Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Jihlava kvůli dopravnímu terminálu plánuje nový průtah podél parku Keťásek

  15:10
Pokud se postoj vedení jihlavského magistrátu nezmění, jeden částečně bezprizorný prostor krajského města dozná v příštích letech výraznou proměnu. Jedná se o oblast mezi městským vlakovým nádražím a vyústěním Hamerníkovy ulice na ulici Jiráskova.

Za výškovou budovou PSJ směrem k centru města by měla vést rozšířená dvouproudá silnice propojující JIráskovu ulici a nový dopravní terminál. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Právě tudy by totiž podle představ jihlavské radnice měla vést – širší veřejnosti pravděpodobně nejméně známá – část dopravních staveb souvisejících s chystaným centrálním dopravním terminálem v prostoru nynějšího městského vlakového nádraží. 

Terminál by měl být propojen s vyústěním Hamerníkovy ulice na Jiráskovu novou dvouproudou silnicí s cyklopruhy. Zářez údolí na západním okraji parku Keťásek s uličkou U Tunelu bude překonán umělým náspem.

Tři garáže mezi výškovou budovou PSJ a bytovým domem přímo u křižovatky by měly být zbourány, jinak by se tam rozšířená silnice nevešla. Krajský úřad už pro investici vydal první požehnání: na záměr v první prosincový den vydal rozhodnutí o umístění stavby.

Pro obyvatele zmíněného bytového domu u křižovatky Jiráskova – Hamerníkova bylo rozhodnutí šokem: coby sousedi uvažované dopravní stavby posílali do územního řízení své námitky a čekali, že na ně úřad bude reagovat. Žádné reakce se ale nedočkali.

„My dodnes nemáme vyjádření k našim námitkám k územnímu řízení a už je vyvěšeno rozhodnutí. To mi přijde velmi nekorektní,“ vyjádřil se jeden z obyvatel bytového domu Jiří Kotlík.

Lidé z domu většinou nechali své byty nedávno kompletně zrekonstruovat, někteří je i nově koupili v dobré víře, že se stěhují do relativně klidné lokality – nyní totiž s domem sousedí na dotčené severozápadní straně jenom bezejmenná ulička, kterou denně projede kolem stovky aut do pneuservisu a na nedaleké parkoviště. Za uličkou je malý parčík.

Záměr neodložili

Tohle by se však mělo výstavbou klíčového nového průtahu městem radikálně změnit – tudy by jezdila většina dopravy ze zatížené Fritzovy ulice plus provoz od dopravního terminálu. Vozovka průtahu by byla asi deset metrů od stěny bytového domu, po této nové silnici by zřejmě jezdila i městská hromadná doprava.

„Kdybych tušil, že město pořád drží tento záměr, který jsem považoval za dávno zapomenutý a opuštěný, nikdy bych si tady byt nekupoval,“ lituje další z obyvatel bytového domu Tomáš Kalina.

Stávající vedení Jihlavy nicméně trvá na tom, že záměr „Centrální dopravní terminál Jihlava – napojení Hamerníkova“ patří ke strategickým plánům města.

„Je to dlouhodobě klíčový projekt. Zpočátku bylo jeho cílem odlehčit ulicím Fritzova a Tolstého, ale současně pomůže dopravně obsloužit dopravní terminál,“ řekl náměstek primátorky Vít Zeman.

Třetí fáze většího záměru

Zmíněná část nového průtahu by měla být třetí fází většího záměru. V první etapě – snad už v roce 2023 – má Správa železnic zahájit přebudování městského nádraží na terminál vybudováním nové odbavovací haly, což je investice za tři čtvrtě miliardy korun.

Na to má navázat stavba nového propojení Havlíčkovy ulice od okružní křižovatky pod Agrodatem podél starého obilního sila k nové odbavovací hale s vyústěním na Fritzovu ulici u Legiodomu.

Ve druhé etapě bude vybudováno v rámci terminálu nové autobusové nádraží s napojením na Jiráskovu ulici u areálu Ferony.

Po zmíněné třetí etapě „terminál – Hamerníkova“ bude následovat čtvrtá – revitalizace parků.

„Záměr je citelným zásahem do území, ale pozitivem je, že omezí dopravu uvnitř města a upraví problematický prostor u městského nádraží, kde je stále nepořádek, což díky sociální kontrole zmizí,“ míní Katarína Ruschková z magistrátního odboru životního prostředí.

Budeme se bránit, říkají místní

Obyvatelé bytového domu u křižovatky Jiráskova – Hamerníkova se však realizaci záměru hodlají bránit.

„Poradíme se se sousedy, oslovíme právníka a zvážíme další kroky včetně petice. Já osobně využiju všechny možnosti, jak se bránit proti tomuto nesmyslnému záměru a plýtvání veřejnými penězi. Kromě toho, že ten záměr znehodnocuje naše investice do bydlení, tak bude znamenat i další obrovskou dopravní zátěž pro už tak přetíženou Hamerníkovu ulici,“ soudí Kotlík.

Plánovaná první dopravní větev propojující terminál s Jiráskovou ulicí u Ferony kontroverze nebudí. Tam totiž plánovaná silnice využívá už stávající prostor opuštěné části starého nákladového nádraží.

Tři garáže mezi výškovou budovou PSJ a bytovým domem přímo u křižovatky by měly být zbourány, , jinak by se tam rozšířená silnice nevešla.

Tři garáže mezi výškovou budovou PSJ a bytovým domem přímo u křižovatky by měly být zbourány, , jinak by se tam rozšířená silnice nevešla.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič kamionu na D1 přehlédl odstavené auto, po srážce nákladní vůz shořel

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla uzavřena. Na 78,5. kilometru u Vojslavic se srazila dvě nákladní auta, jedno začalo...

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Úzkokolejka s párou byla pojítkem atrakcí, bez ní se čeká úbytek turistů

Po rozhodnutí soudu, který minulý týden poslal Jindřichohradecké místní dráhy do konkurzu, je to takřka jisté. Turisté,...

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Zmodernizované kino ve Ždírci opět promítá, ožilo po jedenácti letech

Před osmi lety mělo kino ve Ždírci nad Doubravou na kahánku. V tu dobu už zastaralé a málo využívané zařízení, prý ve...

Na D1 u Velkého Meziříčí hořela ve směru na Brno dodávka, kolona se rozjíždí

Požár dodávky zastavil ve čtvrtek v podvečer provoz na 153. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Na místě zasahovali...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCTION MANAGER (90 - 110.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 90 000 - 110 000 Kč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...