Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čáry zakazující stání aut v historickém centru Jihlavy vzbudily diskusi

  12:04
V centru Jihlavy se v ulicích objevily žluté nepřerušované čáry. Jsou v zatáčkách i na křižovatkách a označují zákaz zastavení. Výrazná tvář vládnoucí jihlavské ODS, zastupitel Jaroslav Huňáček, který v památkové rezervaci bydlí i pracuje, to ostře kritizuje. Magistrát nové opatření naopak hájí.
V historickém centru Jihlavy se objevily žluté čáry. Označují místa, kde je...

V historickém centru Jihlavy se objevily žluté čáry. Označují místa, kde je zakázáno stání vozidel. Architekta a zastupitele ODS Jaroslava Huňáčka, který v památkové zóně bydlí i pracuje, novinka nemile překvapila. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žluté značení se objevilo v celém historickém centru. Je například v úzkých uličkách Kosmákova a Židovská. A nejenom tam. Právě skutečnost, že křiklavé žluté značení se objevilo v městské památkové rezervaci, Huňáčka rozladilo.

„Chápu, že podle vyhlášky o silničním provozu lze tento způsob zákazu uplatnit, ale ve středověkém centru města? Tak to už je opravdu přes ‚čáru‘,“ napsal rozhořčeně a poukázal i na to, že tímto zásahem dochází k velkému úbytku parkovacích míst.

Podle něj je potřeba vše vidět v souvislostech. A to i vzhledem k tomu, že město Jihlava vlastně prodává prostřednictvím odboru dopravy rezidentní karty na neexistující parkovací místa. „Pak je tedy tento nový způsob dopravního značení opravdu zvrhlý,“ poznamenal.

„Z celého tohoto mého rozhořčení vyplývá, že jako člověku, který v historickém centru bydlí a pracuje, mi není lhostejné, jak se ti dobří lidé, kteří nikdy v centru nežili, starají o naše blaho! Vždyť na vesnici si fláknou svoje auto, kde je jen napadne, a co jim je vlastně po těch, co holt mají na to, aby bydleli v centru města. Těm je potřeba čas od času zavařit! A nejlépe žlutou barvou,“ zakončil svůj příspěvek.

Mezi zaparkovanými auty neprojeli hasiči ani popeláři

Podle zástupců radnice nic není tak černobílé. „Nechceme nikomu škodit, rozhodně nerušíme ani parkovací místa. Pouze jsme vodorovným značením vyznačili místa, která pro parkování nejsou vhodná a kde řidiči dlouhodobě nerespektovali již platná pravidla. Jsou to hlavně křižovatky a zatáčky, kde řidiči své vozy odstavovali a blokovali tím průjezd silnicí,“ sdělil vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

Způsob parkování vedl k tomu, že se do daných oblastí nemohla dostat vozidla integrovaného záchranného systému, především hasičů. Velké obtíže měly kvůli zablokovaným silnicím i vozy Služeb města Jihlavy (SMJ), které zajišťují svoz odpadu. Právě od hasičů vzešel podnět, který řešila bezpečnostní rada města a uložila odboru dopravy se touto situací zabývat.

Hasiči podle Dohnala vytipovali padesát lokalit na různých místech Jihlavy, kde řidiči parkují tak, že se tam zásahová technika nedostane. A právě tam se nové značení od jara maluje. Není to jenom centrum.

„V případě záchrany životů jde zpravidla o vteřiny. Není možné, aby hasiči troubili nebo tahali auta pryč. Máme doloženo, že v některých případech museli běžet až 150 metrů, protože se blíž nedostali,“ zdůraznil vedoucí odboru Lubomír Dohnal.

A Huňáčkův argument, že by mohli hasiči jezdit menšími vozy? „To bychom se mohli vrátit rovnou ke kýblům s vodou,“ pousmál se Dohnal.

Jedno parkovací místo na 1,4 občana Jihlavy

Vodorovné značení je podle uvolněného radního pro dopravu Jaroslava Vymazala (ODS), který je Huňáčkovým spolustraníkem, vizuálně mnohem vhodnější než svislé značky. K čarám se souhlasně vyjádřila policie státní i městská, odbor dopravy i radní pro dopravu. Odbor dopravy pak v přenesené působnosti rozhodl.

„Řidičům, kteří parkovali špatně, bylo léta domlouváno, ale k ničemu to nevedlo. Kdyby se řidiči chovali, jak mají, nemuselo k tomu vůbec dojít,“ dodal vedoucí Lubomír Dohnal.

V oblasti parkování čekají obyvatele Jihlavy v nejbližším čase další novinky. Město totiž připravuje jeho novou koncepci, která bude řešit i zmiňované rezidentní karty.

„Naší snahou je, aby v našem městě Jihlavě bylo na 1,4 občana jedno parkovací místo. Emoce to jistě vzbudí,“ předvídá radní Jaroslav Vymazal.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Žďár mění koše v celém městě. Nové nádoby odolají vandalům a ponesou logo

20. června 2024  8:59

Odpadkové koše v celém Žďáře nad Sázavou budou nahrazeny novými exempláři s odlišným designem....

Hledám další výzvu, říká odcházející jihlavský kapitán Vedral

20. června 2024  7:48

Sedmadvacetiletému fotbalovému stoperovi Filipu Vedralovi končí smlouva v mateřském druholigovém...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Festival KoresponDance nabídne světové taneční špičky. Ochutnávka je už dnes

19. června 2024  15:02

Příval tance, pohybového divadla, nového cirkusu, ale i hip hopu či street dance. To vše v podání...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...