Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Plomba, sklo i kachle. Historický dům v centru Jihlavy vydal další nálezy

  8:52
Středověkou kovovou plombu na zboží, zlomky historického skla a část gotického kachle s reliéfem nohy neznámého zvířete. To jsou další nálezy archeologů z terénu pod základy domu v ulici U Mincovny v centru Jihlavy. V tomto týdnu bude průzkum opravovaného domu v centru města dokončen.

Archeologové v místě průzkumu nalezli středověkou odpadní jímku či studnu se zachovalými pozůstatky výdřevy. V jímce se nacházely i historické artefakty. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Pod nepodsklepenou částí budovy archeologové objevili středověkou jímku či studnu, v níž už v minulém týdnu učinili řadu cenných nálezů. Další objevy průzkum přinesl v tomto týdnu.

„Našli jsme zlomek gotického reliéfního kachle, na němž je vidět končetina nějakého zvířete, ať skutečného, nebo vycházejícího z dobové mytologie,“ vypráví Šimon Kochan, archeolog ze společnosti Archaia, jež záchranný výzkum provádí.

„Zajímavé jsou i zlomky středověkého skla, zřejmě poháru s takzvanými nálepy. Ty pohár zdobily, ale měly i praktickou funkci zdrsnit povrch poháru, aby hodujícím při jídle snadno nevypadl z mastných rukou,“ popsal Kochan.

Nález zbytků skleněného poháru podle něj nasvědčuje, že v domě bydleli příslušníci zámožných vrstev obyvatelstva. „Sklo bylo v té době drahé a vzácné,“ řekl Kochan.

Plomba patří podle Kochana mezi cenné a méně časté nálezy. „Vypadá jako mince, jde o kovové kolečko, snad z olova, s reliéfem z obou stran. Plomby jsou dokladem obchodu, označují zboží, jeho druh, množství, původ či kvalitu,“ přiblížil Kochan.

Město mělo s domem patálie, dokonce ho nabízelo k prodeji

Ve zkoumané části domu v ulici U Mincovny by měl v budoucnu vzniknout vjezd do dvora. V tomto a sousedním domě do roku 2005 sídlila Okresní vojenská správa. Čili úřad, který měl na starosti do zrušení základní služby evidenci branců a vojáků.

Město dům od ministerstva obrany koupilo v roce 2009 za 14 milionů korun se záměrem zrekonstruovat jej na kanceláře pro úředníky.

Z rekonstrukce však tehdy sešlo. V roce 2011 radnice chtěla obě budovy prodat za patnáct milionů korun. Kupec se však nenašel. Z následné dražby o pár let později také sešlo: z dohodnuté ceny 5,75 milionu korun zájemce zaplatil jen půl milionu korun, takže domy opět zůstaly městu.

Až koncem loňského roku město obě budovy začalo rekonstruovat nákladem 55 milionů korun. Po skončení oprav v roce 2021 se tam má nastěhovat asi 40 úředníků magistrátu.

„Přesunou se sem z odborů životního prostředí a školství a kultury. Ti jsou v nevyhovujícím prostředí v ulici Hluboká, které také musíme zrekonstruovat,“ vysvětlila primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Mohla tu být královská mincovna, odborníci ji dosud neobjevili

Archeologové terén pod jedním z domů zkoumají, protože jde o nepodsklepenou část, která by nyní měla být zčásti odstraněna v rámci budování výše zmíněného průjezdu do dvora.

Lokalita je archeologicky mimořádně zajímavá, jak už vyplývá z názvu ulice U Mincovny. Podle historiků se právě v této části starého města mohla ve 13. století nacházet jihlavská královská mincovna, jejíž sídlo se zatím odborníkům nepodařilo s jistotou určit.

Archeologové v místě průzkumu nalezli středověkou odpadní jímku či studnu se zachovalými pozůstatky výdřevy. V jímce se nacházely i historické artefakty.

„Zkusíme datovat dřevo z jímky, snad se to podaří. Je to vodou nasycené dřevo, ve kterém už není celulóza a drží ho pohromadě už jen takzvaný lignin. Kdyby toto dřevo vyschlo, rozpadlo by se,“ popsal Kochan.

Jímky jsou z hlediska výzkumu minulosti unikátním prostředím, kde archeologové nacházejí zbytky semen, pecek, pylů či třeba tělních parazitů.

Objev jímky proto může díky charakteru svého obsahu poskytnout informace o výskytu středověkých onemocnění i dobovém jídelníčku. „Nalezené předměty pomáhají vykreslit přesnější obrázek, jak vypadal každodenní život obyvatel města,“ připomněl Kochan.

Archeologové v jámě našli kromě jiného také tři celé zachovalé nádoby ze 14. století. Dva hrnce a tříboký pohár. Zachovaly se zřejmě proto, že když je středověcí obyvatelé města vyhodili, tak se po dopadu do jímky nerozbily.

„Je to běžná keramika, ale jen vzácně se dochová v neporušeném stavu. Budeme například zkoumat, jestli se třeba na dně hrnce nedochovaly zbytky zapečené kaše,“ přiblížil Kochan.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

Na arénu chybí Jihlavě půl miliardy. Najde investora, nebo projekt ukončí

Jihlava procitá z nepříjemného překvapení. Nabídky na stavbu nové Horácké multifunkční arény jsou o půl miliardy vyšší,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Hrady a zámky lákají nejmenší návštěvníky na speciální dětské prohlídky

Zámek ve Žďáře nad Sázavou opět cílí na nejmenší návštěvníky. I letos pro ně připravil speciální letní program. Zatímco...

Havlíčkův Brod potřebuje překladiště odpadů, přestaví kvůli tomu sběrný dvůr

Město Havlíčkův Brod se připravuje na velkou rekonstrukci areálu technických služeb v Reynkově ulici. Radnice nechá...

Řešení havárie vodovodu v Jihlavě potrvá, musí se vyměnit 30 metrů potrubí

Oprava vodovodního potrubí v Žižkově ulici v Jihlavě se protáhne minimálně do konce příštího týdne. Havárii na...

Veřejné toalety pod Priorem končí, na WC se v Jihlavě chodí do restaurací

Už před lety za primátora Jaroslava Vymazala (ODS) plánovalo vedení jihlavské radnice, že zruší veřejné toalety pod...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...