Před časem přestěhovali klienty z ústavu do nového domku například i v Pelhřimově.

Před časem přestěhovali klienty z ústavu do nového domku například i v Pelhřimově. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Kraj Vysočina chce zrušit ústav pro mentálně postižené. Postaví jim domky

  • 3
Domov Háj v podobě, v jaké funguje dnes, do čtyř let skončí. Sociální zařízení pečující o sedm desítek mentálně postižených lidí razantně změní podobu. Klienti v budoucnu už nebudou žít v jednom velkém ústavu, ale v malých domcích rozprostřených po celém Havlíčkobrodsku.

„Důvodem je celorepublikový trend transformace péče o obyvatele s mentálním postižením. Změna povede ke zvýšení míry soukromí v životě klientů sociálních služeb, povede k jejich začlenění do komunity v obci a k individuálnímu pojetí péče o klienty,“ tlumočí vysvětlení mluvčí Kraje Vysočina, který je zřizovatelem ledečského Domova Háj, Jitka Svatošová.

O pozitivech nového trendu je přesvědčena i ředitelka Domova Dana Pajerová. „Pro klienty to bude návrat k soukromí,“ vyzdvihuje. „Je obrovský rozdíl být v domku pro dva až šest lidí a v ústavu pro sedm desítek klientů. To už je skoro jako nemocnice a tam většina našich svěřenců nepatří,“ dodala.

Kam se rozprostře Domov Háj

Ledeč nad Sázavou – dva domy pro klienty, zázemí pro management, denní aktivity, terapeutické dílny

Světlá nad Sázavou – jeden dům pro 6 klientů slouží od roku 2012, další dva by měly ve městě vyrůst

Golčův Jeníkov – dva domy, služby chráněného bydlení a domovy pro osoby se zdravotním postižením

Chotěboř – dva domy, služby chráněného bydlení a domovy pro osoby se zdravotním postižením

Havlíčkův Brod – dva domy, služby chráněného bydlení a domovy pro osoby se zdravotním postižením

Největší plus vidí v tom, že klienti nebudou opouštět známé prostředí. Zůstanou v užším kontaktu nedaleko bydliště, se svými příbuznými a známými, poblíž svých rodin.

Plán kraje je takový, že se všichni klienti postupně z velkokapacitního ústavu nedaleko Ledče nad Sázavou odstěhují. Než se tak stane, kraj nechá postavit nebo přestavět přibližně deset různých nemovitostí rozmístěných po celém Havlíčkobrodsku. Stěhování by mělo být dokončeno v roce 2020.

Například dva nové rodinné domky by měly vyrůst v Chotěboři. Radnice začíná s krajem jednat o prodeji pozemků v Rybní ulici. „Vzhledem k tomu, že v Háji jsou i lidé z Chotěboře, připojili jsme se k projektu transformace Domova,“ vysvětlil starosta Tomáš Škaryd.

V každém domě bude ubytováno od dvou do šesti klientů. Budou mít svou vlastní domácnost, budou se více starat o každodenní věci, jako jsou nákupy, vaření, praní a další součásti chodu domácnosti. Samozřejmě jim s tím budou vypomáhat pečovatelé.

Přibudou další dva domy

Domov Háj už formu komunitního bydlení zkouší. Od roku 2012 ve Světlé nad Sázavou provozuje dům pro šest klientů. „Jsme za to rádi. Není s nimi žádný problém, jsou to milí lidé,“ říká o spolupráci starosta Jan Tourek. Ve Světlé by měly vyrůst ještě dva další komunitní domy. „Může to přinést pár nových pracovních míst,“ věří Tourek.

Stavba nových nebo rekonstrukce starších budov pro potřeby tohoto typu bydlení je však závislá na dotaci. Kraj Vysočina do konce května podá žádosti na vybudování deseti domků, plus na zřízení zázemí pro management nebo třeba denní aktivity, na ministerstvo pro místní rozvoj. Pokud uspěje, nebude budování a následnému stěhování nic bránit.

Po roce 2020 bude muset kraj řešit, co s prázdným areálem nynějšího Domova Háj u Ledče nad Sázavou. Podle Svatošové je na rozhodnutí o konkrétním využití zatím brzy. Pro kraj se však velká budova v sousedství Nemocnice Háj stane zbytným majetkem a nejspíš ho nabídne k pronájmu či k prodeji.

„Dovedl bych si představit, že by nadále sloužil sociálním účelům, například že by v něm vznikl domov pro seniory. Na zřízení Domova Háj však byla čerpána dotace a podle podmínek jejího udělení by areál neměl po dobu deseti let sloužit jiným sociálním účelům dotovaným z peněz ministerstva práce a sociálních věcí. O využití tak budeme s krajem ještě jednat,“ přiblížil ledečský starosta Zdeněk Tůma.

Transformace Domova Háj do podoby domácností roztroušených po okrese není na Vysočině první. Podobně už kraj přetvořil ústavy sídlící původně v zámcích Jinošov a Těchobuz. Nově vybudoval celkem 33 domků, které slouží k bydlení pro 219 klientů s mentálním a kombinovaným postižením.

„Zámek v Jinošově koupila a zrekonstruovala pro vlastní účely soukromá osoba, zámek v Těchobuzi je prozatím v majetku kraje a sloužil jako náhradní prostor pro ubytování klientů jiných zařízení, jejichž prostory se přestavovaly. Objekt ještě není vyklizen, ale v průběhu jarních měsíců bude uvolněn s tím, že jej kraj již nebude potřebovat,“ pravila Jitka Svatošová.