Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Kvůli hluku mění Jihlava projekt na dopravní terminál, vzdát se ho nechce

  12:06
Jihlava se nevzdává snu o centrálním dopravním terminálu u městského vlakového nádraží. Pracuje na změnách projektu. Za pár týdnů chce předložit krajskému úřadu nový záměr. Město na počátku března požádalo o přerušení projednávání vlivů stavby na životní prostředí. Problémem byl hluk.

Takto by měl vypadat nový centrální dopravní terminál v Jihlavě. Opomíjená lokalita u městského nádraží dozná výrazných změn. Autorem vítězné studie, která již počítá s variantou zastávky vysokorychlostní trati, je brněnský Atelier RAW. | foto: Magistrát města Jihlavy

Projektanti nyní pracují na technické studii nové komunikace od terminálu na Jiráskově ulici u Ferony. Ta doplní v současné době zpracovávané nové oznámení záměru.

Fotogalerie

Město požádalo o ukončení projednávání vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA, protože původní projekt na propojení Hamerníkovy ulice silnicí přes park Keťásek by nevyhovoval hlukovým limitům. Příliš vysoké by bylo i dopravní zatížení.

„Ochrana bytových domů by byla příliš nákladná a projektanti proto nyní připravují projekt, jak dopravní zátěž rozložit i na jiné nové komunikace,“ sdělil radní pro dopravu Jaroslav Vymazal (ODS).

Město Jihlava předpokládá zahájení stavebních prací na budování terminálu v roce 2023, terminál by mohl být čistě teoreticky v provozu v roce 2025.

Nyní také probíhají projektové práce na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí.

„Jakmile dokončíme projekt, podáme nové oznámení záměru, které bude rozšířené o nové komunikace. Díky napojení na Jiráskovu ulici dojde k rozložení dopravní zátěže a projekt už by měl vyhovět i s respektováním stávající zástavby,“ doplnil Vymazal.

Mluvčí magistrátu Radovan Daněk upozornil, že zda se v Jihlavě podaří stavbu terminálu dokončit do roku 2025, záleží na řadě faktorů.

„Především na zpracovateli projektové dokumentace pro stavební povolení, na výběru zhotovitele stavby a také na zajištění spolufinancování z Evropské unie,“ vyjádřil se Daněk.

Správa železnic počítá s modernizací nádraží

Správa železnic (SŽ) znovu oznámila, že stále připravuje modernizaci železniční stanice Jihlava-město.

„Stavbou dojde k vybudování modernizovaného bezbariérového železničního nádraží včetně nové dvoupodlažní výpravní budovy. Výpravní budova bude sloužit jako zázemí pro cestující, dopravce a bude obsahovat i prostory - kanceláře - požadované městem Jihlava pro MHD a Krajem Vysočina pro autobusového přepravce,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Friebová.

SŽ nyní podle ní zpracovává projektovou dokumentaci pro společné povolení pro oba záměry, která má být dokončena do konce tohoto roku.

„Následně se v druhé polovině roku 2021 předpokládá zahájení realizace stavby. Hlavní stavební práce budou probíhat v roce 2022 a dokončení stavby se předpokládá do poloviny roku 2023,“ dodala Friebová s tím, že současně SŽ připravuje v Jihlavě i samostatnou investiční akci „Jihlava ON - rekonstrukce“, která se týká rekonstrukce osobního nádraží.

Projektanti při přípravě dopravního terminálu nyní hledají řešení ve dvou různých směrech - jak ve stávajícím řešení dopravy udělat protihluková opatření a jak případně změnit samotný jeho dopravní systém.

Součástí úvah je stále napojení terminálu na okružní křižovatku u Havlíčkovy ulice pod Rozkvětem s tím, že silnice by měla obkroužit budovu předválečné sýpky nad křižovatkou a poblíž železnice se přiblížit k terminálu. Od terminálu pak má vést silnice dál podél kolejí k okraji parku Keťásek a tam se pak zřejmě bude větvit do dvou směrů - k Feroně u Jiráskovy ulice a k vyústění Hamerníkovy ulice u výškové budovy PSJ.

V současnosti je prostor budoucího terminálu pro silniční dopravu spojen s okolím pouze ulicí Legionářů. Problematickým bodem je obytný a obývaný dům před městským nádražím, který by podle hygieniků mohl být ohrožen hlukem překračujícím povolené limity.

„Jednou variantou je udělat tam protihlukové bariéry, nebo tudy dopravu organizovat tak, aby nebyla v takové míře, jak to dosud dopravní model předpokládal,“ řekl Vymazal.

Od loňska chráněnou sýpku bourat nebudou

Celý projekt terminálu od počátku sklízí kontroverzní reakce. Jeho kritici mu vytýkají zásahy do Sadů legionářů a parku Keťásek a donedávna ještě také uvažované bourání dnes již památkově chráněné zmíněné sýpky u Havlíčkovy ulice.

„Optimální z dopravního hlediska by bylo, kdyby se ta sýpka zbourala, ale situace se tam změnila, tak to nepůjde,“ komentoval to Vymazal.

Sýpka podle projektu brněnského stavitele Johanna Theimera v roce 1927 je přitom jednou z dominant této části města. Její součástí je unikátní konstrukce krovu od architekta Fridricha Zollingera. Na seznam státem chráněných kulturních památek byla sýpka zapsána loni na jaře.

Podoba nového dopravního terminálu byla zveřejněna už v září 2017:

7. září 2017

Město se podle Vymazala bez terminálu u městského nádraží neobejde. „Je to klíčová dopravní věc ve městě. Terminály patří ke každému většímu městu, které je jako Jihlava centrem zaměstnanosti,“ míní Vymazal.

Historicky daný problém městského nádraží, které není v současnosti uzlem železniční dopravy ve městě, protože vlaky od Českých Budějovic tudy jenom projíždějí na hlavní nádraží, kde se tři železniční směry stýkají, se podle Vymazala podaří vyřešit technicky.

„U hlavního nádraží terminál být nemůže, musí být blíž centru, aby lidé do centra mohli dojít pěšky, přesednout v terminálu na kolo nebo na MHD, kdežto hlavní nádraží je na okraji té zástavby,“ míní Vymazal.

Budova městského nádraží v Jihlavě dvakrát vyhrála ve čtenářské anketě MF DNES o nejošklivější místo krajského města. Loni SŽ nečekaně začala natírat přízemní část její fasády novou barvou a na nástupišti nechala obrousit oprýskanou barvu z dřevěného podhledu střechy.

Vybudování dopravního terminálu na městském železničním nádraží v centru Jihlavy zatím naráží na problémy s napojením okolních ulic.

Vybudování dopravního terminálu na městském železničním nádraží v centru Jihlavy zatím naráží na problémy s napojením okolních ulic.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

V první bitvě o extraligu uspěla Jihlava. V Kladně rozhodla v prodloužení

Do finálové série první hokejové ligy, která je zároveň bojem o postup do extraligy, vstoupila výhrou 4:3 Jihlava. V...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Jihlava udělala i druhý krok k extralize. Kladno musí zabrat na Vysočině

Aktualizujeme Hokejisté Jihlavy zvítězili i ve druhém finálovém duelu první ligy na ledě Kladna 4:1 a v sérii hrané na čtyři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava žije bitvou s Kladnem. Zároveň si domlouvá azyl pro příští sezony

Bitva o letošního vítěze Chance ligy, který si zajistí postup do nejvyšší domácí soutěže, začne už zítra. Odborná...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Tisíce očipovaných bolenů vytvořily na Želivce největší třecí hejno v ČR

Na vodní nádrží Švihov ležící na říčce Želivce na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje se vytvořilo největší třecí...

Žďár odsouvá tradiční pouť na podzim, odkládají a ruší se i další akce

Město Žďár nad Sázavou kvůli pokračujícím protiepidemickým opatřením přesune jednu z největších poutí v Česku, kterou...

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Návrat k neakutním operacím nemocnice odkládají, mají moc covid pacientů

Počet nově nakažených covidem-19 na Vysočině se snižuje. Opět mírně klesl i počet hospitalizovaných. Ale v nemocnicích...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....