Místní se sešli se zástupci města v místech trasy cyklostezky. Vlevo náměstek...

Místní se sešli se zástupci města v místech trasy cyklostezky. Vlevo náměstek primátorky Petr Ryška (ODS). | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Likér a bonboniéra. Úředníci uznali chybu při plánování stezky přes zahrady

  • 31
Vzbouřené emoce kolem chystané cyklostezky u Helenínské ulice v Jihlavě se možná zklidní. Rozčilení zahrádkáři, kterým za ploty a bez jejich vědomí inženýři vytyčili trasu stezky a dřevorubci rovnou pokáceli stromy, jednali se zástupci radnice. Dočkali se omluvy a někteří i likéru a bonboniéry.

Vedoucí odboru rozvoje jihlavského magistrátu Alena Kottová ve středu kolem poledne zazvonila na domovní zvonek u penzistky Ivany Vykydalové. Devětasedmdesátiletá důchodkyně kvůli karanténě nemohla vyjít před dům, tak spolu obě ženy mluvily jen na dálku.

Kottová nechala paní Vykydalové za plotem malé lahvičky s likéry a bonboniéru. „Několikrát se mi omluvila a dokonce slíbila, že až otevřou zahradnictví, tak mi koupí švestku, stromek na zasazení. To mě moc potěšilo,“ líčila Vykydalová.

Jednání o trase cyklostezky se uskutečnilo přímo na místě - u sporných zahrádek v Helenínské ulici.

Tato epizoda následovala po projednávání stavby cyklostezky u Helenínské ulice. Po neobvyklém jednání, které se uskutečnilo na ulici a připomínalo zpočátku spíše napjatý summit.

„Ano, byla jsem se paní Vykydalové osobně omluvit, protože jsem se už předtím omluvila všem účastníkům na tom setkání, kterého se paní Vykydalová nemohla zúčastnit. Považovala jsem to za slušné a vhodné,“ řekl Kottová.

Zahradní domek se bourat nemusí

Paní Vykydalové totiž za plotem její zahrady městem zaúkolovaní dřevorubci bez jejího vědomí pokáceli dva stromy - švestku a vrbu - u zahradní chatky v místě, kterým by měla procházet zmíněná cyklostezka.

Úřad se neptal. Cyklostezku vytyčil přes letité ploty a začal kácet

Penzistka utrpěla šok, protože do té doby netušila, že se něco takového chystá. Stejně tak ji nenapadlo, že plot její zahrady, postavený zde už v předválečných letech, zřejmě ve skutečnosti zasahuje do městského pozemku.

Paní Vykydalová taky dostala informaci, že zmíněný zahradní domek se bourat nebude, cyklostezka jej obejde. „Mám z toho radost,“ přiznala důchodkyně. To byl možná emočně nejsilnější moment středečního dění v Helenínské ulici.

Zmínka o summitu není příliš velká nadsázka. Setkání v Helenínské ulici mělo cosi z jeho atmosféry citlivého zjišťování vzájemných pozic protistran.

Na jedné straně summitu přibližně čtyřicet lidí: zahrádkáři a majitelé zdejších nemovitostí. Na druhé patnáct lidí: náměstek primátorky města Petr Ryška, vedoucí a úředníci odborů, geodeti, projektant. Uprostřed těch dvou skupin mikrofon, v pozadí reprobedna.

Na začátku to skoro vypadalo, že si obě strany vjedou do vlasů. Ale konec setkání vyznělo příznivě: Protistrany se domluvily, že se budou snažit spolu mluvit a dospět k dohodě.

Projekt se bude drobně upravovat

Co místní lidi rozčililo? Magistrát totiž začal stavbu připravovat vytyčováním pozemků a kácením stromů v dotčeném koridoru, aniž o tom většinu místních předem informoval. Cyklostezka po nábřeží řeky totiž povede na samé hranici jejich zahrad a možná i za touto hranicí. Magistrát záměr zveřejnil pouze formou obecné vyhlášky na úřední desce, takže jej málokdo zaregistroval.

„Nejsem primárně proti cyklostezce, ale ohradil jsem se, že jsme nebyli přizváni k připomínkovému řízení, jednali o nás bez nás,“ řekl po setkání zástupce zdejších zahrádkářů Jaroslav Štěpánek.

Záběry z míst, kudy povede nová cyklostezka, z konce února:

Ve středu došlo díky jednání v Helenínské k posunu. Radnice slíbila nápravu.

„Věřím, že je možná dohoda. Předpokládám, že nyní budeme na základě jednání s jednotlivými vlastníky upravovat projekt, aby je existence cyklostezky negativně co nejméně zasáhla. I já jsem se tam těm lidem omluvil, protože jsme s nimi jako město nekomunikovali, jak bychom měli,“ řekl náměstek primátorky Petr Ryška.

„Chceme se s městem domluvit, aby i po vzniku cyklostezky zůstalo zachováno naše soukromí na zahradách a aby nám zůstaly ty zahrady, jak jsou. Nechceme nic blokovat. Teď uvidíme, jak s námi dál bude město jednat,“ řekl zástupce „domkářů“ Jan Kružík.

Kilometrová cyklostezka podél řeky má propojit Mlýnskou ulici s koncem Helenínské. Lze předpokládat, že bude patřit k nejfrekventovanějším v kraji. Bude stát 30 milionů korun. Stavba by měla začít v létě. Projekt už poznamenal vleklý spor o úsek u firmy Plastikov.