Stavbu cyklostezky brzdí spor Jihlavy s firmou, jejíž pozemek potřebuje

  11:47aktualizováno  11:47
Dokončení posledního úseku cyklostezky podél řeky Jihlavy v krajském městě Vysočiny se nedaří. Sporná je trasa kolem areálu společnosti Plastikov v Mlýnské ulici. Firma se s městem soudí kvůli neuskutečněné rekonstrukci městské kanalizace. Z nezdaru investice se vzájemně viní obě strany.

je v Mlýnskíé ulici. Pokud se město se společností Plastikov nedohodne, začne vedení radnice hledat jiné technické řešení cyklostezky. Cyklisté by pak mohli jezdit přímo nad hladinou řeky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Město by s firmou rádo vyměnilo svůj pozemek za její, přes který by pak poslední úsek cyklostezky vedl. Jinak by cyklostezka musela v tomto místě vést okrajem koryta řeky, protože po břehu to nejde. Hned na hraně kamenem vyloženého koryta řeky už je plot firmy.

Jednatel Plastikovu František Hintnaus ale vstřícný krok firmy podmiňuje tím, že město vyřeší spor o kanalizaci (o samotném sporu o kanalizaci zde).

„Naši právníci nyní říkají, abychom k této věci nevydávali vůbec žádné stanovisko, protože kdyby se měla rozběhnout další etapa výstavby cyklostezky, tak se zase neřeší kanalizace. Tím by byl náš subjekt omezen,“ prohlásil Hintnaus.

Zástupci Plastikovu tvrdí, že by firmu odstoupení části pozemku u řeky omezovalo v plánované výstavbě v areálu.

„Cyklostezku je tam třeba dořešit komplexně, je to složitý úsek. Já se tomu nebráním, ale nyní se to všechno tluče proti sobě. Nejsem v tomto směru vůbec optimista. Ať se vyřeší jedna věc a pak můžeme řešit další věc,“ podotkl Hintnaus.

Spor se vleče už třináct let, firma žádá milionové odškodné

Podle něj by jihlavští politici a úředníci měli nést za krach projektu rekonstrukce kanalizace odpovědnost bez ohledu na to, zda nyní jsou, nebo nejsou ve svých někdejších funkcích. „Od začátku příprav projektu se to celé vleče už třináct let,“ připomněl Hintnaus.

Fotogalerie

Soudní spor spojený s úhradou milionového odškodného pro Plastikov bude dál pokračovat, magistrát se však současně bude snažit s firmou dohodnout na výměně pozemků pro cyklostezku.

„Chci s panem Hintnausem jednat, protože čekání na vyřešení sporu o kanalizaci může trvat třeba tři roky. Pokud se nedohodneme, najdeme technické řešení cyklostezky, kdy nebudeme pana Hintnause potřebovat. Ale v tom případě to nebude dobrá ukázka spolupráce podnikajícího subjektu s vlastním městem,“ řekl náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička.

Alternativní řešení bez účasti Plastikovu by zřejmě znamenalo, že cyklostezka výrazně zasáhne do koryta řeky nebo jeho okraje - zřejmě by vedla přímo nad ním.

V létě se otevře trasa u Českého mlýna, k Boschi má zpoždění

„Rozsah a varianty směny pozemků s Plastikovem mají zásadní vliv na řešení úvodních 150 metrů budoucí trasy, kde zasahujeme do koryta řeky,“ konstatoval Laštovička. Pokud by se podařilo dohodu uzavřít, mohl by se podle něj poslední úsek „nábřežní“ cyklostezky začít budovat na podzim. Jenže to je velice optimistická vize.

Zatímco u Plastikovu se pravděpodobně ještě řadu měsíců nic nebude měnit, jedna pozitivní novinka v Jihlavě na cyklisty přece jenom přes léto čeká.

„Přes léto až do poloviny srpna bude úplně průjezdná část cyklostezky u Českého mlýna, která byla nyní uzavřená kvůli rekonstrukci silničního mostu na dálničním přivaděči. Ale na straně u Vodního ráje zůstane stále zavřená, protože tam je jednoduchá objízdná trasa,“ doplnil Laštovička.

Po stavební stránce už je v těchto dnech hotový podjezd cyklostezky mezi ulicí 5. května a areálem firmy Bosch Diesel v Jihlavě-Pávově. Tato cyklostezka jako celek však zatím dokončena nebyla - a není ani jasné, zda bude zprovozněna do konce léta.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

V Třebíči na čas zmizely dva mosty, dělníci je opravují

Východní část mostní rampy, propojující Hrotovickou ulici se Sportovní, byla ve...

Jeden z nejzatíženějších silničních uzlů v Třebíči je v nedbalkách. Stavbaři rozebrali dva mosty nad železnicí a...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz