První postih ve výši 350 tisíc korun dostala stavební společnosti PSJ, a.s. za předání velkého množství odpadu firmě, která nebyla oprávněná k jeho převzetí. Stalo se tak při výstavbě jihlavského Sportovně relaxačního centra Český mlýn.
O sto tisíc méně pak bude muset zaplatit příjemce odpadu, tedy společnost IMEX Jihlava, která ho následně použila k úpravě pozemků v místní části Staré Hory.
„Společnost PSJ nesplnila svou povinnost ověřit si, zda předává odpady tomu, kdo je ze zákona oprávněn je přijímat,“ oznámil Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.
Přitěžující okolností v případu podle něj bylo to, že nikdo neprovedl ani nutné rozbory. „Což je povinností toho, kdo odpady předává. Analýzy se udělaly až těsně před koncem návozu. A to je pozdě,“ doplnil Panský.
Jedna firma sankci akceptuje, druhá ne
V sankci 250 tisíc korun uložené společnosti IMEX Jihlava je kromě zmiňovaného převzetí téměř 17 tisíc tun odpadu od firmy PSJ zahrnuto i nezákonné převzetí dalších více než čtyř tisíc tun zeminy a kamení od jiných subjektů.
„Jedná se o relativně časté prohřešky stavebních firem, které si neuvědomují, že zemina z výkopových prací je odpadem a nelze s ní nakládat jinak, než v mezích zákona,“ komentoval případ Erik Geuss, ředitel ČIŽP.
Obě sankcionované firmy se proti pokutám odvolaly, ovšem ministerstvo životního prostředí jejich odvolání zamítlo. „Vzhledem k tomu nemá cenu celou věc nějak více to řešit. Akciová společnost PSJ je tedy připravena pokutu akceptovat a uhradit ji ve stanovené výši,“ oznámil mluvčí PSJ Miroslav Fuks.
Jednatel firmy IMEX Vlastimil Ludvík naopak ČTK řekl, že sankci považuje jeho firma za neoprávněnou, protože má za to, že zákonem dané náležitosti plnila. Zvažuje se bránit u soudu.