drákula. Snímek režírovala Anna Procházková, v titulní roli transylvánského upíra se představil Ilja Racek.

Pomyslnou kliku si tu ale filmaři z­ mnoha zemí světa začali podávat až o třicet let později. Na Lipnici vznikaly scény z filmů Dračí doupě, Příběh rytíře nebo ruského Fausta, Francouzi tu točili Bestii z Gévaudanu. Před třemi roky německá produkce vrátila Lipnici do období Johanky z Arku při natáčení hraného dokumentu v cyklu Ženy v historii.

Pravděpodobně největším filmovým projektem, jehož část na Lipnici vznikala, byl americký akční snímek xXx. Přímo na hradě ho natáčel režisér Rob Cohen s akční hvězdou Vinem Dieselem.

A další filmaře by lipnický kastelán mohl přivítat ještě toto léto. Natáčení se chystá i na srpen. To by měl být hrad uzavřen po celý týden. Zatím to však není jisté, znám není ani termín případného natáčení.

„Opět americká produkce by zde měla natáčet scény do seriálu Templáři. To ale jen v případě, že sama zajistí přesun, popřípadě vyplacení akcí, které jsme na období natáčení měli na hradě už nasmlouvané,“ upozornil Marek Hanzlík.

Nejčtenější

Noční obloha nad Českem se opět rozsvěcuje, jev lidé hlásí stále častěji

Noční svítící oblaka nad Jihlavou, jak je zachytil fotograf Petr Lemberk. Jde o...

Opět po roce mohli lidé na Jihlavsku v minulých dnech pozorovat zvláštní úkaz na letní obloze. Po setmění se část nebe...

Puma americká se dostala na Vysočinu, před starostou utekla do pole

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Puma, která se před časem pohybovala na Jindřichohradecku, je už zřejmě na Vysočině. V sobotu ráno ji pozoroval...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Jeden útok v pátek, druhý v sobotu. Násilí poznamenalo festival v Jihlavě

Ilustrační snímek

O víkendu byli v centru Jihlavy zbiti dva muži. Jeden v pátek večer, druhý v sobotu. Oba incidenty se staly ve stejných...

Další z rubriky

Studie úložiště jaderného odpadu nepočítá s obchvatem na Jaroměřicku

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Chceme znát postoj Kraje Vysočina k hledání lokality pro úložiště jaderného odpadu. Chceme vědět, zda přejímá postoj...

Puma mění teritorium, dostala se už na Žďársko. Policie před ní varuje

Puma americká

Velká kočkovitá šelma, kterou v sobotu ráno pozoroval starosta Želiva na Pelhřimovsku, se zřejmě přesunula na Žďársko....

Vysočina potřebuje rychlou železnici a opravenou D1, zaznělo na konferenci

Konference MAFRA event se tentokrát uskutečnila v Jihlavě. Věnovala se Kraji...

Kvalita života na Vysočině se zlepšuje. Shodli se na tom účastníci páteční konference Lepší místo pro život, jež se...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz