Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Růže místo Prezidenta. „Zemanovu“ hospodu po pauze otevírá nový nájemce

  14:21
Po pauze zaviněné vládními opatřeními znovu ožije „Zemanova“ hospoda v Novém Veselí na Žďársku. Nový provozovatel ovšem zrušil název U Prezidenta a vrátil se k zažitému U Bílé Růže. Podnik, kde vysedával Miloš Zeman a kde jeho příznivci slavili jeho volební triumfy, si pronajala rodina z Jihlavy.

Sourozenci Karol a Žaneta Tóthovi chtějí hostinec U Bílé Růže po čase zase oživit, v úterý otevřou alespoň zahrádku. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Jednoho hezkého večera mi žena říká: A viděl jsi tenhle inzerát? Zprvu jsem ani nevěděl, že je to právě Zemanova hospoda. My zrovna vybírali, kam se vrhnout dál,“ říká Karol Tóth, jak si vybral známý podnik, kam se při volbách sjížděli reportéři nejen z Vysočiny.

Ve veselské restauraci jedla a pila řada známých osobností včetně amerického velvyslance, který tady navštívil Miloše Zemana, jenž má v městysi byt v bývalé tvrzi.

Nemovitost v centru Nového Veselí má dlouhou historii, hodně jeho příběhů z posledních třiceti let je spjatých se současným prezidentem Milošem Zemanem, který má v městysi byt v bývalé tvrzi. Název restaurace U Prezidenta však už z fasády zmizel.

Noví nájemci uznávají, že je to pro ně krok do neznáma, v oboru ovšem mají letité zkušenosti.

„Jsme z Jihlavy, kde jsme provozovali legendární Mikulku u Brány Matky Boží. To byl těžký underground. Nezvládl jsem ale koronavirus, ani s padesátiprocentní pomocí státu jsem to neustál, musel jsem platit dalších 15 tisíc měsíčně. Ale ta situace dohromady trvala už 13 měsíců,“ vysvětluje Tóth, proč podnik po letech zavřel.

Restaurace, kde se poměrně často střídají provozovatelé, po přesunu Miloše Zemana z Nového Veselí na Hrad v roce 2013 dostala název U Prezidenta. Tento název zmizel už za minulého nájemce, který se zaměřil na mexickou kuchyni - skončil po roce a půl během pandemie.

Vývěsní štít s „Prezidentem“ poškodil vítr

„Celý objekt se jmenuje Dům U Bílé růže, jeho součástí je restaurace a cukrárna (okénko se zmrzlinou, pozn. red.). Mně se pro restauraci název U Prezidenta líbil,“ zmínil majitel domu Pavel Sýkora, který patří mezi Zemanovy sympatizanty a opatruje i hospodskou kroniku s mnoha vzkazy a zápisy.

„Asi před dvěma roky vývěsní štít s novým názvem poškodil vítr. Byla tu ještě jedna cedule, ale protože se tehdejší nájemce chtěl zaměřit na mexickou kuchyni, název se mu nehodil a ceduli sundal,“ vysvětluje majitel.

Noví nájemci se o prezidentovi příliš vybavovat nechtějí. „Nechceme se nijak vyhraňovat, ale hospodě tak říkat určitě nebudeme,“ reagoval Tóth. Nový podnik už prezentují pod názvem restaurace a zahrádka U Bílé Růže.

Tóthovy neodradila ani ne úplně valná pověst této provozovny. „Ta hospoda ale kouzlo má. Dost lidí nám však říkalo, že to až tak vyhlášené místo není a vystřídalo se tu několik nájemců,“ uznává Karol Tóth.

„My jsme jiní. A pověst hospody dělá ten, kdo v ní zrovna dělá,“ tvrdí. „Pevně věříme, že se nám to místo podaří oživit,“ dodává jeho sestra Žaneta, která bude pracovat v kuchyni.

Jedna hospoda vyhořela, druhá je na prodej

Před časem byl dům s dosluhující zrezivělou střechou nabízen k prodeji za zhruba osm milionů. Majitel si jej nakonec nechal. „Já nahoře bydlím, objekt postupně už dvacet let rekonstruuji a neplánuji se stěhovat. Hlavně je tady někde poklad a dům bych ani nemohl prodat kvůli duchům, kteří tady jsou,“ připomíná Pavel Sýkora svoje oblíbené historky z dlouhé historie domu Na Městečku.

Nové Veselí je v podivné situaci. Bez ohledu na covid se počet tamních restaurací rapidně snížil. „Firem je tady dost a hospod málo,“ míní Žaneta Tóthová, že jim situace při rozjezdu nyní nahrává do karet. S nabídkou rozvozu jídla by chtěli oslovit právě i místní firmy.

Konkurencí je aktuálně pouze cyklobar U zlomené lípy, kde se však nevaří, a bufet ve sportovní hale, který je otevřený v závislosti na sportovních akcích. Hostinec Černý Rak loni v prosinci vyhořel a dosud je v rekonstrukci, moderní penzion a restaurace Na Louce na okraji městyse ve směru na Žďár je zavřený a na prodej.

„Otvírat se zatím nebude. Mám dva vážné zájemce, ale nemovitost stále ještě není prodaná,“ řekl ve čtvrtek MF DNES zástupce majitele, který si nepřál uvést své jméno. Podle katastru nemovitostí je majitelem firma Swiss Restaurant.

Na vesnici patří guláš, smažák a dobré pivo

Naopak proti podnikání v oboru hraje fakt, že od loňského října je v provozu obchvat Nového Veselí, který tisíce vozidel denně odvedl z intravilánu.

„Jsme si vědomi toho, že většina aut už jezdí mimo. Ale rádi bychom se domluvili na umístění nějakých poutačů. I bez nich však u nás každý den někdo zastaví a ptá se, zda vaříme,“ zmínil Karol Tóth zážitky z období příprav.

O zaměření kuchyně má jasno. „Nevím, jestli bylo mexiko to pravé na vesnici. Tady to na lidi křičí, že to chce mít na lístku šípkovou a špenát. Zapomíná se na regionální českou gastronomii. Když jsem byl mladý, všude na cestách, kde jsem vystoupil, jsem našel krčmu, kde cinkají příbory, s gulášem, smažákem a dobrým pivem. To už teď moc není. Všechno se tváří luxusně, člověk neví, zda si má vzít kravatu, když jde na pivo,“ nastiňuje hospodský, jakým směrem se chce vydat.

27. ledna 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sucho nutí jižní Moravu propojit za desítky miliard vodovody s Vysočinou

Kvůli suchu chystá Jihomoravský kraj s Krajem Vysočina propojení vodárenských soustav. Například z přehrady Vír na...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Komplikovaný průjezd Přibyslaví se ještě zhoršil, náměstí uzavřela pouť

Řidiči projíždějící Přibyslaví se v těchto dnech musejí obrnit zvláštní dávkou trpělivosti. Čekají na ně hned dvě...

Studenti vyrobili pohon k vozíku pro bývalého spolužáka a dostali cenu

Dost nesvůj byl Štěpán Pejchl, když na žďárské střední průmyslové škole poprvé otestoval přídavný elektrický pohon ke...

Světlá pouť přece jen uspořádá, proti jejímu konání v parku stojí petice

Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou, jedna z největších v republice, letos bude. Oproti původním předpokladům se...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...