Růže místo Prezidenta. „Zemanovu“ hospodu po pauze otevírá nový nájemce

  14:21
Po pauze zaviněné vládními opatřeními znovu ožije „Zemanova“ hospoda v Novém Veselí na Žďársku. Nový provozovatel ovšem zrušil název U Prezidenta a vrátil se k zažitému U Bílé Růže. Podnik, kde vysedával Miloš Zeman a kde jeho příznivci slavili jeho volební triumfy, si pronajala rodina z Jihlavy.
Sourozenci Karol a Žaneta Tóthovi chtějí hostinec U Bílé Růže po čase zase...

Sourozenci Karol a Žaneta Tóthovi chtějí hostinec U Bílé Růže po čase zase oživit, v úterý otevřou alespoň zahrádku. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

„Jednoho hezkého večera mi žena říká: A viděl jsi tenhle inzerát? Zprvu jsem ani nevěděl, že je to právě Zemanova hospoda. My zrovna vybírali, kam se vrhnout dál,“ říká Karol Tóth, jak si vybral známý podnik, kam se při volbách sjížděli reportéři nejen z Vysočiny.

Ve veselské restauraci jedla a pila řada známých osobností včetně amerického velvyslance, který tady navštívil Miloše Zemana, jenž má v městysi byt v bývalé tvrzi.

Nemovitost v centru Nového Veselí má dlouhou historii, hodně jeho příběhů z posledních třiceti let je spjatých se současným prezidentem Milošem Zemanem, který má v městysi byt v bývalé tvrzi. Název restaurace U Prezidenta však už z fasády zmizel.

Noví nájemci uznávají, že je to pro ně krok do neznáma, v oboru ovšem mají letité zkušenosti.

„Jsme z Jihlavy, kde jsme provozovali legendární Mikulku u Brány Matky Boží. To byl těžký underground. Nezvládl jsem ale koronavirus, ani s padesátiprocentní pomocí státu jsem to neustál, musel jsem platit dalších 15 tisíc měsíčně. Ale ta situace dohromady trvala už 13 měsíců,“ vysvětluje Tóth, proč podnik po letech zavřel.

Restaurace, kde se poměrně často střídají provozovatelé, po přesunu Miloše Zemana z Nového Veselí na Hrad v roce 2013 dostala název U Prezidenta. Tento název zmizel už za minulého nájemce, který se zaměřil na mexickou kuchyni - skončil po roce a půl během pandemie.

Vývěsní štít s „Prezidentem“ poškodil vítr

„Celý objekt se jmenuje Dům U Bílé růže, jeho součástí je restaurace a cukrárna (okénko se zmrzlinou, pozn. red.). Mně se pro restauraci název U Prezidenta líbil,“ zmínil majitel domu Pavel Sýkora, který patří mezi Zemanovy sympatizanty a opatruje i hospodskou kroniku s mnoha vzkazy a zápisy.

„Asi před dvěma roky vývěsní štít s novým názvem poškodil vítr. Byla tu ještě jedna cedule, ale protože se tehdejší nájemce chtěl zaměřit na mexickou kuchyni, název se mu nehodil a ceduli sundal,“ vysvětluje majitel.

Noví nájemci se o prezidentovi příliš vybavovat nechtějí. „Nechceme se nijak vyhraňovat, ale hospodě tak říkat určitě nebudeme,“ reagoval Tóth. Nový podnik už prezentují pod názvem restaurace a zahrádka U Bílé Růže.

Tóthovy neodradila ani ne úplně valná pověst této provozovny. „Ta hospoda ale kouzlo má. Dost lidí nám však říkalo, že to až tak vyhlášené místo není a vystřídalo se tu několik nájemců,“ uznává Karol Tóth.

„My jsme jiní. A pověst hospody dělá ten, kdo v ní zrovna dělá,“ tvrdí. „Pevně věříme, že se nám to místo podaří oživit,“ dodává jeho sestra Žaneta, která bude pracovat v kuchyni.

Jedna hospoda vyhořela, druhá je na prodej

Před časem byl dům s dosluhující zrezivělou střechou nabízen k prodeji za zhruba osm milionů. Majitel si jej nakonec nechal. „Já nahoře bydlím, objekt postupně už dvacet let rekonstruuji a neplánuji se stěhovat. Hlavně je tady někde poklad a dům bych ani nemohl prodat kvůli duchům, kteří tady jsou,“ připomíná Pavel Sýkora svoje oblíbené historky z dlouhé historie domu Na Městečku.

Nové Veselí je v podivné situaci. Bez ohledu na covid se počet tamních restaurací rapidně snížil. „Firem je tady dost a hospod málo,“ míní Žaneta Tóthová, že jim situace při rozjezdu nyní nahrává do karet. S nabídkou rozvozu jídla by chtěli oslovit právě i místní firmy.

Konkurencí je aktuálně pouze cyklobar U zlomené lípy, kde se však nevaří, a bufet ve sportovní hale, který je otevřený v závislosti na sportovních akcích. Hostinec Černý Rak loni v prosinci vyhořel a dosud je v rekonstrukci, moderní penzion a restaurace Na Louce na okraji městyse ve směru na Žďár je zavřený a na prodej.

„Otvírat se zatím nebude. Mám dva vážné zájemce, ale nemovitost stále ještě není prodaná,“ řekl ve čtvrtek MF DNES zástupce majitele, který si nepřál uvést své jméno. Podle katastru nemovitostí je majitelem firma Swiss Restaurant.

Na vesnici patří guláš, smažák a dobré pivo

Naopak proti podnikání v oboru hraje fakt, že od loňského října je v provozu obchvat Nového Veselí, který tisíce vozidel denně odvedl z intravilánu.

„Jsme si vědomi toho, že většina aut už jezdí mimo. Ale rádi bychom se domluvili na umístění nějakých poutačů. I bez nich však u nás každý den někdo zastaví a ptá se, zda vaříme,“ zmínil Karol Tóth zážitky z období příprav.

O zaměření kuchyně má jasno. „Nevím, jestli bylo mexiko to pravé na vesnici. Tady to na lidi křičí, že to chce mít na lístku šípkovou a špenát. Zapomíná se na regionální českou gastronomii. Když jsem byl mladý, všude na cestách, kde jsem vystoupil, jsem našel krčmu, kde cinkají příbory, s gulášem, smažákem a dobrým pivem. To už teď moc není. Všechno se tváří luxusně, člověk neví, zda si má vzít kravatu, když jde na pivo,“ nastiňuje hospodský, jakým směrem se chce vydat.

27. ledna 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Popral se na diskotéce v Horní Cerekvi opilý policista? GIBS to prověřuje

6. dubna 2024  20:03

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje incident v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku....

Houby rostou dříve, někde i ty vzácné. Lidé našli smrže, kačenky i kováře

10. dubna 2024

Premium Letošní brzký nástup teplého počasí popohnal na povrch i první jarní houby. Na Vysočině se dokonce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Pořád trénuju kolem komína. Pokorný vypráví, proč přijal nabídku Komety

6. dubna 2024  10:55

Zrovna, když začal přemýšlet o tom, že by si měl dát od třebíčské střídačky na chvíli pauzu, ozvala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hokejisté se těší na halu. A my dostaneme drobné, zlobí se jihlavští sportovci

10. dubna 2024  8:45

Je to nutnost, volají jedni. Zbytečně drahé, oponují druzí. Horácká multifunkční aréna, která roste...

Inspirací pro novou knihu byl spisovateli úlovek z rybářských závodů

13. dubna 2024  10:21

Co rok, to nová kniha. Této strategie se nyní snaží držet spisovatel Jan Opatřil, úspěšný autor...

Brzy vstávej, brzy lehej... Muzeum vystavuje vyšívané nástěnné kuchařky

12. dubna 2024  16:57

Kuchyně mnohých prababiček zdobily vyšívané obrazy s poučným veršíkem. Hospodyňka pořádná o...

Schválně narazil do auta před sebou a tlačil ho do příkopu, řidiči hrozí 10 let

12. dubna 2024  13:53

Jako smyslů zbavený se na silnici na Jihlavsku choval čtyřiapadesátiletý řidič. Úmyslně totiž...

Poprvé od války se u zámku v Náměšti nad Oslavou vysadí stromy

12. dubna 2024  12:01

Zámecký park v Náměšti nad Oslavou, jehož historie se datuje do první poloviny 18. století, bude...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...