Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Plomba, sklo i kachle. Historický dům v centru Jihlavy vydal další nálezy

  8:52
Středověkou kovovou plombu na zboží, zlomky historického skla a část gotického kachle s reliéfem nohy neznámého zvířete. To jsou další nálezy archeologů z terénu pod základy domu v ulici U Mincovny v centru Jihlavy. V tomto týdnu bude průzkum opravovaného domu v centru města dokončen.

Archeologové v místě průzkumu nalezli středověkou odpadní jímku či studnu se zachovalými pozůstatky výdřevy. V jímce se nacházely i historické artefakty. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pod nepodsklepenou částí budovy archeologové objevili středověkou jímku či studnu, v níž už v minulém týdnu učinili řadu cenných nálezů. Další objevy průzkum přinesl v tomto týdnu.

Fotogalerie

„Našli jsme zlomek gotického reliéfního kachle, na němž je vidět končetina nějakého zvířete, ať skutečného, nebo vycházejícího z dobové mytologie,“ vypráví Šimon Kochan, archeolog ze společnosti Archaia, jež záchranný výzkum provádí.

„Zajímavé jsou i zlomky středověkého skla, zřejmě poháru s takzvanými nálepy. Ty pohár zdobily, ale měly i praktickou funkci zdrsnit povrch poháru, aby hodujícím při jídle snadno nevypadl z mastných rukou,“ popsal Kochan.

Nález zbytků skleněného poháru podle něj nasvědčuje, že v domě bydleli příslušníci zámožných vrstev obyvatelstva. „Sklo bylo v té době drahé a vzácné,“ řekl Kochan.

Plomba patří podle Kochana mezi cenné a méně časté nálezy. „Vypadá jako mince, jde o kovové kolečko, snad z olova, s reliéfem z obou stran. Plomby jsou dokladem obchodu, označují zboží, jeho druh, množství, původ či kvalitu,“ přiblížil Kochan.

Město mělo s domem patálie, dokonce ho nabízelo k prodeji

Ve zkoumané části domu v ulici U Mincovny by měl v budoucnu vzniknout vjezd do dvora. V tomto a sousedním domě do roku 2005 sídlila Okresní vojenská správa. Čili úřad, který měl na starosti do zrušení základní služby evidenci branců a vojáků.

Město dům od ministerstva obrany koupilo v roce 2009 za 14 milionů korun se záměrem zrekonstruovat jej na kanceláře pro úředníky.

Z rekonstrukce však tehdy sešlo. V roce 2011 radnice chtěla obě budovy prodat za patnáct milionů korun. Kupec se však nenašel. Z následné dražby o pár let později také sešlo: z dohodnuté ceny 5,75 milionu korun zájemce zaplatil jen půl milionu korun, takže domy opět zůstaly městu.

Až koncem loňského roku město obě budovy začalo rekonstruovat nákladem 55 milionů korun. Po skončení oprav v roce 2021 se tam má nastěhovat asi 40 úředníků magistrátu.

„Přesunou se sem z odborů životního prostředí a školství a kultury. Ti jsou v nevyhovujícím prostředí v ulici Hluboká, které také musíme zrekonstruovat,“ vysvětlila primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Mohla tu být královská mincovna, odborníci ji dosud neobjevili

Archeologové terén pod jedním z domů zkoumají, protože jde o nepodsklepenou část, která by nyní měla být zčásti odstraněna v rámci budování výše zmíněného průjezdu do dvora.

Lokalita je archeologicky mimořádně zajímavá, jak už vyplývá z názvu ulice U Mincovny. Podle historiků se právě v této části starého města mohla ve 13. století nacházet jihlavská královská mincovna, jejíž sídlo se zatím odborníkům nepodařilo s jistotou určit.

Archeologové v místě průzkumu nalezli středověkou odpadní jímku či studnu se zachovalými pozůstatky výdřevy. V jímce se nacházely i historické artefakty.

„Zkusíme datovat dřevo z jímky, snad se to podaří. Je to vodou nasycené dřevo, ve kterém už není celulóza a drží ho pohromadě už jen takzvaný lignin. Kdyby toto dřevo vyschlo, rozpadlo by se,“ popsal Kochan.

Jímky jsou z hlediska výzkumu minulosti unikátním prostředím, kde archeologové nacházejí zbytky semen, pecek, pylů či třeba tělních parazitů.

Objev jímky proto může díky charakteru svého obsahu poskytnout informace o výskytu středověkých onemocnění i dobovém jídelníčku. „Nalezené předměty pomáhají vykreslit přesnější obrázek, jak vypadal každodenní život obyvatel města,“ připomněl Kochan.

Archeologové v jámě našli kromě jiného také tři celé zachovalé nádoby ze 14. století. Dva hrnce a tříboký pohár. Zachovaly se zřejmě proto, že když je středověcí obyvatelé města vyhodili, tak se po dopadu do jímky nerozbily.

„Je to běžná keramika, ale jen vzácně se dochová v neporušeném stavu. Budeme například zkoumat, jestli se třeba na dně hrnce nedochovaly zbytky zapečené kaše,“ přiblížil Kochan.

  • Nejčtenější

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

Na stavbě obchvatu Lukavce objevili archeologové vzácný dehtářský areál

Archeologové objevili při průzkumu na stavbě obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku výrobní dehtářský areál z druhé poloviny...

Trať v Novém Městě? Rozhodně mi sedí, těším se tam, říká Van der Poel

Nejprve vyhrál short track a pak se i v olympijském cross country držel s nejlepšími Ninem Schurterem, Ondřejem Cinkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu Světového poháru

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Situace se vrací k normálu, nemocnice mohou začít s odloženými operacemi

Pacientů s covidem už je méně, uvolnily se jednotky intenzivní péče i ARO, a tak se krajské nemocnice na Vysočině...

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Mám zájemce o brtnický zámek, hlásí španělský muzikolog a houslista

Nový předseda Spolku Zámek Brtnice, muzikolog a houslista Eduardo García Salas, tvrdí, že jedná s vážným zájemcem o...

Meziříčí dumá, jak získat synagogu s asijskou tržnicí. Chybějí mu peníze

Historická budova Nové synagogy ve Velkém Meziříčí zůstává i nadále ve vlastnictví Židovské obce Brno (ŽOB). A bude v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...